Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2012_07

Archiwum > 2012

29 lipca 2012 - W Brynicy wakacyjne budowanie

Wakacje to okres , gdy pozornie nic sie nie dzieje. W Brynicy jednak dzieje się i to całkiem dużo. Nie dzieje sie to jednak przypadkiem a za sprawą inwestycji jakie prowadzone są przez nasza Gminę w ramach projektów europejskich. Jedna w naszym przedszkolu a druga obok szkoły. Pierwsza polega na termomodernizacji budynku przedszkola, czyli w jego dociepleniu oraz zainstalowaniu systemu solarnego. Druga ma wiekszą skalę i dotyczy budowy nowego boiska obok szkoły. Inwestycja ta przeniesie boisko naszej starej podstawówki w XXI wiek. Dodatkowo w zakresie przebudowy znajduje się kompletne utwardzenie placu oraz wymiana ogrodzenia. Inwestycja jest warta ponad milion złotych i prowadzona z dużym udziałem budżetu gminnego.
Warto w tym miejscu zauważyć, że Brynica znajdująca się na peryferiach Gminy Łubniany jest od pewnego czasu zauważana przez ekipę rządzącą w Łubnianach z wójtem Krystianem Baldym na czele. Oby tak trzymać dalej!
Więcej o tej i innych inwestycjach w Gminie Łubniany na jej stronie, która od pewnego czasu jest prowadzona na bieżąco pod adresem: www.lubniany.pl .tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

28 lipca 2012 - Głosujmy na Brynicę!

"Róbmy Swoje" w ramach programu "Aktywni w regionie" to nazwa konkursu do jakiego zakwalifikowało się Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica. Konkurs ma za zadanie pokazanie inicjatyw i postaw spolecznych kształtujących rozwój regionu. Nasze brynickie Stowarzyszenie bez wątpienia wpisuje się w ten model działalności. Dzięki niemu Brynica od paru lat ulega dość dynamicznym przemianom, zdobyła tytuł "Piękna Wieś Opolska 2009", w pobliżu boiska powstaje centrum rekreacji z placem zabaw, a już w niedługiej perspektywie rodzi się szansa na powstanie chodnika w centrum wsi, który stworzy bezpieczny ciąg komunikacyjny dla pieszych. To wszystko dzieje się dzięki konkretnym ludziom, którzy swoim zapalem potrafią porwać innych do wspólnych działań.
Chcąc wyróżnić Brynicę na tle innych miejscowości w regionie warto na nią zagłosować w konkursie wysyłając
SMS o treści robmy.21 na numer 71466. Więcej o konkursie na stronie http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/section?Category=robmy_swoje00 . Zachęcam wszystkich czytelników brynickiej strony internetowej o głosowanie. Koszt SMS to 1,23 zl.tekst - Krzysztof Marsolek

22 lipca 2012 - Pożegnanie młodzieży oazowej

"Chwała i cześć, błogosławieństwo i moc; chwała i cześć Barankowi na wieki, ave ave ..." rozbrzmiewało radosnym śpiewem mlodzieży z grupy oazowej. W ten sposób żegnali się z Brynicą i jej mieszkańcami podczas mszy sprawowanej w intencji darczyńców, którzy przez ostatnie dwa tygodnie wspomagali klasztorną kuchnię. Drugą intencję mszy świętej koncelebrowanej skierowano jako podziękowanie dla sponsorów niedawnego festynu parafialnego.
Dziś wieczorem gospodarze dawnego klasztoru oraz młodzież oazowa zapraszają brynickich darczyńców na godzinę 18.30 do wspólnego biesiadowania przy ognisku.


tekst i film - Krzysztof Marsolekfilm w pełnej jakości do pobrania pod adresem: http://brynica.opole.pl/filmy/2012_07_22_oaza.avi

15 lipca 2012 - Brynica znów "oazowa"

Wielu mieszkańców, szczególnie tych starszych pamięta, iż Brynica była ostoją Oaz. Co roku w okresie wakacyjnym miejscowość gościła młodzież z calej Polski, która cieszyła sie urokami lasów i łąk, które sa tak charakterystyczne dla tego regionu.
Po wielu latach atmosfera oazowa powróciła do Brynicy dzięki wspaniałej pracy księdza Radoslawa Chałupniaka, który ożywił część starego klasztoru tworząc w nim swoisty "Domek", gdzie raz po raz goszczone są bądź grupy skupień modlitewnych, bądź jak obecnie grupy oazowe. Słowo "domek" jest też adekwatne do idei jaką propaguje ksiądz Radek wśród młodzieży i co można zobaczyć na stronie internetowej przez niego redagowanej domek.brynica.opole.pl .
Przy okazji dzisiejszej Sumy Niedzielnej ksiądz Radek wraz z grupą oazową złożyli podziękowania wszystkim mieszkańcom Brynicy, którzy podzielili sie z gośćmi w klasztorze swoimi zbiorami owoców i warzyw oraz zaprosił wszystkich do współudziału w spotkaniu organizowanym przez młodzież w "starym klasztorze". Program spotkań wygląda następująco:
- w czwartek o godzinie 18.30 odbędzie sie spotkanie przy ognisku dla brynickich dzieci (szkoła podstawowa)
- w sobotę o godzinie 18.30 odbędzie się spotkanie przy ognisku dla brynickiej młodzieży
- w niedziele wieczorem o 18.30 zaproszeni są wszyscy bryniccy darczyńcy

Dodatkowo w najbliższy piątej o godzinie 10.30 nasza brynicką parafię zaszczyci swoja obecnością ks. biskup Paweł Stobrawa sprawując uroczystą mszę świetą. Wszyscy są zaproszeni do współuczestniczania.

Film można pobrać także w pełnej jakości pod adresem http://brynica.opole.pl/filmy/2012_07_15_Oazawkosciele.avi


teskst i oraz film - Krzysztof Marsolek

13 lipca 2012 - 50 lat kapłaństwa Księdza Arcybiskupa Wilhelma Kurtza z brynickimi wspomnieniami

Ksiądz Arcybiskup Wilhelm Kurtz


W najbliższą niedzielę 15.07.2012 r. w kościele parafialnym w Luboszycach, odbędą się uroczystości jubileuszowe 50-lat kapłaństwa Księdza Arcybiskupa Wilhelma Kurtza.
Księdzu arcybiskupowi życzymy z tej okazji dużo łask Bożych i błogosławieństwa, oraz dużo zdrowia które na pewno nadwyrężył w tamtajszym klimacie.
W niektórych albumach zachowało się kilka fotografii z czasów jego młodości a nawet z jego krótkiego pobytu w Brynicy.
Urodził się 17.05.1935 r. w Kępie. Jako młody chłopak, bardzo chciał być ministrantem w kościele parafialnym w Luboszycach, do którego należy Kępa. Jednak nie było mu to dane.
Po latach, idąc za głosem serca, wstąpił do seminarium duchownego i 28.01.1962 r. z rąk biskupa Józefa Drzazgi z diecezji warmińskiej, przyjął święcenia kapłańskie. Przez kilka lat pracował jako wikary, m. in. w Górnej Grupie, gdzie proboszczem był pochodzący z Brynicy ks. Jan Kilian, który był jego przełożonym w nyskim seminarium.
W 1966 r. otrzymał zgodę władz zakonnych na wyjazd na misje do Papui - Nowej Gwinei. Przed wyjazdem odwiedził kilka sąsiednich parafii, aby się pożegnać. Był też w Brynicy i tutaj oprócz uczestnictwa we mszy św. zorganizowano mu wesołe przedstawienie, obrazujące jego przyszłą pracę na misjach.
W 1982 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem nowej diecezji Kundiawa w środkowej części Papui - Nowej Gwinei, a w 1999 r. powołał go na stanowisko arcybiskupa archidiecezji Madang, zaś w 2001 r. został metropolitą tej archidiecezji i czterech innych diecezji.
W 2010 r. ze względu na swój wiek złożył rezygnację z urzędu.
Oto kilka fotografii z tamtych czasów.

"Sokole oko" - przedstawienie teatralne w seminarium w Nysie. Jedną z głównych ról odtwarzał
Wilhelm Kurtz.Księża werbiści udający się na misje w tym samym roku.
Na schodach kościoła w Brynicy.

Dzieci ucharakteryzowane na "różne kolory skóry" spotykane na misjach:
Indianin - Gerchard Pogrzeba, Papuas - Piotr Sosna, biały kolor skóry - Anelis Pogrzeba,
Japonka - Krystyna Patrzek.
W tekscie tego przedstawienia, mała Anelis mówiła m. in. że:
... Idźcie sobie.
O wyjeździe nie ma mowy.
W Polsce księże pozostaniesz,
bo paszportu nie dostaniesz! ...

W latach 60 - tych, rzeczywiście były problemy z otrzymaniem paszportu, ale o. Wilhelm Kurtz
paszport jednak dostał. Wrócił dopiero po 46 latach.Zdjęcie grupowe z dziećmi.
Kardynał Karol Wojtyła w odwiedzinach u o. Wilhelma Kurtza. 1973 r.


Przyjmowanie święceń biskupich. 1982 r.


Arcybiskup Wilhelm Kurtz. 1999 r.
Dziękuję p. Helenie Kokkot za udostępnienie zdjęć związanych z osobą ks. abp. W. Kurtza.


B. Matros

13 lipca 2012 - Archiwalna Gazeta Beczka z czerwca 2012 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 265 numer Beczki z czerwca 2012 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

11 lipca 2012 - Wakacje, choć nie dla każdego

Wakacje wakacje wakcje! Jak wszyscy zauważyli na stronie internetowej też trwają. Nie są one jednak podyktowane porą a brakiem czasu i natłokiem obowiązków, jednak serdecznie przepraszam czytelników spragnionych nowości. Wkrótce postaram się napisać coś o tym, co działo się tuż przed wakacjami w szkole oraz w miarę napływania materiałów o tym, co ciekawego dzieje się w Brynicy i sąsiedztwie. Zachęcam jednocześnie wszystkich do nadsyłania wakacyjnych ciekawostek, którymi chcieliby się podzielić z innymi.


Serdecznie pozdrawiam wszystkich czytelników życząc udanego wypoczynku:

Krzysztof Marsolek
administrator strony

1 lipca 2012 - Dziś Bryniczanie bawili się na "Farskim Ogrodzie"

Dziś na zapleczu plebanii odbywał sie coroczny piknik rodzinny pod nazwą "Na Farskim Ogrodzie 2012". Jak co roku zgromadził on wielu mieszkańców Brynicy i gości spoza niej. Przy śpiewie najpierw zespołu "Przysieczanki" a później zespołu "New Stars" wszyscy bawili sie wyśmienicie, co widać na zdjęciach. Dodatkowo emocje coraz to były podwyzszane dzięki organizowanym konkursom z ciekawymi nagrodami.
W tle imprezy wieczorem można bylo obejrzć mecz finalowy Euro 2012 w specjalnie przygotowanej Strefie Kibica z dużym ekranem i nagłośnieniem. W trakcie meczu nie brakowało kibiców jedenej i drugiej drużyny, czego dawali oni wyraz glośnymi oklaskami i grą na specjalnie przyneisionych instrumentach. Na koniec do sali została wniesiona przez Proboszcza flaga zwycięskiej drużyny Hiszpanii, która razem z polską i włoską dekorowała wcześniej ścianę obok placu na którym odbywala się impreza.
Wieczorna cześć z udziałem zespołu "New Stars" przerodziła się w zabawę taneczną i trawała do samej północy.
Pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=282 można zobaczyć zdjęcia z imprezy.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

1 lipca 2012 - Nadesłane ogłoszenie

Od dawna dla mieszkańców Brynicy problemem był dostęp do niektórych uslug. Przykładem może być dobór i zakup okularów, w sprawie którego trzeba było jechać aż do Opola. Na przeciw temu problemowi wyszedł Pan Wojciech Rzeźniczek - Optyk prowadzący zaklad w Czarnowąsach przy ulicy Jagiełły 14 . Skierował on do Bryniczan ofertę doboru i sprzedaży okularow z dojazdem do domu. Może być to bardzo ciekawa propozycja dla osób starszych lub z problemami z poruszaniem się. Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z tej propozycji dzwoniąc pod numer telefonu 516 306 817.

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego