Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2010_03_cz2

Archiwum > 2010

31 marca 2010 - mur w deszczu

Prace przy murze przed świętami ustały. Sprawczynią jest pogoda. Nie ma jednak zmartwienia, ponieważ znacznie wyprzedziły harmonogram.
Parafianie udający się do kościoła mają okazję zobaczyć fragment muru już gotowego do wysokości ściany oporowej. Reszta jeszcze świeżo zrobiona jest zabezpieczona folią.
Kolejny raz zwracamy się z prośbą o wsparcie tej budowy, która jest naszym wspólnym dziełem, ponieważ murarze są tylko wykonawcami a prawdziwymi budowniczymi są darczyńcy i ks. proboszcz, który na przekór przeszkodom zdobył refundację na ponad 2/3 kosztów. Każdy obecnie żyjący, jak i jego potomkowie będą mogli powiedzieć, ze "mój starzik zafundował kawalek tego muru".

Dla zainteresowanych wpłatą podajemy numer konta:

ING Bank Śląski
86 1050 1504 1000 0022 7539 0769 - dla Polski
PL 86 1050 1504 1000 0022 7539 0769 - zagranica
kod SWIFT: INGBPLPW

Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 Brynica30 marca 2010 - Wielki Sukces uczennicy brynickiej PSP - Pauliny Długosz

Kolejny raz brynicka PSP na najwyższych podiach. Tym razem sukces w dziedzinie literackiej; konkurs wojewódzki. Nagrody wręczano w obecności profesorów uniwersyteckich, była pani profesor Simonides, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, Wydziału Oświaty, Towarzystwa Przyjaciół Opola, dyrektorzy szkół, twórcy ludowi,
media. Przyznano tylko trzy nagrody! Wśród nagrodzonych brynicka omnibuska - Paulina Długosz.


źródło - PSP Brynica


30 marca 2010 - życzenia dla Bryniczan

Wczoraj wszyscy Bryniczanie otrzymali życzenia świąteczne przesłane przez Wójta - Pana Dietera Wystuba wraz z Radą Gminy. Dziękując za nie również życzymy Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary nadziei i miłości, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz Radosnego Alleluja.

Bryniczanie


30 marca 2010 - z historii Brynicy - ludowa pieśń na Wielki Tydzień

W przeszłości, oprócz pieśni w książkach kościelnych, takich jak np. Droga do Nieba, która została wydana już w 1903 r. (nam znana jest wersja Drogi do Nieba z 1948 r.) funkcjonowały również pieśni ludowe. Nie zawsze były one spisane, czasami ustnie przekazywano je następnym pokoleniom.
Ich forma muzyczna i treść były proste i dzisiaj mogą się wydawać zbyt archaiczne, jednak wtedy odgrywały znaczącą rolę w kształtowaniu pobożności naszych przodków.
Również w naszym brynickim kościele śpiewano dawniej podobne pieśni.
Jedną z nich zaśpiewała mi p. Anna Sowa, która ma doskonałą pamięć (w tym roku kończy 90 lat). Pieśń ta była śpiewana w naszym kościele w Wielkim Tygodniu w czasie Wystawienia.
Każdą zwrotkę zaczynał „śpiywołk”, którym był p. Filip Dendera jak również p. Roch Polok który był też kościelnym, a obecni w kościele śpiewali dalej.
Tekst został dokładnie spisany z nagrania dokonanego w styczniu 2010 r.

Całość artykułu i tekst pieśni można przeczytac w dziale
O Brynicy/artykuły.

Opracowanie i tekst - Bernard Matros


29 marca 2010 - budowa muru trwa

Prace przy murze trwają. Pogoda trochę je spowolniła , jednak już wkrótce będzie gotowa zasadnicza częśc wizualna, czyli fasada z klinkieru. Na zdjęciach widać prace prowadzone w zeszły piątek. Przy okazji kolejny raz zwracamy się z prosbą o wsparcie, jednocześnie uzupełnijąc informacje potrzebne do dokonania przelewu zagranicznego. Nalezy dodać PL oraz znać kod SWIFT.


ING Bank Śląski
PL 86 1050 1504 1000 0022 7539 0769
kod SWIFT: INGBPLPW
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 Brynica


Wszystkim, którzy dokonali wpłat bezpośrednich u Radnych Parafialnych, Proboszcza oraz na konto
Serdeczne Bóg Zapłać !


29 marca 2010 - "Zielona Flaga" dla brynickiej PSP

PSP w Brynicy w roku szkolnym 2009/2010 przystąpiła do realizacji zadań dających certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej i możliwość ubiegania się o międzynarodowe wyróżnienie "Zielona Flaga". Program działań szkoły dla ekorozwoju jest bardzo trudny, gdyż tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej uzyskuje w Polsce tylko kilka szkół, a "Zieloną Flagę" tylko jedna w roku szkolnym. Wyróżnienie jest nadawane od 1994 roku szkołom na całym świecie (44 kraje od Europy po Oceanię). Do tej pory w projekcie uczestniczyło 15 000 szkół świata.
Wyróżnienia przyznawane są szkołom, które aktywnie realizują zadania związane z ochroną środowiska w najbliższym otoczeniu. Uczymy się sortowania śmieci, oszczędności wody i energii, zbieramy zużyte baterie, złom, nakrętki plastikowe, obserwujemy przyrodę, uczymy się szacunku niej. Obchodzimy święta : Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, Dzień Bociana Białego, Dzień Kundelka, Dzień Kota, Dzień Lasu... W programie uczestniczą nie tylko uczniowie i nauczyciele , ale też przedstawiciel Urzędu Gminy, Nadleśnictwa, Rady Rodziców oraz pani Dyrektor.

źródło - PSP Brynica


28 marca 2010 - Gorzkie Żale z udziałem chóru "Cantilene" w brynickim kościele

Dziś po południu w kościele Parafialnym p.w. Św. Szczepana podczas odprawiania Gorzkich Żali wiernym towarzyszył chór "Cantilene" działający przy Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej. W ramach sprawowanej liturgi były zarówno śpiewane pieśni okresu Wielkiego Postu jak i jak i czytane teksty nawiązujące do symboliki rozpoczynającego się właśnie Wielkiego Tygodnia. Zdjęcia dokumentujące to wydarzenie o charakterze zarówno duchowym jak i artystycznym można zobaczyć w galerii pod adresem http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=145

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

28 marca 2010 - Niedziela Palmowa

Zgodnie z wieloletnią tradycją obchodziliśmy dziś Niedzielę Palmową, która przypomina o wjeździe Chrystusa do Jerozolimy i wydarzeniach temu towarzyszących. Tym samy wkroczyliśmy w okres wielkiego tygodnia, o czym przypomniały fragmenty ewangeli czytanej "na trzy głosy" podczas mszy.
Brynickie obchody Niedzieli Palmowej są inicjowane procesją spod kaplicy cmentarnej. Wszyscy wierni przybywają ze światecznymi palmami, które po poświęceniu sa zabierane do światyni w symbolicznej procesji oddajacej klimat podążania za Chrystusem wjeżdżającym na osiołku do "świętego miasta" Jerozolimy.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

26 marca 2010 - wczoraj odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Odnowy Wsi

Wczoraj odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica. Podczas jego przebiegu podsumowano zeszły ro, omówiono plany na nadchodzący rok, jak również podczas głosowania odwołano ze stanowiska poprzedniego wiceprezesa - Marka Koszyka, który z racji wyjazdu na stałe za granicę nie mógł pełnić swojej funkcji. Na jego miejsce powołano Jarosława Krzyścina, członka stowarzyszenia i aktywnego uczestnika działań na terenie miejscowości.
Na spotkaniu można było także zobaczyc i dotknąć nagrodę "Animator Roku" przyznanom wszystkim Bryniczanom. Więcej o tej nagrodzie na stronie Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

26 marca 2010 - gminny Konkurs Wiosenny i sukces uczniów brynickiej PSP

Dziś rozstrzygnięto gminny konkurs wiosenny. Oceniano wykonane przez uczniów GAIKI I MARZANNY. Jak zwykle Brynica przoduje. W załączeniu dyplomy oraz zdjęcie zadowolonej grupki - kl. II i III.

źródło - PSP Brynica

26 marca 2010 - konkurs recytatorski języka niemieckiego w brynickiej PSP

Dziś recytatorzy szkolni wygłaszali wiersze w języku niemieckim. Najlepsi: PAULINA DŁUGOSZ, MALWINA PAPIEWIS, ADRIAN POGRZEBA reprezentować będą szkołę w dalszych eliminacjach.


źródło - PSP w Brynicy

Warto tez zauważyć obecność w komisji konkursowej brynickiej seniorki i osoby kultywującej język niemiecki - Pani Joanny Patrzek.

23 marca 2010 - Brynica otrzymała dofinansowanie na projekt imprezy "Szlakiem Rud Żelaza"

Kolejny sukces zespołu tworzącego projekty dotacyjne z ramienia Stowarzyszenia Odnowy Wsi. Jak informowaliśmy w lutym zrodził się pomysł i powstał projekt w związku z przypomnieniem elementu historycznego Brynicy jakim były kopalnie odkrywkowe rudy żelaza znajdujace się kiedys m.in. na Gróbku. Powstał projekt festynu i rajdu rowerowego "Szlakiem Rud Żelaza".
W poniedziałek oceniono go pozytywnie i otrzymalismy dotacje na przygotowanie imprezy w kwocie ponad 9 tysięcy złotych. Informacja znajduje się na stronie Urzędu Marszałkowskiego http://umwo.opole.pl/docs/10_info_dofinanowanie_www.pdf. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w jego przygotowanie!.

23 marca 2010 - powoli rozpoczyna się kolejny etap remontu muru

Powoli rozpoczyna się kolejny etap remontu muru wokół kościoła, a mianowicie przywieziono klinkier. Wcześniej od strony wschodniej obok cmentarzyka dziecinnego zakończono prace ziemne i zasypano drenaż. Wszystko przebiega w jak najlepszym porządku. Jak widać na zdjęciu już wkrótce oczom parafian i wszystkich przejeżdżającym przez wioskę ukaże się piękna czerwień klinkieru, z jakiego będzie wykonana ściana zewnętrzna ogrodzenia.
Prace wyprzedzają planowany harmonogram i możemy spodziewać się, że jeśli pogoda nie będzie przeszkadzała wszystko zakończy się wcześniej.
Warto wspomnieć, że trwa zbiórka dobrowolnych ofiar, z których bedzie opłacona część kosztów budowy nie podlegająca refundacji. jest to kwota około 70 tysięcy złotych. Kolejny raz przy tej okazji zwracamy się z prośbą do chcących i mogących o wsparcie parafii poprzez wpłatę na jej konto:

ING Bank Śląski
86 1050 1504 1000 0022 7539 0769
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 Brynica

Wszystkim zarówno tym, którzy już wsparli remont muru jak i tym, którzy dopiero to zrobią
Serdeczne Bóg Zapłać!

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

23 marca 2010 - Walne Zebranie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica 26 marca 2010 g.19.00 na sali OSP

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica zaprasza wszystkich mieszkańców Brynicy na swoje Walne Zebranie, które odbędzie się 26 marca 2010 roku o godzinie 19.00 na sali OSP. Wszyscy członkowie i pozostali zainteresowani członkowstwem oraz działalnością stowarzyszenia są proszeni o liczne przybycie.Prezes Stowarzyszenia- Krystian Czech22 marca 2010 - przywitanie wiosny w brynickiej PSP

Dziś w brynickiej Publicznej Szkole Podstawowej przywitano wiosnę. Prezentujemy migawki z powitania wiosny: były wierszyki, piosenki, zagadki, rebusy, konkurencje sprawnościowe, nagrody, prezenciki... WITAJ WIOSNO!!!źródło - PSP Brynica

22 marca 2010 - kończy się kolejny etap prac przy remoncie ogrodzenia

Kolejny dzień prac przy budowie muru. Jest to ostatni dzień poświęcony fundamentowi i murowi oporowemu. Po południu został on wylany betonem do końca. Przedtem udało nam się zrobić zdjęcia pokazujące detale techniczne związane ze zbrojeniem wzmacniającym ścianę oporową. Jak można zauważyć na zdjeciach w celu wzmocnienia spójnosci konstrukcji kolejne moduły zbrojenia są z sobą powiązane w formie zakładek na odcinkach ponad metra, jak również co pięć metrów są wwiercane pręty o dużym przekroju łączące dolny fundament ze zbrojeniem muru oporowego. Natępnie wszystko zostanie zalane betonem tworząc jedną całość. We wschodniej części muru, gdzie nie było konieczności wylewania nowego fundamentu i który jest już na etapie przygotowania do obmurowania fasady cegłą klinkierową przeprowadzono prace izolacyjne (podwójnie poprzez pomalowanie specjalną substancją oraz obłożenie specjalną folią izolacyjną do fundamentów). Natępnie zostanie zakopana rura odsączajaca z odprowadzeniem do specjalnej studzienki drenażowej stworzonej z formie głębokiego wykopu wypełnionego dużymi kamieniami. Rura odsączająca będzie posadowiona w warstwie specjalnego żwiru poprawiającego jakość przejmowania wody z gleby. Drenaż wykonany w ramach projektu remontu muru będzie w przyszłosci włączony w system odwodnienia całości terenu wokół kościoła.

Nad całością prac pieczołowicie sprawuje nadzór inspektor, który weryfikuje wszelkie działania podejmowane przez kierownika budowy. Często pojawia on się na budowie sprawdzając jakość wykonanej pracy przed przystąpieniem do kolejnych etapów.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego