Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2011_09

Archiwum > 2011

30 września 2011 - Wieczorne poplenerowe spotkanie młodych twórców i organizatorów

Wczoraj wieczorem na sali OSP odbyło się spotkanie poplenerowe młodych twórców i organizatorów zeszłoweekendowych II Interdyscyplinarnych Plenerów Brynickich. Uczestnikom plenerów wreczono pamiatkowe dyplomy i podziękowano za udział. Podziękowania wreczono także osobom wspomagającycm organizację imprezy oraz późniejsza wystawę.
Przy wspólnej kawie, herbacie i ciastkach zaplanowano temat przyszlorocznych III Interdyscyplinarnych Plenerów Brynickich.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

29 września 2011 - Przypomnienia na sobotę

Na sobotę mamy dwa przypomnienia. Pierwsze o tym, iż na terenie Klubu Jeździeckeigo "Jumping Team" odbywać się będzie całodzienna impreza cykliczna Hubertus 2011. Jest to już 12 edycja. Organizatorzy oprócz typowych elementów programu przygotowanych dla uczestników przewidzieli równeiż wiele ciekawych atrakcji dla widzów. Dołączony program pomoże zainteresowanym w wyborze tego, co ich interesuje. Pogoda na weekend zapowiada się rewelacyjna, więc impreza powinna być udana.
Drugim przypomnieniem jest informacja o
zbiórce złomu prowadzonej przez Szkołę Podstawową w Brynicy. Zbiórka rozpocznie się o 8.30 i systematycznie obejmie cała miejscowość. Jak co roku środki pochodzące z jego sprzedaży pomogą sfinansować wyjazd uczniów na wycieczkę. Im kwota będzie większa, tym w ciekawsze miejsce uda sie pojechać. Uczniowie już dziś dziękują wszystkim darczyńcom.

29 września 2011 - Wkrótce Dzień Chłopaka

W naszej szkole ten niezwykły dzień czcimy ,spędzając czas na zabawie przy muzyce. Już wczoraj tradycyjna dyskoteka wyciskała siódme poty z tancerzy. A w piątek chyba wszyscy chłopcy odczują, że mają święto!


źródło - PSP Brynica


28 września 2011 - Nasi piłkarze znowu wygrali w ostatni weekend

Bryniccy fani piłki nożnej i nie tylko oni, kibicujący swojej drużynie mogą śledzić harmonogram rozgrywek, ale takze relacje z meczy na stronie lzs.brynica.opole.pl . Dzięki Marcinowi Sossna z Łubnian relacje te są bardzo żywiołowe i oddają charakter oraz dramaturgię spotkania. Dziękując autorowi za gorącą relację gratulujemy naszym brynickim zawodnikom wspaniałej gry oraz zapraszamy wszystkich Bryniczan do kibicowania naszej drużynie. Najbliższa okazja ku temu na wyjeździe do Smarchowic Śl. 2 października na godzinę 15.00 a w Brynicy najbliższy mecz z Ligotą Oleską 9 października o godzinie 15.00 .

tekst i zdjęcie - Krzysztof Marsolek

28 września 2011 - Zaproszeinie z Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej


27 września 2011 - Brynickie korzenie Mistrzyni Polski - Justyny Jendro

Justyna Jendro - znakomita biegaczka, która osiąga coraz to lepsze wyniki. Pochodzi z Kup jednak jej korzenie sięgają również Brynicy. Jest wnuczką państwa Hildegardy i Jerzego Jendro. Justyna trenuje już od kiedy sięgam pamięcią i mogę też powiedzieć bez zakłamania że na większości zawodach postawiła nogę na podium. Na początku były to zawody szkolne, gminne, wojewódzkie, aż z upływem czasu pojawiła się Polska, Europa i Świat. Justyna osiągnęła wynik 6:53.71 w biegu przełajowym na dystansie 2000 metrów, który zapewnił jej obecność w lekkoatletycznej Kadrze Narodowej! Najlepsze jej osiągnięcia z tego roku, to : I miejsce na Mistrzostwach Polski w biegu na stadionie, II miejsce na mistrzostwach Polski w biegach przełajowych oraz IV miejsce na mistrzostwach Europy. Wymienione wyżej osiągnięcia są tylko małą kroplą w ich morzu. Pokój Justyny po brzegi wypełniony jest medalami, a na wiele brakuje już miejsca. Te wszystkie zwycięstwa są efektem wielkiego talentu, ale też wytrwałej pracy. Bieganie to dla niej pasja i poświęca się temu w całości. Pamiętam, że kiedyś wstawała o 5 rano by zrealizować trening, a następnie zdążyć do szkoły. Mało kiedy można zastać Justynę w domu, nawet w weekend jest zajęta, ponieważ przeważnie jest na obozie lub zawodach. Nie ważne czy pada deszcz, śnieg ,czy na dworze szaleje wiatr lub panuje siarczysty mróz, trening trzeba zrobić i koniec. Treningi ustala jej trener, a jest to na przykład 20 km biegania. Dla mnie niemożliwe, jednak dla niej to zwykły bieg. Podziwiałam ją od zawsze. Nie wiedziałam jak można osiągać tak wysokie wyniki w nauce i jednocześnie trenować bieganie. Gdy pytałam o to Justyny, odpowiadała: " Im więcej ma się do zrobienia, tym łatwiej można się zmobilizować". Od października tego roku zaczyna naukę na studiach na kierunku Inżynieria Procesowa i Chemiczna, ale nie zaprzestaje trenowania. Życzę jej kolejnych wspaniałych osiągnięć, ogromnej siły, wytrwałości i zdolności do czekającej jej pracy.

Wierna fanka Justynyna zdjęciach od lewej: 1. Justyna Jendro przed treningiem, 2. Podczas Mistrzostw Polski w Bydgoszczy, 3. Justyna pokonująca przeszkodę na treningu, 4. Punta Umbria Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych, 5. Justyna - Mistrzostwo Polski w Toruniu

25 września 2011 - Spotkanie Brynickich Seniorów na Farskim Ogrodzie

Dziś przy pięknej i słonecznej pogodzie odbyło się spotkanie brynickich seniorów zorganizowane przez Parafialny Zespół Caritas na Farskim Ogrodzie za plebanią. Było ono okazją do wspólnych rozmów, odnowienia kontaktów i po prostu do porozmawiania ze swymi sąsiadami i przyjaciółmi z lat młodości. Współcześnie jest coraz mniej okazji na takie wspólne spotkania, dlatego imprezy oraganizowane przez Panie z brynickiego Caritasu pokazują właściwy kierunek.
Przy kawie, odrobinie muzyki i dobrym humorze połączonym z radosną atmosferą czas mijał szybko. W imieniu seniorów i wszystkich mieszkańców dziękujemy Parafialnemu Zespołowi Caritas z Brynicy za dostarczenie tych paru chwil radości w nieraz ciężkim życiu osób starszych.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Zdjęcia z poczatku imprezy pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=241

25 września 2011 - Wystawa poplenerowa

Przez ostatnie dwa dni w Brynicy odbywały się "II Interdyscyplinarne Plenery Malarskie" współorganizowane przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica. Owoce pracy uczestników można dziś było podziwiać przed kościołem. Wśród oglądajacych można było także spotkać artystów jak i organizatorów.
Wszyscy, którzy nie mieli jeszcze okazji obejrzeć prace mogą tego dokonać na placu za plebanią, gdzie przeniesiono wystawę na czas trwania Spotkania Seniorów organizowanego dziś przez Parafialny Zespół Caritas.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

23 września 2011 - Interaktywne Brynickie Plenery Malarskie 2011 - dzień 1

Dziś na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego Agrorelaks w Brynicy odbywala sie coroczn aimpreza pod nazwą "Interaktywne brynickie plenery malarskie 2011". Był to pierwszy dzień, w sobotę o g.12.00 rozpoczecie cz.2 a w niedzielę przed kościołem wszyscy mieszkańcy będą mogli podziwać efekty pracy artystów.
W dzisiejszym dniu pod kierunkiem Pani Ewy Trąbczyńskiej z Dąbrówki Łubniańskiej i wsparciu Anety Sowy z Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej zorganizowano wspólne malowanie. Wśród grupy młodych artystów znaleźli się m.in. Żaneta Feliks, Sabina Patrzek, Iwona Pogrzeba, Milena Krzyścin, Katrina Jdendro, Adrian Koch, Dominik Dajewski i Kamil Wiesner.
Jutro kolejny dzień zmagań ze sztuką do udziału w czym zaprasza się wszystkich chętnych.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

22 września 2011 - Pożegnanie lata w brynickiej podstawówce

Dziś uczniowie pożegnali lato. Tradycyjne spotkanie składało się z kilku części: nad ogniem przypiekano kiełbaski, bułeczki i jabłka. Potem w żarze ogniska piekły się kartofelki, a w tym czasie dzieciaki spędzały czas na sportowej rywalizacji. Niektórzy mówili: "A nam jest szkoda lata..."


źródło - PSP Brynica

22 września 2011 - Zeszłoweekendowa impreza w Zagwiździu z udziałem Brynicy i Surowiny

Niedziela 18 września była dniem podziękowania za plony w Zagwiździu. Oprócz programu artystycznego, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowano zabawę terenową połączoną ze sprawdzianem wiedzy na temat zabytków. Na starcie stanęło 8 drużyn reprezentujących swoje sołectwa, między innymi brynicka, w składzie Monika, Mirela, Dominik wraz z opiekunem Markiem Ciernią. Zasady gry były proste, zebranie jak największej liczby punktów za wykonane zadanie praktyczne i logiczne. Drużyny sprawdzały umiejętność czytania ze zrozumieniem i zastosowania zdobytej wiedzy podczas odpowiedzi na szczegółowe pytania. Istotny był nie tylko czas ale i dokładność wykonywanych zadań, np. liczenie elementów zdobiących płytę na czakramie, położonym w ogrodzie parafialnym. Większość drużyn uporała się ze swoimi zadaniami w ciągu godziny, po zgłoszeniu na mecie /bryniczanie byli jednymi z pierwszych/ pozostało oczekiwanie na podsumowanie wyników. Niespodzianką okazał się remis aż sześciu zespołów, po dwóch dogrywkach wyłoniono trzy medalowe drużyny. Nagrody wręczał Wójt Gminy Murów Pan Andrzej Puławski. Gratulujemy wygranej reprezentacji Bukowa, byli bezkonkurencyjni, sąsiedzi z Grabczoka zajęli wysokie drugie miejsce, Brynica po dogrywce zajęła miejsce piąte.
Słów kilka o organizacji imprezy.. warto podkreślić zaangażowanie młodzieży która przygotowała grę i sędziowała w punktach kontrolnych. Widoczna była również praca jednostki OSP z Zagwiździa dyżurującej na wytyczonych parkingach, jak i mieszkańców Zagwiździa, którzy w niebieskich koszulkach organizatorów, dwoili się żeby zaproszeni goście wrócili do domów nie tylko z pamiątkowymi pucharami i gadżetami jak i miłymi wspomnieniami.

I.W.

Uzupełniono 23 września o dodatkowe zdjęcia wykonane K&D Kownaccy

22 września 2011 - Symboliczne pojednanie Łubnian i Dobrzenia w podbrynickich lasach

W historii i kulturze na wyjątkową uwagę zasługują wydarzenia związane z życiem nas samych. Do takich, potwierdzonych zapisami kronikarskimi należą między innymi czasy, w których różnego rodzaju epidemie dziesiątkowały mieszkańców naszych miejscowości . Wiele takich wydarzeń dotyczy chorób , jakie nawiedzały mieszkańców Łubnian i Dąbrówki Łubniańskiej w drugiej połowie XIX wieku, ale także wcześniej. Na podstawie informacji zapisanych w łubniańskich księgach parafialnych możemy stwierdzić o obecności takich nieszczęść choćby w roku 1872. Tragedię tamtych wydarzeń upamiętnia kaplica przy ulicy Oleskiej w Dąbrówce Łubniańskiej. Pomocy ówcześni mieszkańcy szukali pielgrzymując także do św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim. O jednej z takich pielgrzymek kronikarze piszą, że gdy mieszkańcy Łubnian uradzili udać się z prośbami o pomoc do św. Rocha Dobrzenianie postanowili nie dopuścić aby zarażeni chorobą przekroczyli granice ich miejscowość. W tym celu w lesie, w niedalekiej odległości od kościoła zorganizowali grupę osób, która miała za zadanie powstrzymać i odesłać z powrotem pielgrzymów z Łubnian. Tak się rzeczywiście stało. W bójce, jaka się wywiązała łubniańscy pielgrzymi zgubili obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, jaki nieśli ze sobą z nadzieją, że ich patronka pomoże wyprosić u św. Rocha potrzebne łaski i oddali nieszczęście choroby. Przerażeni tym co się stało mieszkańcy Dobrzenia leżący obraz zawiesili na jednym z drzew, modląc się przy nim za czyn, jakiego się dopuścili, prosząc jednocześnie o pomoc dla zdesperowanych chorobą bliźnich z sąsiedniej miejscowości. Kronikarze Łubnian i Dobrzenia nie zapisali niestety dokładnej daty wydarzenia, dlatego trudno ustalić dziś, czy to zdarzenie dotyczy 1872 roku, czy innej daty tego okresu, a być może dotyczy wieków wcześniejszych, a zapis kronikarski jest dokumentem sporządzonym na podstawie przekazu ustnego, jaki w tradycji ludowej był powszechny....

Więcej w artykule w zakładce O Brynicy>Artykuły>Łobrołzek

tekst - Krystian Czech , zdjęcia - Bernard Matros

19 września 2011 - Hubertus 2011 - zaproszenie

Już za niecałe dwa tygodnie kolejna edycja corocznej imprezy Hubertus. Jest to już XII Gminny Hubertus. Jak co roku przygotowano całodzienny bogaty program dla wszystkich grup wiekowych.
Miłośnikom brynickich hubertusów przypominamy to co działo się rok temu zapraszajac ich i wszystkich chętnych do licznej obecności.
nadesłał - KJ Jumping Team - organizator


16 września 2011 - Zbiórka złomu przez Szkołę Podstawową

ZBIÓRKA ZŁOMU

Prowadzona przez Szkołę Podstawową w Brynicy


W dniu 01.10.2011r. od około godz. 8.30 (sobota) PSP w Brynicy organizuje zbiórkę złomu na terenie miejscowości. Prosimy wszystkich chętnych mieszkańców o wystawienie złomu przed swoje posesje.
Seredecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.


16 września 2011 - Zaproszenie na Warsztaty Teatralne

Zapisy na
Warsztaty Teatralne !!Łubniański Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w warsztatach teatralnych, które przygotowujemy dla dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych, również starszych – szczególnie seniorów. Dla ułatwienia możliwości korzystania z oferty proponowanych zajęć będziemy starać się organizować je w różnych miejscach, w tych miejscowościach na terenie gminy, w których znajdują się odpowiednie warunki lokalowe: między innymi Łubniany GBP/ŁOK ; Brynica świetlica OSP; Kolanowice – świetlica wiejska; Kępa – świetlica.


Warsztaty nauczą:


- pokonać nieśmiałość i stres

- odkrywać swoje możliwości aktorskie
- świadomie używać emocji
- działać z twórczymi ludźmi
- odkryć piękno własnego wnętrza

W ramach warsztatów planujemy opracowanie jednego co najmniej spektaklu, który zaprezentowany będzie na zakończenie programu (maj/czerwiec 2012)
Zajęcia oparte m.in. na technice świadomej improwizacji opracowanej i wykorzystywanej w najlepszych szkołach aktorskich w USA. Poznamy improwizację jako podstawowy element warsztatu aktorskiego, podstawowe techniki aktorskie, nauczymy siękreatywnego skupienia i BĘDZIEMY SIĘ DOBRZE BAWIĆ!

Zajęcia prowadzi zawodowy aktor – Tomasz Stochniał, znany miedzy innymi z ról w serialach Barwy szczęścia, Plebania, M jak miłość !


Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem tel. 77/4215096 ; lub lodzk@interia.pl

Krystian Czech – dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury

10 września 2011 - Zaproszenie na Dożynki Gminne 2011 w Jełowej

Kolejne zaproszenie na impreze plenerowa nadeszło tym razem z Jełowej, gdzi eod wczoraj odbywają sie imprezy związane z Dożynkami Gminnymi. Kolejny raz zapraszamy do wzięcia w nich udziału.


źródło - ŁODzK


9 września 2011 - Już wkrótce wybory do Sejmu i Senatu RP. Pierwsze zaproszenie na spotkania wyborcze

W związku z nadchodzącymi wyborami do Sejmu i Senatu RP, Zarząd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Polsce zaprasza 22 września na godzinę 17.30 do sali Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej na spotkanie wyborcze.
Swój udział zapewnili m. in. Przewodniczący TSKN - Norbert Rasch i Poseł do Sejmu RP - Ryszard Galla.
Liczymy na liczny udział w spotkaniu członków Zarządów Kół TSKN, przedstawicieli organów samorządowych oraz Gminy Łubniany reprezentujących wyborców TSKN, a także wszystkich jego sympatyków.Przewodniczący Gminnego Koła DFK - Dieter Wystub

8 września 2011 - Sklep internetowy w Brynicy

Jak wszyscy wierni czytelnicy strony wsi zauważyli, od pewnego czasu logo sponsora w górnym prawym rogu zmieniło się w nazwę komputersklep.eu . Jest to związane z tym iż od początku września firma MarCom utrzymująca na swoich serwerach stronę wsi Brynica uruchomiła komputerowy sklep internetowy. Jest on zlokalizowany w Brynicy i ma służyć mieszkańcom miejscowości oraz okolicy. Dzięki przejrzystości oferty, możliwości porównywania sprzętu, obliczania ewentualnych rat i zamawianiu towaru bezpośrednio na stronie wszyscy będą mogli korzystać z tego, iż towar zamówiony w sklepie będzie można odbierać na miejscu w Brynicy.
Zainteresowanych ofertą sklepu zapraszam do jego odwiedzenia pod adresem
komputersklep.eu .

Krzysztof Marsolek

8 września 2011 - Ważna informacja dla mieszkańców Brynicy od radnego Marka Cierni

Szanowni Mieszkańcy Brynicy


W zeszły wtorek 6 września 2011r. o godz. 12.00 w siedzibie Urzędu Gminy Łubniany miała miejsce dyskusja publiczna w sprawie wyłożenia do publicznego wglądu projektu zmiany w "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Łubniany" w zakresie wyznaczenia obszarów udokumentowanych złóż kruszywa naturalnego " BRYNICA I" i "Brynica II" wraz z dokumentacją istotną w toczącym się postępowaniu. Dla przybliżenia mieszkańcom samych lokalizacji dodam, iż dotyczy to terenu położonego na końcu ul. Prostej oraz tzw. "Marzatkowni".
Bardzo nieliczna reprezentacja Brynicy na spotkaniu (wcześniej ogłoszenie o zebraniu pojawiło się na stronie Gminy Łubniany i w Nowej Trybunie Opolskiej, z której ja się o tym dowiedziałem) mogłaby sprawiać wrażenie , iż problem jest mało istotny. Na spotkanie przybyło zaledwie parę osób, w tym interes Bryniczan reprezentowali: mieszkanka ul. Prostej oraz ja, jako reprezentant interesów pozostałych mieszkańców. Obecni byli także właściciele przekształcanych działek jako wnioskodawcy.

Na spotkaniu zadano im szereg pytań, szczególnie o:
- głębokości wykopu,
- rozwiązań logistycznych związanych z transportem kruszywa,
- możliwości zmian wykorzystania terenu przeznaczonego na eksploatację złóż kruszywa,
- wpływu na środowisko naturalne,
- oddziaływanie na okolicznych mieszkańców,
- okresu eksploatacji
- sposobu i gwarancji rekultywacji terenu po zaprzestaniu eksploatacji.

Odpowiedzi, jakie padały ze strony inwestorów nie do końca były przekonujące dla mnie i drugiej osoby z Brynicy.

W związku z tym, iż do 12 października 2011r. możliwe jest składanie uwag i wniosków do Wójta Gminy Łubniany odnośnie dokumentacji udostępnionej do publicznego wglądu, zapraszam mieszkańców do zainteresowania się tematem, który może być istotny z punktu widzenia wykorzystania przedmiotowych terenów i wpływu na jakość życia oraz mieszkania w przyszłości obok planowanej inwestycji.
Zapraszam więc zainteresowanych do kontaktu ze mną, gdyż w przypadku dużej ich liczby planuję zorganizowanie spotkania na ten temat, aby w trakcie wspólnej dyskusji znaleźć najlepszy kierunek dalszych działań.

Marek Ciernia
tel. 602398119

treść ogłoszenia o wtotorkowym na stronie Urzędu Gminy i publikowany w NTO pod adresem: http://bip.biuletyn.info.pl/php/strona.php3?bip=bip_lubni&id_dzi=1&lad=a&id_dok=1564&id_men=42&powrot=1&slowo_szuk=&archiwum_szuk=&gdzie_szuk=


Przypominam takze mieszkańcom Brynicy i Surowiny o sprawie dotacji do prac konserwatorskich. Pod zamieszczonym linkiem jest informacja ze strony UG Łubniany dotycząca składania wniosków o udzielanie dotacji z budżetu Gminy Łubniany na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
Tegoroczny termin składania wniosków upływa 30 września 2011r.
http://www.lubniany.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_lubni&lad=a&id_dzi=1&id_dok=376&id_men=1&powrot=1&slowo_szuk=&gdzie_szuk=&id_men_szuk=0

7 września 2011 - Sportowe pasje Bryniczan

Bryniczanie posiadają wiele pasji i hobby. Jedną z nich są biegi. W tej dyscyplinie sportowej warto zauważyć Bryniczankę - Darię Pogrzeba, która wczoraj wzięła udział w 21 Philips Półmaratonie zorganizowanym w Pile. W biegu wystartowało ponad 2000 zawodników z całego kraju. Wystartowało także 50 zawodników I edycji Wyzwanie Runner's World, wśród których znalazła sie Bryniczanka. Gratulujemy ukończenia biegu i zachęcamy innych mieszkańców do aktywnego trybu życia oraz nadsyłania zdjęć z imprez w jakich brali udział.


źródło - Runner's World Polska


więcej pod adresem:
http://runners-world.pl/biegi/Wyzwanie-Runner-s-World-na-mecie-4451.html

7 września 2011 - Kolejne zaproszenie do sąsiadów, tym razem z Zagwiździa

Wśród kilku zaproszeń nadesłanych do Brynicy w ostatnim czasie mamy kolejne ciekawe. W niedzielę 18 wrześna po sąsiedzku w Zagwiździu organizowana będzie impreza plenerowa pod nazwą "Poznaj Zabytki Zagwiździa". W bogatym programie dnia będzie to impreza w formie gry, do której zaproszono także grupę uczestników z Brynicy i Surowiny.
Zainteresowanych udziałem w imprezie prosimy o kontakt z Panem Markiem Ciernią - tel. 602398119 . Spośród chętnych zostanie wyłoniona wspólna grupa reprezentująca Bryniczan oraz Surowinę. Życząc powodzenia zapraszamy innych mieszkańców do uczestnictwa i kibicowania naszej drużynie.
Wizyta w Zagwiździu będzie okazją do zwiedzenia Ogrodu Botanicznego, o którym niedawno pisaliśmy. Poniżej kilka zdjęć z poprzedniego artykułu.


tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcia - "Ogrodniczka"


6 września 2011 - Ogłoszenie Sołtysa o terminie poboru podatków

Termin poboru podatków:

Podatek gruntowy mozna wpłacać w dniu 15 września w godz. 7.00 -9.00 i od 17.00 - 19.00Sołtys Wsi Brynica - Kornelia Patrzek6 września 2011 - Zaproszenie

Nasi sąsiedzi a zarazem parafianie z Grabczoka zapraszają Bryniczan do wspólnego spotkania i zabawy na dożynkach wiejskich w najbliższą niedzielę.
Brynickie dożynki już za nami, a wszyscy, którzy mają jeszcze ochotę na świętowanie mogą skorzysztać z zaproszenia.


5 września 2011 - Bocianie manewry na Stawisku

Wczoraj w Brynicy mogliśmy zobaczyć niespotykane zjawisko. W okolicach brynickiego Stawiska toczyły się "bocianie manewry", i to na dużą skalę. W krótkim czasie na łące wylądowało prawie 40 bocianów. Badały one teren, zjadły parę pasikoników i żab a następnie w grupie odleciały na południe.
To niespotykane w Brynicy zjawisko może dawać nam pole do wielu domysłów. Najbardziej oczywistym wydaje się to, iż bociany jako ptaki rozumne planowały już przyszly sezon a w związku z tym szukały najlepszego lądowiska w okolicy. Padło na Brynicę, wioskę z długą tradycją, zawsze mile witającą wiosennych przybyszów z południa. Jak łatwo się domyśleć bocianie stado planuje na wiosnę masowy transport dzieci do Brynicy, aby zapewnić wiosce dalsze istnienie.
Wdzięczni mieszkańcy Brynicy czekają na ich powrót i już dziś Proboszcz szykuje zapas święconej wody a "ołmy i ołpy odkładają geld" na nadchodzące prawie 40 chrzcin w przyszłym roku.


tekst Krzysztof Marsolek, zdjęcia - Damian Drost

5 września 2011 - II Interdyscyplinarne Plenery Malarskie w Brynicy już od piątku 23 wrześna

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica zaprasza do udziału w II Interdyscyplinarnych Plenerach Brynickich, które organizowane będa na terenie Brynicy w dniach 23-25 września. W tegorocznej odsłonie proponujemy poznanie tajemnic sztuk plastycznych. Plenery adresowane są do wszyskich osób zainteresowanych nasza ofertą, szczególnie jednak pragniemy zaprosić dzieci i młodzież z terenu naszej gminy. Tematem będzie malowanie brynickich pejzaży i przyrody. Zapisy prosimy kierować na adres: lodzk@interia.pl; tel 77/4215096

Potrzebne materiały (akwarele,farby, pędzle,papier) przygotują organizatorzy.

Impreza ma na celu promowanie przyrodniczych walorów miejscowości, przyległych do niej lasów Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, zabytków miejscowości. Współorganizatorem imprezy jest Łubniański Ośrodek Kultury. W jego imieniu programem kierować będzie pani Ewa Trąbczyńska - instruktor plastyki.
Partnerem plenerów jest Gospodarstwo Agroturystyczne AGRORELAKS w Brynicy

START - 23 września (piątek) Brynica - Agrorelaks godzina 15:00 !!! Zakończenie planujemy poplenerową wystawą na terenie Brynicy.


w imieniu organizatorów Krystian Czech

5 września 2011 - Andreas Marsolek z Brynicy zdobędzie Puchar Polski !

Jak podaje portal itv.sport, Bryniczanin - Andreas Marsolek motocyklista opolskiego HAWI RACING TEAM kolejny raz zwyciężył w zawodach motocrosowych. Jak pisze autor "Motocyklista opolskiego HAWI RACING TEAM Andreas Marsolek z podopolskiej Brynicy jest objawieniem tegorocznego enduro w Polsce! ". Dodatkowo jak pisze autor " Czasy osiągane przez Andreasa na próbach - test cross i test enduro - należały do najlepszych spośród zawodników rywalizujących w Pucharze Polski i były porównywane z czasami "wykręcanymi" przez wielu zawodników startujących w Mistrzostwach Polski. Marsolek wypracował tak dużą przewagę punktową nad drugim zawodnikiem w swojej klasie, że już teraz może świętować zdobycie Pucharu Polski (w klasie Junior)".
Już dziś gratulujemy Andreasowi i czekamy na Puchar Polski, który przywiezie nasz brynicki mistrz !

źródło - http://www.itvsport.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2594:enduro-andreas-marsolek-znowu-triumfuje&catid=45:enduro&Itemid=104

4 września 2011 - Żniwniok Parafialny w Brynicy

Dziś Dożynki Parafialne. Z tej okazji odprawiono uroczystą Mszę Świętą z procesją. Liturgia poprzedzona niesieniem korony i darów dożynkowych zgromadziła liczną rzeszę parafian.
Tegoroczni starostowie dożynkowi: Brygida Dendera i Konrad Krupa przynieśli do świątyni symboliczny bochen chleba oraz kiść winogron symbolizujących ofiarę sprawowaną podczas mszy. Za nimi podążała korona z kosów zboża oraz liczne kosze z owocami i innymi pokarmami. Po zakończeniu mszy przed świątynią dzielono pomiędzy wychodzacych chleb z solą, który daje pomyślność na nastepny rok.

Jako przyszłorocznych starostów ogłoszono Szefowa Parafialnego Zespołu Caritas oraz Szefa Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica. Przyszłoroczny żniwniok planowany jest tradycyjnie na pierwszą niedzielę września.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

zdjęcia w galerii pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=240

4 września 2011 - Zaproszenie do wyjazdu na spotkanie z Ojcem Świętym w Berlinie

Wszystkich zainteresowanych wyjazdem na spotkanie z Ojcem Świętym prosimy o zgłoszenie tego do poniedziałku 5 września u ks. Radosława Chałupniaka
- Brynica ul. Klasztorna 3, tel.: 504 31 66 93


źródło - strona parafii Brynica www.parafia.brynica.opole.pl
1 września 2011 - 1 września - czas do szkoły, bez "tyty" się nie obyło

Dziś jak co roku 1 września początek Nowego roku Szkolnego 2011. Jak zawsze do grona uczniowskiej społeczności dołaczyli pierwszoklasiści z symbolicznymi rogami obfitości zwanymi w Brynicy "tytą", która ma im osłodzić niedolę porannych pobudek i siedzenia w klasach, gdy za oknem świeci słońce.
Tegoroczny rok szkolny rozpoczeto pod hasłem Szkoła z Pasją, której zarówno brynickim uczniom jak i nauczycielom nigdy nie brakowało.


źródło - PSP Brynica

1 września 2011 - Brynicka artystka Sabina Patrzek prezentowała prace w Łubiańskim Ośrodku Kultury

Dziś w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej rozpoczęcie Nowego Roku Kulturalnego. Miało ono bardzo brynicki charakter dzięki temu, iż było połączone z prezentacją prac młodej brynickiej artystki Sabiny Patrzek. Jej dzieła pokazywały dość szerokie spektrum technik i motywów malarskich, co docenili obecni.
Wsród gości spotkania znalazł się patronujący działalności Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej Wójt Gminy Łubniany - Krystian Baldy. Obecni byli także brynicki radny - Marek Ciernia oraz były wójt - Dieter Wystub.
W trakcie spotkania tło muzyczne zapewnił Jerzy Czech, a do zebranych przemawiali zarówno Wójt - Krystian Baldy, jak i Sabina Patrzek, która opisała w skrócie swą artystyczną drogę.
Po części oficjalnej zebrani zwiedzali wystawę, jak i rozmawiali na tematy związane z działalnością kulturalną na terenie Gminy Łubniany.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

galerię fotografii ze spotkania można zobaczyć pod adresem:http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=239

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego