Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2011_05

Archiwum > 2011

31 maja 2011 - Międzynarodowy Dzień Bociana Białego w szkole

Dziś święto naszych szkolnych przyjaciół : Międzynarodowy Dzień Bociana Białego. Dzieciaki lubią bocianki, więc świąteczne akcenty znalazły się w całej szkole...


źródło - PSP Brynica

31 maja 2011 - Nietypowy klient na tartaku u Sochorów

Brynica jest miejscem, gdzie obcowanie z dziką przyrodą nikogo nie dziwi, jednak czasem bywamy zaskoczeni. Przykładem takiej sytuacji była dzisiejsza wizyta nietypowego klienta w biurze tartaku Sochorów. Klient nie potrafił za bardzo sprecyzować co chcial zamówić, ale domyślamy się biorąc pod uwagę jego młody wiek, że był to świeży żonkoś wysłany przez żonę po materiał na budowę gniazda rodzinnego.
W okolicy najlepszym miejscem do zakupu budulca jest oczywiście Tartak Sochor, stąd młody budowniczy skierowal najpierw tam swoje kroki, a raczej skrzydła. Jak się jednak okazało grubościówka nie za bardzo podchodzi pod projekt gniazda i klient po krótkich konsultacjach z fachowcami opuścil biuro.

zdjęcie - Mateusz Sochor, tekst - Krzysztof Marsolek

30 maja 2011 - Mamy jedną z najlepszych szkół w kraju!

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, ze Szkola Podstawowa w Brynicy reprezentuje najwyższy poziom. Stwierdzenie to zostało potwierdzone przez test pisany na zakończenie szkoly przez naszych uczniów (tzw. Test Kompetencji klas 6 ). Test ten byl identyczny dla wszystkich uczniów w kraju a dodatkowo w Brynicy był monitorowany przez obserwatora z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Wrocławiu. Podniosło to trochę poziom stresu dla uczniów, jednak jest gwarancją niezależności i wiarygodności wyniku.
Sukces ten jest ogromny, gdyż uczniowie uzyskali średnio aż 32,4 punkty na 40 możliwych, gdzie dla Gminy Łubniany średnia wyniosła 24,5, a dla Województwa Opolskiego 25,1. Miasto Opole uzyskało 27,8 a średnia krajowa to 25,27 punktów.
Dodatkowy tzw. wyznacznik poziomu szkoły w całym ogólnopolskim teście (numer stanina) osiągnął maksymalny wynik 9, co oznacza, że Publiczna Szkoła Podstawowa w Brynicy, a dokładnie jej uczniowie są w gronie kilku procent najlepszych w kraju! W skrócie wartosć stanina pokazuje, że przewyższają poziomem znacznie średnią krajową.
Więcej o teście na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu, która jest wspólna dla woj. Dolnośląskiego i Opolskiego pod adresem http://www.oke.wroc.pl/images/library/File/pdfy/SP-spr_%202011.pdf .
źródło - PSP Brynica

30 maja 2011 - Nabożeństwo majowe na Grobli

Powoli maj dobiega do końca. Kończy się też okres majowych spotkań z Matka Boską. Ostanim z niedzielnych byla majówka koło Grobli na ulicy Stawowej. Ten zakątek nieopodal Państwa Sochor zgromadził wczoraj parafian, którzy radośnie śpiewali pieśni maryjne.
Dodatkowo przygrywal im mistrz i nauczyciel gry na akordeonie Dariusz Kownacki, uświetniając w ten sposób nabożeństwo, któremu przewodniczyl ksiądz Proboszcz Krzysztof Mróz.


zdjęcia - Mateusz Sochor, tekst - Krzysztof Marsolek
zdjęcia z nabożeństwa w galerii pod adresem:
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=225

29 maja 2011 - Święto Dnia Dziecka na boisku LZS

Dziś po południu na boisku LZS mieszkańcy Brynicy mogli uczestniczyć w imprezie festynowej z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Jej organizatorami były Rada Sołecka, Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Przedszkole z Brynicy. Pogoda dopisała, jak również frekwencja, co zapewniło udaną imprezę. Wśród przygotowanych atrakcji oprócz występów dzieci ze szkoły i przedszkola znalazła się także dmuchana trampolina oraz przejażdżki konne przygotowane przez Gospodarstwo Agroturystyczne Agrorelaks. Tak szeroka oferta zapewnila wiele radości najmłodszym a takze tym starszym.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

zdjęcia można zobaczyć w galerii pod adresem: http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=224

27 maja 2011 - Gróbek coraz piękniejszy

Na początku tygodnia pisaliśmy o inicjatywie mieszkańców Gróbku polegającej na reorganizacji małej architektury, którą jest skwer na skrzyżowaniu ulic ks. Klimasa i Kwiatowej. Mieszkańcy w demokratycznym wyborze ustalili, iż będzie on miał wygląd współczesny z minimalnymi akcentami zieleni, z możliwością wkomponowania większej jej ilości w przyszłości. Pod uwagę brano także znaczący wzrost bezpieczeństwa dla mieszkańców i gości wyjeżdżających z ulicy Kwiatowej poprzez znacznie lepszą widoczność. Modernizacja była częściowo sfinansowana ze środków własnych mieszkańców Gróbku z udziałem sołectwa w zakresie zakupu ozdobnego żwirku i drzewek za co dziękujemy Pani Sołtys.
Zachęcamy pozostałych Bryniczan do podobnych inicjatyw przyczyniających się do polepszenia wyglądu przestrzeni wokół nas. Na zdjęciach widać efekt końcowy, jak i drugi dzień pracy przy skwerze.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

26 maja 2011 - Szlakiem Rud Żelaza już za 3 tygodnie

Za prawie 3 tygodnie 19 czerwca 2011 roku impreza "Szlakiem Rud Żelaza". Jest to jej druga edycja i wspólny udany projekt brynickich organizacji i mieszkańców zainicjowany przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica. Przypomnijmy iż będzie to impreza odbywająca się tym razem głównie na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego "AGRORELAKS". Gospodarstwo to w zeszłym roku otrzymało tytuł Najpiękniejszej Zagrody Opolskiej 2010, jak i Najpiekniejszego Opolskiego Gospodarstwa Rolnego z Agroturystyką 2010.
W programie imprezy jak w zeszłym roku: rajd rowerowy, pieszy oraz konny Rudnią Aleją do Muzeum Huty w Zagwiździu, rozpoczynający się zbiórką o godzinie 14.00. Impreza będzie miała formę festynu z wszystkimi tradycyjnymi elementami takimi jak grille, ciasta, napoje, piwo i oczywiście namioty.
Jak zapewnia godpodarz imprezy - Konrad Dendera, nie zabraknie wielu ciekawych elementów związanych z koniami i nie tylko.
W tym roku organizatorzy przygotowali 5 tras, w tym jedną z dwoma alternatywnymi odcinkami o różnym stopniu trudności.


1 - trasa czerwona łatwiejsza, biegnąca od Agrorelaksu w kierunku Grabczoka, Murowa i Huty w Zagwiździu w całosci drogą asfaltową

2 - trasa czerwona trudniejsza, biegnąca od Agrorelaksu w kierunku Grabczoka, lasem po Rudniej Aleji do Murowa i Huty w Zagwiździu częsciowo drogą leśną

3 - trasa brązowa konna od Agrorelaksu lasem po Rudniej Aleji do Huty w Zagwiździu

4 - niebieska (piesza - Nordic Walking) z Agrorelaksu, leśną drogą o nazwie "Jełowska" w kierunku kapliczki i cudownego źródełka Studzionka

5 - żółta rowerowa z Agrorelaksu, leśną drogą o nazwie "Jełowska" w kierunku kapliczki i cudownego źródełka Studzionka


Trasy te biegną nieznacznie inaczej jak na mapie z zeszłego roku, gdyż tym razem startujemy w Agrorelaksie. Nie jest jednak to żaden problem, gdyż każdej z grup towarzyszyć będzie osoba prowadząca, wyznaczona przez organizatorów.
Już dziś można dokonywać rejestracji do uczestnictwa w rajdzie na specjalnym formularzu pod adresem http://www.brynica.opole.pl/szlakiem_rud_zelaza_2011_formularz.html lub na miejscu tuż przed rozpoczeciem imprezy od godziny 13.00


Więcej na temat Gospodarstw aAgroturystycznego na jego stronie internetowej www.agrorelaks.com.pl .
Na temat Muzeum Huty Zagwiździe na stronie www.mlotownia.republika.pl .

tekst - Krzysztof Marsolek

26 maja 2011 - Dziś Dzień Matki

Dziś 26 maja obchodzimy Dzień Matki. W związku z tym wszystkim Mamom zdrowia radości i uśmiechu nie tylko w tym dniu ale przez wszystkie pozostałe 364 dni w roku.


Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica

24 maja 2011 - Zaproszenie na najbliższą niedzielę

Rada Sołecka, Przedszkole i Szkoła w przyszłą niedzielę 29 maja organizują DZIEŃ DZIECKA na boisku
LZS-u od godz. 16.00. Zaproszeni wszyscy mieszkańcy. Będzie wiele atrakcji dla najmłodszych i nie tylko.


źródło - strona parafii Brynica

23 maja 2011 - Pospolite ruszenie na Gróbku

Dziś wieczorem na Gróbku pospolite ruszenie. Z inicjatywy Rajmunda Jendro wieczorem mieszkańcy przystąpili do przebudowy swojego centrum. Do początkowej grupy trzech osób natychmiast przyłączyli się pozostali mieszkańcy i w liczbie kilkunastu osób w niecałe 3 godziny usunęli całą starą i zachwaszczoną zieleń wraz z całym guntem oraz odbudowali ogrodzenie wokół skwery na skrzyżowaniu ulic ks. Klimasa i Kwiatowej. Jutro wieczorem dzieło zostanie dokończone i już w środę będzie zdobiło ten zakątek Brynicy.
Ważne jest podkreślenie, iż nikogo nie namawiano do podjęcia pracy a mieszkańcy sami zostawili swoje codzienne prace i zjawili się z łopatami oraz grabiami aby wspomóc pozostałych. Praktycznie nikogo, kto mógłby pomóc nie zabrakło.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

22 maja 2011 - Kolejny sukces Andreasa Marsolka

Bryniczanin - Andreas Marsolek podczas III i IV edycji zawodów o Puchar Polski w klasie Enduro w Sokołówce zajął I miejsce w kategorii Junior!
Jest to kolejny sukces Andreasa. Uplasował sie w ten sposób na I miejscu w klasyfikacji generalnej a jego ekipa Hawi Racing Team zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołów sponsorskich.
Życzymy Andreasowi, aby podczas kolejnych edycji zawodów osiągał równie dobre wyniki i zdobył tytuł najlepszego w swojej klasie oraz Puchar Polski.


nadesłał Damian Drost, tekst - Krzysztof Marsolek, źródło - www.itvsport.pl

22 maja 2011 - O Brynickich majówkach

Od kilku lat niedzielne nabożeństwa majowe odbywają się przy kaplicach znajdujących się w naszej parafii.
Jakiś czas temu śpiewaliśmy przy kaplicy MB na Gróbku, za tydzień pojedziemy na Groblę do kaplicy MB u Państwa Sochorów a dzisiaj jedziemy na Surowinę, do kaplicy MB u Państwa Niedworoków (na zdjęciu).
Dowiedziałem się niedawno, że kaplica ta jest bardzo stara. Dokładna data budowy była napisana na tynku wewnątrz, w górnej części, gdzie znajduje się też dzwon (-ek). Niestety tynk odpadł a razem z nim i data budowy. Jednak jak liczyliśmy z Panią Marią Niedworok, to kaplica ta prawdopodobnie została wybudowana w I-szej połowie XIX wieku, gdyż nawet jej dziadek (ur. w 1868 r.) nie przypominał sobie żadnych wiadomości (przekazywanych przez przodków) o jej powstaniu.
Z przekazów wiadomo jednak, że przedtem w tym miejscu była mała kapliczka słupowa a u góry wisiał mały dzwonek, którym dzwoniono na Anioł Pański i na skonanie.Wiadomo też, kto był fundatorem teraźniejszej kaplicy. Był to Jacob Cyris. Trudno teraz dociec, o których Cyrysów chodzi ale faktem jest, że rodzina Cyrys z Grabczoka ma powiązania rodzinne z Surowiną.
Rodzina Jacoba Cyrisa była w posiadaniu tego gospodarstwa przed rodziną Niedworok. Według relacji Pani Niedworok, rodzina Cyrisów musiała być zamożna, gdyż oprócz wybudowania kapliczki zakupili też piękną, dużą figurę Matki Boskiej oraz mały dzwon, który znajduje się w górnej części kaplicy.
Dzwonkiem tym dzwoniono, tak jak kiedyś, na Anioł Pański oraz w razie potrzeby, na skonanie. Ostatni raz dzwoniono nim w 1982 r. gdy zmarł sąsiad, Pan F. Marsolek.
W przeszłości na Surowinie był taki zwyczaj, że ten kto dzwonił, w okresie Bożego Narodzenia zbierał tzw. dzwonkowe. Były to drobne datki, które w każdym domu chętnie dawali.
Jak pamiętają mieszkańcy Surowiny, kiedyś dzwoniła p. Wagner, później p. Weis, następnie p. Salonek, a ostatnio p. Niedworok.
Drewniana konstrukcja tego dzwonka jest uszkodzona. Podobno myśli się o konstrukcji metalowej. Piękny pomysł. Możliwe że za rok w maju, w Surowinie też usłyszymy dźwięk dzwonka. Na Gróbku dzwonią już od roku, a dzwonnikiem jest Pani janina Buchmann.
Dziękuję p. M. Niedworok za wyczerpujące wiadomości.

Bernard Matros

20 maja 2011 - Jutro w Brynicy szczepimy zwierzęta

Jutro w Brynicy szczepienia zwierząt domowych przeciw wściekliźnie. Zgodnie z planem weterynarze odwiedzą 6 miejsc w Brynicy, aby ułatwić mieszkańcom "dostarczenie" zwierząt. Koszt szczepienia to 28 zł od zwierzęcia.

Plan szczepień na sobotę 21 maja przedstawia się następująco:


godz. 11.00 - 11.30 na ulicy Łubniańskiej obok Państwa Patrzek

godz. 12.00 - 12.30 Surowina

godz. 13.00 - 13.30 na ulicy Kwiatowej przy Berpolu

godz. 14.00 - 14.30 na ulicy Prostej

godz. 15.00 - 15.30 na ulicy Młyńskiej w Tartaku

godz. 16.00 - 16.30 na ulicy Powstańców Śl. przy Gospodzie

19 maja 2011 - Dzień Polskiej Niezapominajki oraz Szkolne Święto Sztuki

Dziś obchodziliśmy dwa nietypowe święta: Dzień Polskiej Niezapominajki oraz Szkolne Święto Sztuki. Uczniowie uczcili je prelekcją, wierszem, piosenką i tańcem. Było pięknie i wiosennie...


źródło - PSP Brynica


15 maja 2011 - Dziś I Komunia Święta w Brynicy

Dziś w Brynicy I Komunia Święta. Podczas uroczystej mszy dzieci wraz z rodzicami doświadczały tego jedynego w życiu wydarzenia. Do I komunii przystąpiło 8 dzieci z Brynicy i Grabczoka (6 dziewczynek i dwóch chłopców). Uroczystą mszę ze specjalnym kazaniem skierowanym bezpośrednio do dzieci sprawował ksiądz proboszcz Krzysztof Mróz.
Pogoda w tym roku trochę nie dopisała, a więc w kościele zamiast na placu koło niego sprawowano całość obrzędów z błogosławieństwem rodziców. Przebieg liturgii uświetnił śpiew chóru oraz gra na instrumentach. Na końcu znalazł się także moment na wyrażenie swej ludzkiej wdzięczności przez dzieci pierwszokomunijne i ich rodziców.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

zdjecia w galerii pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=223

13 maja 2011 - Czwartkowe wieczorne spotkanie z historią

W dniu 12 maja 2011 br. GBP w Łubnianach oraz filia biblioteki w Brynicy zorganizowały w ramach „Portretu mówionego”, promocję książki Johanna Jana Pietrka pt. „Przeżyłem, doświadczyłem” .
Imprezę zainicjowała Ilona Wieczorek – mieszkanka Brynicy, gośćmi honorowymi byli Marek Pietrek – syn autora książki oraz siostra nieżyjącego już autora, która mieszka w domu rodzinnym. Był również redaktor naczelny gazety „Echo Gmin Opolskich” – Edward Pochroń, który przyczynił się do wydania książki za pomocą wydawnictwa Kan – Press. Podczas imprezy Marek Pietrek opowiadał o życiu ojca, a o procedurze wydania książki opowiedział Edward Pochroń. Dziękujemy za liczne przybycie oraz za pomoc w organizowaniu spotkania.
Zdjęcia ze spotkania wykonane w galerii pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=222


tekst - Urszula Polok z www.lodzk.opole.pl
zdjęcia - Marek Ciernia

13 maja 2011 - Wczoraj młodzież recytowała w Łubnianach poezję po niemiecku

Wczoraj w sali Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej odbyły się eliminacje rejonowe Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim „Młodzież recytuje poezję” – „Jugend trägt Gedichte vor” organizowane przez TSKN na Śląsku Opolskim. Wśród uczestników znaleźli sie także Bryniczanie. Konkurs przeprowadzano w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz licealnych.
Naszym Brynickim akcentem było zdobycie przez Dawida Poloka II miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych oraz IV miejsca w kategorii szkól podtawowych przez Adriana Pogrzebę. Dodatkowo III miejsce w grupie gimnazjalistów zdobyła Monika Neumann, która jest blisko związana z Brynicą, a którą niedawno gościliśmy podczas promocji jej książki.
Więcej na temat konkursu na stronie
www.lodzk.opole.pl .

źródło - Łubniański Ośrodek Działaności Kulturalnej


13 maja 2011 - Gazeta Beczka z końca kwietnia 2011

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać 245 numer Beczki z końca kwietnia 2011 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

12 maja 2011 - Robocze spotkanie Członków Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica

Wczoraj na sali OSP miało miejsce spotknie członków Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica. Miało ono charakter roboczy i poświęcone było planowanym w krótce zadaniom związanym z organizacją imprezy cyklicznej "Szlakiem Rud Żelaza", jak i omówieniu możliwych do realizacji projektów na które można obecnie pozyskac dotacje. Tą ostatnią tematyką zajął się zespół do spraw projektów powołany podczas tegorocznego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica.
Szczegółowe informacje dotyczące organizacji tegorocznej imprezy "Szlakiem Rud Żelaza" już wkrótce na stronie. Dziś już możemy poinformować, iż impreza odbędzie się w niedzielę 19 czerwca 2011 roku na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego "AGRORELAKS". Jak zapewnił obecny na spotkaniu jego własciciel - Konrad Dendera, ze swej strony zapewni on za darmo cała infrastrukturę, jak również pomoc w wielu innych obszarach organizacji imprezy.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

11 maja 2011 - Kolejny sukces Moniki Narowskiej z Brynicy

Monika Narowska z Brynicy brała udział w konkursie fotograficznym "Przyłapani na czytaniu" zdobywając zaszczytne III miejsce. Organizatorem i propagatorem czytelnictwa jest Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna.
„Przyłapani na czytaniu" to polska edycja programu „Get Caught Reading". Jest to ogólnoamerykańska i europejska kampania zachęcająca wszystkich, niezależnie od wieku, do czytania. Jej inicjatorem jest Stowarzyszenie Amerykańskich Wydawców (AAP - Association of American Publisher), a za realizację i PR odpowiada agencja Goldberg Mc Duffie Communications.
Jest to kolejny sukces Moniki, którego jej gratulujemy.


źródło - PSP Brynica oraz www.pedagogiczna.pl

9 maja 2011 - Sukces sportowy Bryniczanina Andreasa Marsolka

Pomyślnie wypadła inauguracja sezonu enduro 2011 w wykonaniu motocyklistów opolskiego HAWI RACING TEAM, która odbyła się podczas zeszłego weekendu w Kielcach. Pierwsze dwie rundy Mistrzostw Polski i Pucharu Polski rozgrywano jednocześnie z Mistrzostwami Europy oraz Pucharem MACEC, czyli Stowarzyszenia Motocyklowego Krajów Europy Środkowej, co gwarantowało wysoki poziom zawodów. Na wymagającej, górskiej trasie, nieźle zaprezentowali się opolscy rajdowcy.
W tej konfrontacji z bardzo dobrej strony zaprezentował się
19-letni Andreas Marsolek (na zdjęciu) z podopolskiej Brynicy, który w swoim debiucie wywalczył 2 miejsce w klasie Junior.

Gratulujemy Bryniczninowi sukcesu i życzymy dalszych, mocno trzymając za niego kciuki!


źródło - www.itvsport.pl

8 maja 2011 - Nabożeństwa majowe

Maj to czas spotkań z Matka Boską. W wielu miejscach w Brynicy i w najbliższej jej okolicy odprawiane sa nabożeństwa ku Jej czci. Do miejsc takich oprócz tradycyjnie odwiedzanej najczęściej Studzionki, należą też kapliczka w Mańczoku, jak również kapliczki i krzyże w Brynicy.
Wczoraj miejscem spotkania maryjnego był Mańczok a dziś nabożeństwo odprawiono na Gróbku przy kapliczce na ulicy Kwiatowej. Matka Boska, której kult jest mocno zakorzeniony w naszej ślaskiej tradycji czeka na nas takze w kościele podczas nabożeństw majowych sprawowanych po każdej mszy świętej.


tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcia - Marek Ciernia, Krzysztof Marsolek

zdjęcia z nabożeństwa na Mańczoku pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=219 , a z Gróbku w Brynicy pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=220

Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy przybyli na pogrzeb naszego syna Denisa Czech
za udział w mszy świętej oraz modlitwę za niego.


Ewa i Artur Czech
z rodziną

7 maja 2011 - Dziś Brynica żegnała Denisa Czecha

Dziś z wielkim żalem żegnaliśmy Denisa Czecha. Msza żałobna zgromadziła kilkaset osób w większosci młodych, delegacje a wsród nich kolegów i koleżanki ze szkoły wraz z nauczycielami. Dla wszystkich obecnych było to trudne przeżycie, gdyż Denis był bardzo dobrym synem, bratem ale i przyjacielem dla wielu. Trudne było też dla księdza Proboszcza Krzysztofa Mroza, który nawiązał w kazaniu do obecności tragicznie zmarłego w mszy za maturzystów w przededniu wypadku. Jak powiedział: "Denis swą maturę z życia zdał."
Do pogrążonej w żałobie rodziny zwrócił się za pośrednictwem listu także Ksiądz Biskup Ordynariusz Andrzej Czaja, łacząc się z nimi w bólu i dajac im nadzieję poprzez Zmartwychwstałego Jezusa.
Pod koniec mszy Bryniczanka - Daniela Górska zaśpiewała dla Denisa utwór "In The Arms of The Angel" (W ramionach anioła), powierzając go opiece aniołów. Jak śpiewała "W ramionach Anioła ulecieć stąd...", "Być może odnajdziesz pocieszenie tam?..." .
Ostatni raz dziękujemy Denis za to, że byłeś, za tą radość, którą zdążyłeś swym bliskim i nam Brynicznom w tak krótkim życiu dać.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

7 maja 2011 - Sukcesy sportowe Bryniczanina - Andreasa Marsolka

Bryniczanin - Andreas Marsolek dołączył do opolskiego zespołu motocyklistów HAWI RACING TEAM startującego w klasi enduro w Zawodach o Puchar i Mistrzostwo Polski. Jak podaje portal www.itvsport.pl już dziś oraz jutro odbywają się pierwsze rundy tych zawodów w Kielcach.
Naszemu mieszkańcowi życzymy sukcesów i gratulujemy już osiągniętych wyróżnień.
tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcia - www.itvsport.pl
p.s. Zbieżność nazwisk jest przypadkowo, choć ponoć istnieją dalekie wspólne korzenie, niemniej podwójnie jestem dumny z sukcesów Bryniczanina i Marsolka :-)

Krzysztof Marsolek

7 maja 2011 - Informacja o terminie wpłacania podatków

Sołtys Wsi Brynica Kornelia Patrzek informuje, iż podatek gruntowy można wpłacać w dniu 13 maja w godzinach: 7.00-9.00 oraz 17.00-19.00.7 maja 2011 - Zaproszenie na spotkanie i promocję książki Johanna Pietrek na 12 maja w sali OSP o g. 18.00


4 maja 2011 - Tragedia w Brynicy

Dziś rano zginął tragicznie w wypadku Bryniczanin - Denis Czech . Jechał na maturę i w lesie między Świerklą a Czarnowąsami wpadł w poślizg uderzając w drzewo.
Łącząc się w żalu składamy kondolencje wszystkim bliskim, a szczególnie jego rodzicom.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...Członkowie Stowarzyszenia Odnowy Wsi BrynicaPogrzeb śp. Denisa Czech w sobotę o godzinie 11.00 na brynickim cmentarzu przy kościele, różaniec w jego intencji w piątek o godzinie 16.00 w kościele parafialnym św. Szczepana.

3 maja 2011 - Święto konstytucji w brynickiej szkole

Dziś obchodziliśmy 220 rocznicę Konstytucji Trzeciego Maja. W związku z tym już w piątek uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy przygotowali okolicznosciowy apel z tej okazji.


źródło - PSP Brynica

3 maja 2011 - Do Brynicy wróciła zima

Do Brynicy powróciła dziś zima. Od przedpołudnia intensywnie pada śnieg. Jest to dużym zaskoczeniem, ponieważ mamy już maj. Jeśli warunki pogodowe nie ulegną zmianie będzie trzeba "się przeprosić" z ciepłymi ubraniami i łopatami do odśnieżania. Warto też odwiedzić nasze kotłownie i uruchomić ogrzewanie.
Miejmy nadzieję, że jest to jednodniowa anomalia, gdyż cała przyroda już przygotowala się na wiosnę. Spod grubej już warstwy śniegu wystaja pąki i kwiaty drzew. Póki co od paru godzin nieprzerwanie trwa intensywny opad śniegu a na drodze utworzyła się ponad centymetrowa warstwa bryi pośniegowej.
Wiosno, wróć do nas!
Dołączony filmik pokazuje jak intensywne są opady a jak widać samochód jednego z Bryniczan wygląda iście zimowo.

Wszystkich zarejestrowanych użytkowników galerii zachęcamy do dodawania swoich zdjęć pokazujących nawrót zimy do albumu pod adresem http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=218 lub przestyłanie ich na adres strony kontakt@brynica.opole .


tekst - Krzysztof Marsolek,
zdjęcia - Brygida i Krzysztof Marsolek

2 maja 2011 - Majowe spotkania w Studzionce

Maj to miesiąc poświęcony Matce Bożej. Pamiętają o tym mieszkańcy wiosek w pobliżu historycznego miejsca, którym jest Studzionka w Dąbrówce Łubniańskiej. Ta leśna kapliczka poswięcona Maryi co oku przyciąga rzesze wiernych i turystów zarówno podczas uroczystości religijnych, jak i w samotnych wedrówkach leśnym szlakiem.
W ostatnią niedzielę wśród wiernych oddającyh cześć Maryi znaleźli sie także Bryniczanie ze swoim proboszczem Krzysztofem Mrozem na czele. Ich śpiew napełnił leśny przybytek radosną pieśnią i gorącymi modlitwami. Podążali oni ścieżkami wydeptanymi kiedyś przez naszych rodziców, dziadków i wielu innych pokoleń będących czcicielami Maryi i miejsc związanych z jej kultem o cudownych cechach.
Kolejną okazją do wizyty w kapliczce jest X Festiwal Pieśni Maryjnej Studzionka 2011, który już jutro 3 maja rozpocznie się o godzinie 13.30 . Szczegóły na temat wykonawców na stronie organizatorów www.festiwalstudzionka.pl .


tekst - Krzysztof Marsolek,
zdjęcia - KDM Kownaccy

2 maja 2011 - Ogłoszenie

- OGŁOSZENIE -
UWAGA
dnia 2 maja 2011
w Surowinie

przybłąkał się pies
mały mieszaniec,
różowa obróżka, ufny do ludzi

właścicel proszony o pilny kontakt
tel. 602 219 268

1 maja 2011 - Dziś beatyfikacja Karola Wojtyły - Papieża Jana Pawła II

Dziś beatyfikacja Karola Wojtyły, Papieża Jana Pawła II. Wierni licznie przybyli do Rzymu na plac św. Piotra biorą udzial w mszy beatyfikacyjnej. Biorą w niej też udzial pośrednio miliardy ludzi na całym świecie dzięki przekazowi telewizyjnemu i radiowemu.
Mszy Świętej, w które bieże udział ponad milion wiernych przewodniczy papież Benedykt XVI.
Zewnętrzną oznaką radości tego dnia są flagi i inne elementy w barwach papieskich, które podkreślają jak ważną rolę odegrał błogosławiony Jan Paweł II w naszym życiu.


tekst - Krzysztof Marsolek, zdjecia: Krzysztof Marsolek, źródlo http://www.johnpaulii.va


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego