Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2012_05

Archiwum > 2012

31 maja 2012 - Brynickie spotkanie z historią

Spotkanie miało charakter podniosły - prowadząca je - Brynicka bibliotekarka Aneta Sowa zadbała o nadanie charakteru spotkania zarówno pod kątem zgromadzonych osób, jak i samej oprawy muzycznej. Marek - przyszły absolwent szkoły muzycznej przyjechał razem z mamą, aż z Gogolina. Głownymi uczestnikami i osobami opowiadajacymi byli Pani Hani Patrzek, Maria Patrzek oraz miłośnik brynickiej historii Bernard Matros. W trakcie spotkania - prowadzonego "po nasymu", czyli w gwarze śląskiej dokonano opisu panujących zwyczajów od momentu urodzenia dziecka, poprzez chrzciny, komunię, szkołę, lata młodzieńcze, wesele aż po pogrzeb. W trakcie tych opowieści osoby młode, znajdujące się na sali oraz od niedawna mieszkające w Brynicy mogły usłyszeć wiele ciekawych wątków z życia osób mieszkających na tutejszych terenach z dawien dawna. Spotkanie uświetnił swoją obecnością redaktor Echa Gmin Opolskich - Edward Pochroń, który obecnych słuchaczy przenosił swoimi wspomnieniami na teren małopolski - skąd pochodzi. Spotkanie pokazało, iż można zaciekawić na pozór zwykłymi opowieściami mieszkańców Brynicy, o czym świadczy wysoka frekwencja. Już e samej prostoty wynika mianowicie bardzo ważna rzecz, aby nie wstydzić się swojego pochodzenia, swoich korzeni, gdyż one właśnie kształtują naszą osbowość i nadają charakter Naszej Małej Ojczyźnie, której na imię Brynica.


tekst i zdjęcia - Marek Ciernia

zdjęcia do obejrzenia także w galerii pod adresem: http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=272

30 maja 2012 - Wielki sukces małej szkoły z niedalekiego Dobrzenia Małego

Uczniowie ZSZ w Dobrzeniu Małym pokonali konkurencję i wygrali ogólnopolski konkurs BHP.
Dnia 15 maja 2012 r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie odbył się finał XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych. Patronat nad Konkursem objęli: Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Główny Inspektorat Pracy oraz Minister Edukacji Narodowej. Województwo opolskie reprezentowali uczniowie naszej szkoły: Damian Łuczak z klasy IIIC i Sebastian Prochota z klasy IB, którzy w marcu br. zwyciężyli w wojewódzkim etapie konkursu.

Do finału krajowego konkursu BHP przystąpiło 48 uczniów - reprezentantów Izb Rzemieślniczych z terenu całej Polski. Nasi uczniowie - Damian i Sebastian, wcześniej zostali zwycięzcami etapu regionalnego konkursu w Opolu. W warszawskim finale konkursu uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 70 pytań z zakresu Prawa Pracy i przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Damian okazał się najlepszy i zajął pierwsze miejsce w Polsce, natomiast Sebastian uplasował się na siódmym miejscu w ogólnej klasyfikacji. Jest to ogromny sukces uczniów naszej szkoły, tym bardziej, że w klasyfikacji drużynowej nasi Panowie zajęli drugie miejsce.
Oprócz nagród rzeczowych w postaci książek i dyplomów nasz zwycięzca otrzymał jako nagrodę główną skuter. Serdecznie gratulujemy MISTRZOM BHP - Damianowi i Sebastianowi! Życzymy dalszych sukcesów zawodowych.
Krótka charakterystyka naszych reprezentantów:
Damian Łuczak (murarz) - odbywa praktyczną naukę zawodu w firmie Remontowo-Budowlanej Berbud w Kup, opiekunem praktyki jest Pan Bernard Koziol;
Sebastian Prochota (ślusarz) - odbywa praktyczną zawodu w firmie Mercor- w Dobrzeniu Wielkim, opiekunem praktyki jest Pan Paweł Szaforz;Anna Jakubik

tekst źródłowy nadesłany http://www.dobrzenmaly.hg.pl/1/index.php?option=com_content&view=article&id=429:mistrzowie-bhp&catid=40:na-stron-gown

p.s. Gratulujemy naszym sąsiadom z Dobrzenia Małego takiego ogromnego sukcesu.
Krzysztof Marsolek

24 maja 2012 - Zaproszenie na brynicki wieczór wspomnień w przyszły czwartek


23 maja 2012 - Bryniczanin nominowany do prestiżowej nagrody Złote Spinki

Bryniczanin i znany działacz społeczny Krystian Czech otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Złotej Spinki przyznawanej przez Nową Trybunę Opolską. Nagroda to wyróżnienie dla nieprzeciętnych Opolan, którzy wyznaczają wysokie standardy aktywności w sferze biznesu, kultury, działalności społecznej i samorządowej.
Bez wątpienia osobą taką jest Krystian, który łączy pracę działacza kultury z praca społeczną na rzecz mieszkańców Brynicy jako lider Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica.
Gratulując nominacji czekamy na decyzję jury konkursu i statuetkę, która w ten sposób trafiłaby do Brynicy, kolejny raz przypominając o miejscowości i jej sukcesach.
tekst - Krzysztof Marsolek, Mariusz Jarzombek
źródło - Nowa Trybuna Opolska

19 maja 2012 - Święto Sztuki oraz Konkurs Poetycki w brynickiej szkole

W piątek, 18 maja w naszej szkole uczczono Światowy Dzień Sztuki. Od lat szkolna impreza podkreślająca wartość sztuki miała miejsce w połowie maja każdego roku. Natomiast Światowy Dzień Sztuki ustanowiony został w 2009 roku przez Światową Organizację Sztuki na dzień 15 kwietnia. Zgodnie ze szkolną tradycją dotrzymano terminu - połowa maja.
Apel rozpoczął się od występu wokalnego uczennicy kl. IV Katriny Jendro. Następnie uczniowie kl. VI barwnie wyjaśnili terminologię związaną ze sztuką, przedstawili jej dziedziny. Prawdziwą atrakcją były etiudy teatralne w wykonaniu duetów z kl. V. Zwieńczeniem apelu był znakomity występ wokalny Milenki Krzyścin.

Niektórzy uczniowie naszej szkoły brali udział w gminnym konkursie poetyckim. Warunkiem uczestnictwa było napisanie wierszy wiosennych. Organizatorzy nadali swojemu działaniu nazwę: "Zielenią zaprószone". Jak co roku wystawiliśmy do rywalizacji liczną ekipę - dwie uczennice z klasy II (Zuzia i Żaneta) oraz ośmioro uczniów z klas IV i VI (Katrina, Mirela, Dominik, Adrian, Daniel, Kamil P. Monika, Kamil W.). Na zdjęciu jest tylko część uczestników konkursu. Komisja oceniła najwyżej wiersze Mireli Cierni - I miejsce w gminie oraz Zuzi Mikoś - wyróżnienie.


źródło - PSP Brynica

19 maja 2012 - Zaproszenie

Sołtys wsi Brynica zaprasza na:

Festyn rodzinny organizowany przez Radę sołecką, szkołę i przedszkole w Brynicy, który odbędzie się 10 czerwca br. na boisku LZS-u., szczegóły zostaną przekazane w pózniejszym terminie .Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału we wspólnej zabawie wszystkich mieszkańców wsi Brynica oraz gości.


19 maja 2012 - Brynicka laureatka

W czwartek w sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubnianach odbył się Organizowany przez Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim Regionalny Konkurs Recytatorski. Wśród laureatów znalazła sie Bryniczanka, Paulina Długosz, której Gratulujemy!
Węcej zdjęć i informacji na temat konkursu pod adresem http://lodzk.opole.pl/2012/05/18/regionalny-konkurs-recytatorski-w-jezyku-niemieckim-odbyl-sie-w-loku-17-05-2012r/ .

źródło - ŁODzK

19 maja 2012 - Archiwalna Gazeta Beczka z kwietnia 2012 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 262 numer Beczki z kwietnia 2012 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

16 maja 2012 - Bryniczanka najlepsza.

Bryniczanka, Pani Katarzyna Kownacka wykazała sie nielada kunsztem artystycznym i zdobyła I Miejsce w Wojewódzkim Konkursie Aneks Twórczości Artystycznej w Namysowie w kategorii Haft - Koronkarstwo.
Gratulujemy zwycięzczyni kunsztu, który kiedyś był tak popularny na wsiach a dziś dzięki takim osobom jak Pani Katarzyna nie zaginie, a może przeżyc kiedyś swój renesans.


tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcia - D. i K. Kownaccy,

Na zdjęciach Dyplom, zwycięska praca oraz jej autorka.

16 maja 2012 - Wczoraj uczniowie świętowali Dzień Niezapominajek

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto obchodzone corocznie 15 maja. Jest zachętą, aby budować silne więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku, jaki powinniśmy żywić dla przyrody, "małej" i "wielkiej" Ojczyzny, namawia do zachowania od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Akcję zapoczątkowano w 2002 roku. Zatacza ona coraz szersze kręgi; oprócz uczniów pamiętają o idei niezapominajki także pszczelarze, leśnicy, szkółkarze, rolnicy. W tym roku w naszej szkole "mistrzem ceremonii" byli uczniowie klasy III wraz ze swoją p. wychowawczynią.
Podczas niedawnej wizyty w Warszawie bryniccy uczniowie również mieli okazję natknąć sie na niezapominajki, co dokumentują zdjęcia.


źródło - PSP Brynica

12 maja 2012 - Uczniowie brynickiej podstawówki w Warszawie

We środę, czwartek i piątek uczniowie klas starszych (IV, V, VI) przebywali na wycieczce. Podróżowali pociągiem, a zwiedzali Warszawę chodząc pieszo. Celem wyprawy do wielkiego miasta było obejrzenie, znanych z fotografii, kluczowych miejsc ,sprawdzenie jak stolica przygotowała się na Euro 2012 oraz zabawa w Centrum Nauki Kopernik. Chwile wędrówki przeplatały się z przerwami na odpoczynek i obserwacjami tego, co dzieje się wokół. Nocleg zarezerwowano rok temu w szkolnym schronisku młodzieżowym w samym centrum Warszawy, więc wszędzie było stosunkowo blisko. Zdjęcia dokumentują pobyt i ukazują zainteresowanie oraz zmęczenie. Jak się okazało zwiedzanie może być męczące.


źródło - PSP BrynicaFotki zostały wykonane przez uczestników wycieczki, którzy określili utrwalone miejsca jako osobliwości stolicy.

7 maja 2012 - Zebranie organizacyjne - zaproszenie

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica zaprasza na jutro (wtorek) na godzinę 19.00 do sali biblioteki w OSP wszytskich zainteresowanych organizacją tegorocznej III Edycji Szlakiem Rud Żelaza 2012. Spotkanie poświęcone będzie uzgodnieniu szczegółów organizacyjnych. Wszyscy, którzy mogą wspomóc przygotowania, jak i przedstawiciele organizacji działających w Brynicy mile widziani!
Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na realizację dwóch projektów Stowarzyszenia, a więc Przebudowy Centrum wsi Brynica oraz przygotowaniu placu zabaw w ramach Centrum Rekreacji obok boiska LZS.


Lider Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica
Krystian Czech

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego