Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2018_12

Archiwum > 2018

25 grudnia 2018 - Pasterka

Już kilkadziesiąt minut przed północą bryniccy parafianie oraz goście zaczęli gromadzić się aby jak co roku wziąć udział w liturgii Narodzenia Pańskiego zwanej Pasterką. W półmroku rozbrzmiewał ich śpiew, a tuż przed północą zapadl mrok przerwany biciem dzwonu ogłaszającym nadchodzący cud i zabrzmiała kolędą "Wśród nocnej ciszy" . Po krótkiej liturgii w świątyni rozbrzmiało Gloria in excelsis deo! oraz kolęda "Gdy się Chrystus rodzi" podczas której kościół napełnił się blaskiem świateł.

Mszę koncelebrowali trzej kapłani ks. proboszcz Krzysztof Mróż, ks. profesor Radosław Chałupniak oraz ks. senior Teofil Cyrys.
Zapis wideo zawierający także bożonarodzeniowe kazanie do obejrzenia pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/filmy/Pasterka2018.mp4 .

zdjęcia i film - Krzysztof Marsolek

23 grudnia 2018 - Życzenia Bożonarodzeniowe


Zdrowych spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego. Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy. Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym życzy w imieniu swoim oraz Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica administrator strony - Krzysztof MarsolekFröhliche Weihnachten und einen guten Rutsch ins Neue Jahr !

23 grudnia 2018 - Pilna informacja dla zainteresowanych dotacją do wymiany pieca

W ostatnią sobotę 22 grudnia na niecałe dwa tygodnie przed terminem zakończenia przyjmowania ankiet na stronie Gminy Łubniany pojawiła się informacja o możliwości skorzystania z dofinansowania do wymiany starego pieca na nowe systemy oparte o pompę ciepła, gaz, instalację fotowoltaniczną itp.
Wszystkich zainteresowanych prosi się o wypełnienie i złożenie formularza do dnia 5 stycznia 2019 roku. Formularz do pobrania oraz szczegółowe informacje na stronie Urzędu Gminy Łubniany pod adresem http://lubniany.pl/3609/twoj-piec-ma-znaczenie.html .

źródło - www.lubniany.pl

22 grudnia 2018 - Życzenia Bożonarodzeniowe


22 grudnia 2018 - Życzenia Bożonarodzeniowe


22 grudnia 2018 - Życzenia Bożonarodzeniowe


18 grudnia 2018 - Jeśli nie wydarzy się cud od stycznia do Brynicy nie pojedzie żaden autobus!

Dziś odbyła się III sesja Rady Gminy Łubniany. Jednym z punktów był temat komunikacji publicznej, szczególnie w Brynicy. Pytanie zadał sołtys wsi Brynica - Marek Ciernia. Odpowiedzi udzielił wójt Gminy Łubniany - Pawel Wąsiak.
Podsumowując jego wystąpienie można stwierdzić, że wyborcze deklaracje i optymizm to jedno, a rzeczywistość to drugie. Już poprzedni Wójt Krystian Baldy zmierzył się z problemem likwidacji linii autobusowych przez PKS z powodów ekonomicznych i odbił się od ściany oczekiwań finansowych prywatnych przewoźników (PKS i MZK). Ta kwestia była poruszana na spotkaniach wyborczych i mocno nadszarpnęła zaufanie mieszkańców do wójta, co przyczyniło się w konsekwencji do jego przegranej.
Wtedy też padło wiele deklaracji ze strony kontrkandydata i radnych z jego komitetu o tym, że mają oni pomysł na rozwiązanie problemu, a rządzącemu wówczas gminą Łubniany Krystianowi Baldemu zarzucano na spotkaniach wyborczych nieudolność.
Jak się okazuje na dzień dzisiejszy od 1 stycznia do Brynicy nie pojedzie żaden autobus. Wójt odbywa wiele spotkań i rozmów z firmami transportu publicznego, jednak każdy mówi wprost o zapłacie. Analizowane są wszystkie opcje od PKS poprzez prywatnego przewoźnika, aż po komunikację miejską z Opola.
Do końca roku mamy niecałe dwa tygodnie. Jeśli nie wydarzy sie jakiś cud od stycznia Brynica zostanie pozbawiona komunikacji publicznej. Brzmi to dziwnie iż w XXI wieku wioska przyległa bezpośrednio do miasta wojewódzkiego nie będzie miała czegoś, co było w czasach najgorszego komunizmu oraz stanu wojennego; ale jest to prawda.

Fragment sesji z zapytaniem sołtysa Brynicy Marka Cierni i odpowiedzią Wójta Pawła Wąsiaka można zobaczyć pod adresem http://www.brynica.opole.pl/filmy/2018-12-18-Sesja_III_Autobusy.mp4
Całość sesji m.in. z wystąpieniem radnego Jarosława Krzyścina na stronie BIP Gminy Łubniany pod adresem http://bip.lubniany.pl/3455/1014/archiwum-nagran-z-sesji-rady-gminy-lubniany.html - 18.12.2018 .
Nadzieja umiera ostatnia, więc Bryniczanie trzymają kciuki za wójta Pawła Wąsiaka do samego końca! Oby gwiazdka byla dla Brynicy radosną!


opracowanie - Krzysztof Marsolek

11 grudnia 2018 - Tuż po świętach rusza budowa chodnika w Brynicy

Informacja


W piątek 7 grudnia wspólnie z przedstawicielem firmy realizującej inwestycję polegającą na budowie ścieżki pieszo - rowerowej w Brynicy - Best - Opebel sc Wójcik W., Uryczuk J. - dokonano oględzin terenu, celem wyboru miejsca na składowanie materiałów pod budowę. Zgodnie z uzyskaną informacją - firma już po świętach planuje intensywne prace. W związku z tym firma poszukuje chętne osoby do pilnowania terenu, na którym będą składowane materiały oraz stacjonowały maszyny i urządzenia.
Praca przewidziana jest na 6 miesięcy, a osoby zainteresowane - proszę o bezpośredni kontakt ze mną.

Sołtys Wsi Brynica
Marek Ciernia


6 grudnia 2018 - W Brynicy grano w piłkę nożną, ale wirtualnie

W sobotę 9 grudnia miał miejsce w Brynicy, a dokładnie w Sali OSP kolejny turniej FIFA PS4. Turniej z roku na rok pozyskuje chętnych do udziału z różnych części opolszczyzny. W tegorocznych zawodach oprócz zapaleńców tej gry z okolicznych miejscowości udział wzięli zawodnicy m.in. z Białej, Niemodlina, jak również Powiatu Krapkowickiego. Uczestników spotkania odwiedził Wójt Gminy Łubniany - Paweł Wąsiak.
Rada Sołecka, jak co roku zasponsorowała uczestnikom witaminy w formie owoców.
Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejny turniej w 2019r. - być może w rozszerzonej formule.

Sołtys wsi Brynica
Marek Ciernia


6 grudnia 2018 - św. Mikołaj zawitał do Brynicy

Okres adwentu dla najmłodszych mieszkańców Brynicy oprócz roratów kojarzony jest również ze św. Mikołajem. Dzięki uprzejmości ks. Proboszcza w czwartek 6 grudnia, po mszy św. roratniej - do kościoła zawitał św. Mikołaj ze słodyczami. Kareta nie była w stanie pomieścić wszystkich paczek, a prezentów wystarczyło dla wszystkich. W sumie rozdano 85 paczek. Paczki zostały sfinansowane z funduszu sołeckiego oraz dodatkowo pozyskanych środków z Urzędu Gminy.


Sołtys wsi Brynica
Marek Ciernia


5 grudnia 2018 - PKS będzie jeździł conajmniej do czwartku!

Z ostaniej chwili ze strony Wójta Pawła Wąsiaka. Trwają intensywne rozmowy o alternatywnym transporcie komunikacją miejską ze Świerkli. Jest to powrót do pomysłu jaki pojawił się po uruchomieniu trasy z Opola do Świerkli. Rozmowy poprzednich wladz Gminy Łubniany nie przyniosły rezultatów. Jak zwykle poszło o pieniądze, których Łubniany nigdy nie miały za wiele.
Ukierunkowanie działań w celu przedłużenia trasy Opole-Świerkla do Opole-Brynica wydaje sie najrozsądniejszym posunięciem ze strony Wójta Pawła Wąsiaka. Czekamy na kolejne wieści i trzymamy kciuki!
Na zdjęciu Wójt Pawel Wąsiak i radny z Brynicy - Jaroslaw Krzyścin na rozmowach u Prezydenta Miasta Opola - Arkadiusza Wisniewskiego (MZK jest spółką zarządzaną przez miasto Opole).
Z informacji wcześniej ze strony Pekaes Opole wynegocjowano przedłużenie obsługi trasy do Opola do 21 grudnia br.

opracowanie - Krzysztof Marsolek, źródlo - Facebook4 grudnia 2018 - PKS będzie jeździł conajmniej do czwartku!

Od tygodnia Brynica jest zagrożona całkowitym odcięciem od komunikacji publicznej (autobusy PKS). Jak wiemy już od początku roku spadała liczba połączeń, a tydzień temu opolski PKS ogłosił całkowitą likwidację trasy do Brynicy.
Jak dowiedzieliśmy się od Sołtysa Pana Marka Cierni są prowadzone intensywne rozmowy przez Wójta Pawła Wąsiaka z zarządem PKS Opole i na razie udało się wynegocjować to, że autobusy będą jeszcze jeździć do czwartku 6 grudnia (wcześniej informowano, że do dzisiejszego wtorku).
Temat był omawiany na poniedziałkowej sesji Rady Gminy, gdzie wójt zapewnił o swoim zaangażowaniu.
Mieszkańcy Brynicy liczą na załatwienie sprawy tym bardziej, iż komunikacja autobusowa była hasłem przewodnim kampanii wyborczej Pana Wójta i radnych z jego komitetu (Jarosław Krzyścin i Tomasz Żelasko).
Panie Wójcie, sprawa jest krytyczna dla Bryniczan, liczymy na Pana skuteczność i życzymy powodzenia w negocjacjach!

tekst - Krzysztof Marsolek

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego