Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2010_11

Archiwum > 2010

30 listopada 2010 - Zima przyszła na dobre

Zima przyszła do Brynicy na dobre. Od wczoraj mamy wokół biel. Na szczęście dziś już nie sypie, ale za to w nocy temperatura spadla poniżej -10 . W tej chwili pomimo słonecznej pogody i tak jest poniżej -7. Pogoda taka ma się utrzymywać do przyszłego tygodnia z tendencją jeszcze silniejszych mrozów w nocy.
Tym co jest pocieszające w tym roku, to lepsze odśnieżanie jak w zeszłym. Nie wiadomo, czy pługi wszędzie zdołały tak dobrze odśnieżyć, ale podczas wczorajszej śnieżnej nawałnicy aż dwukrotnie odwiedziły miejscowość (pług jeździl dodatkowo w nocy), co zaprocentowało przejezdnością rano. Mówimy oczywiście o drogach gminnych, które są najistotniejsze dla mieszkańców naszej bardzo rozległej wsi. Miejmy nadzieję, że zima nie będzie taką aż do kwietnia, bo zabraknie nam i opału i pieniędzy na pozbywanie się takich ilości śniegu (wczoraj w ciągu kilku godzin spadło ponad 15 cm śniegu).


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

29 listopada 2010 - Spotkanie wyborcze z kandydatką na wójta Gminy Łubniany - Kornelią Patrzek

Dziś mieliśmy okazję zadać pytania kandydatce na wójta Gminy Łubniany a mieszkance Brynicy - Kornelii Patrzek. Była to druga osoba po kandydacie Krystianie Baldym, która znalazła czas dla mieszkańców Brynicy. Po krótkiej prezentacji swojego programu wyborczego odpowiadała ona na pytania zadawane przez słuchaczy. Były to w większości identyczne pytania, jakie zadawano dwa tygodnie wcześniej drugiemu kandydatowi i dotyczyły obszarów inwestycji, pracy urzędu, planu zagospodarowania gminy. Do dyskusji aktywnie włączali się nowi radni gminni spoza miejscowości, którzy przybyli na spotkanie oraz radny z Brynicy Jarosław Krzyścin, którzy wspomagali kandydatkę w obszarach związanych z przdsiębiorczością, kulturą oraz budżetem. Na spotkaniu gościliśmy także brynickiego radnego powiatowego - Konrada Dendery, który nawiązywał do tematyki związanej z renowacją infrastruktury drogowej na styku własności gminnej i powiatowej zapraszając radnych gminnych i kandydatkę do wpólnego rozwiązywania problemów. Całość spotkania była ubogacona projekcją zdjęć pokazujących kandydatkę na spotkaniach mieszkańców oraz w innych sytuacjach związanych z Brynicą.
Kolejny raz zachęcamy mieszkańców Brynicy do udziału w wyborach, ponieważ ich decyzja wpłynie na to komu zostanie powierzone zadanie kierowania gminą, urzędem i sprawami wszystkich mieszkańców.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


29 listopada 2010 - Działalność charytatywna w PSP

Uczniowie naszej szkoły charakteryzują się życzliwością dla potrzebujących. Zbierają drobne monety dla usamodzielniających się dzieci z domów dziecka ("Góra grosza") oraz surowce wtórne na sprzęt rehabilitacyjny (wózek inwalidzki) także dla dzieci. Można wspomóc nasze akcje darując drobne monety, puszki aluminiowe czy zakrętki z butelek do napojów spożywczych.


źródło - PSP Brynica


28 listopada 2010 - Kiermasz Adwentowy

Dziś na tyłach plebanii odbywał sie kiermasz adwentowy. Oprócz możliwości kupienia ozdób adwentowo/świątecznych został przygotowany program artystyczny oraz namioty i stoły, za którymi zasiedli mieszkańcy Brynicy. Pomimo zimowej atmosfery przybyli oni tłumnie i szybko ogrzali plac ciepłem swoich serc. Pomagał im w tym piękny śpiew Zespołu Chóralnego "Uśmiech" z Jasienicy Dolnej w gminie Łambinowice, który wykonał kilkanaście utworów o bardzo różnej tematyce.
Kiermasz był bardzo udany i kolejny raz był okazją do spotkań mieszkańców oraz wspólnych rozmów na różne tematy, czego można współcześnie rzadko doświadczać.
Organizatorem był Parafialny Zespół Caritas Brynica. Dziękujemy wszystkim Paniom za tak piękną pracę dla wsi.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

27 listopada 2010 - czwartkowe spotkanie w Grabczoku

W czwartek 25.11 o godzinie 19.00 w sali OSP w Grabczoku odbyło się spotkanie z panią dietetyk Magdaleną Kulty z poradni dietetycznej VITAL DIET.
Ku zdziwieniu, na spotkanie przyszło aż 21 osób : z Grabczoka, Brynicy jak również z Dobrzenia Wielkiego. Gościliśmy również 1 Pana
J
Spotkanie przebiegło w wesołej atmosferze.
Było poruszanych wiele tematów:


Odchudzanie – dlaczego warto schudnąć, wskaźniki masy ciała: BMI, WHR, ilość tkanki tłuszczowej, masa ciała, a ilość tkanki tłuszczowej - rola ruchupowinno wyglądać zdrowe odżywianie / skuteczne odchudzanie: podstawowe zasady, najczęstsze błędy, rola ruchułapki dietetyczne i mity żywieniowe
Pod koniec spotkanie, każda osoba mogła „poddać się” analizie składu ciała – no i każdy z tego skorzystał.
Podczas analizy jest wykorzystywana metoda bioelektrycznej impedancji BIA (
ang. Body Impedance Analysis) opierająca się na różnicy w oporze elektrycznym pomiędzy tkanką tłuszczową, a mięśniową. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie bardzo dokładnych i wiarygodnych pomiarów:
zawartości tkanki tłuszczowejści beztłuszczowej masy ciałanawodnienia organizmuprzemiany materii.
W odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń BIA nowoczesna technologia sprzętu InBody pozwala na
segmentalną analizę każdego z pięciu obszarów ciała (4 kończyny i tułów). Bezpośredni pomiar segmentalny i 8-punktowy system elektrod dotykowych sprawiają, że wyniki analizy zależą wyłącznie od danych pomiarowych bez uwzględniania czynników empirycznych (wiek, płeć), co pozwala na uzyskanie bardzo dużej dokładności i powtarzalności pomiarów.

Serdecznie dziękuję Pani Magdalenie za dużo ciekawych i zadziwiających informacji jak i również osobom, które przyszły na spotkanie.

tekst i zdjęcia - Daria Pogrzeba

27 listopada 2010 - Andrzejki Stowarzyszenia Odnowy Wsi w Berpolu

W galerii zdjęć pod adresem http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=198 można juz oglądać zdjęcia z imprezy andrzejkowej w Berpolu, jaką zorganizowało Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica. Spotkanie to było bardzo udane.
Jak zapowiadaliśmy składało się ono z dwóch części. Na wstępie Prezes Stowarzyszenia - Krystian Czech zaprezentował gościom podsumowanie roczne działalności, jak i plany na przyszłość. Wśród nich znalazł się projekt aranżacji centrum wsi, który przedstawili studenci Wydziału Architektury i Urbanistyki WSzZ z Nysy. Projekt ten jest częścią nagrody, jaką Bryniczanie otrzymali z okazji zeszłorocznego tytułu "Piękna Wies Opolska 2009".
Spotkanie andrzejkowe było też okazją do poznania nowych mieszkańców wsi. Mogliśmy m.in. poznać profesora Dariusza Kownackiego, który wykonał kilkanaście utworów na akordeonie, jak i Janusza Zajączkowskiego - nowego mieszkańca ulicy Prostej.
Spotkanie było też okazją do pogratulowania nowym radnym sukcesu wyborczego. Wszyscy oni są członkami Stowarzyszenia. Są to Konrad Dendera - radny powiatowy, Marek Ciernia - radny gminny, Jarosław Krzyścin - radny gminny i wiceprezes Stowarzyszenia.
Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

27 listopada 2010 - Zaproszenie na Kiermasz Adwentowy w Brynicy


26 listopada 2010 - Światowy Dzień Pluszowego Misia w brynickiej szkole

Zgodnie z kalendarzem, 25 listopada, święto miały najbardziej popularne maskotki - przytulanki. W naszej szkole to święto obchodzone jest od kilkunastu lat, więc ma swoją długą tradycję. Co roku wygląda inaczej, ale dzieci cieszą się niezmiennie na widok misiaczków, chętnie przynoszą je do szkoły, recytują o nich wierszyki, oglądają filmy z misiami w roli głównej. Niektórzy, nawet starsi uczniowie, zdradzili, że na dobranoc biorą do łóżka swego ukochanego misia z dzieciństwa.

źródło - PSP Brynica


26 listopada 2010 - spotkanie Andrzejkowe w brynickiej szkole

Każdy pretekst jest dobry, aby się wesoło bawić. Tym razem powodem zabawy były ANDRZEJKI. Jak się bawiono? Wyśmienicie...

źródło - PSP Brynica

26 listopada 2010 - druga tura wyborów już za prawie tydzień

Dziś rozpoczynamy prezentację kandydatów na stanowisko wójta Gminy Łubniany, których będziemy wybierać 5 grudnia. Pierwszy swe materiały wyborcze przysłał Krystian Baldy. Skoro tylko zostaną dostarczone materiały drugiej kandydatki to zostaną opublikowane. Zapowiada się zacięta walka o każdy głos, więc wyborcy powinny wiedzieć jak najwięcej o kandydatach, do czego przyczynia sie publikowanie ich materiałów na stronie internetowej. Więcej o tym kandydacie można się dowiedzieć na jego stronie internetowej www.krystianbaldy.pl .


Administrator strony - Krzysztof Marsolek

25 listopada 2010 - Impreza organizowana przez Stowarzyszenie już jutro

Już w piątek o godzinie 20.00 Spotkanie Andrzejkowe Stowarzyszenia Odnowy Wsi oraz zaproszonych gości. Na jego wstępie zostanie przedstawione to, co Stowarzyszenie dokonało przez ostatni rok i zaprezentowana koncepcja dalszych działań. W trakcie tej części będą przerywniki muzyczne. W części drugiej wszyscy zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy podczas której przygrywał będzie zespół Trapez i organizowane różne zabawy dla uczestników.
Wszyscy, którzy chcieliby się jeszcze przyłączyć są proszeni o kontakt z Krystianem Czechem (tel. 889688243).

24 listopada 2010 - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w brynickiej szkole

W związku z tym światowym świętem( przypadającym w niedzielę) na początku tygodnia uczniowie świadczyli sobie drobne grzeczności oraz przesyłali serdeczne pozdrowienia na ozdobnych karteczkach. W prezentowanych uczniowskich wierszykach pojawiła się tęsknota za całym rokiem codziennej życzliwości.

źródło - PSP Brynica24 listopada 2010 - numer gazety Beczka z końca października

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 237 numer Beczki z końca października. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

23 listopada 2010 - Podziękowanie

PODZIĘKOWANIA
ZA ZBIÓRKĘ ZŁOMU


Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy składają podziękowania Radzie Rodziców oraz wszystkim mieszkańcom Brynicy zaangażowanym w zbiórkę złomu, która miała miejsce 23 listopada 2010r. Szczególnie dziękujemy za pomoc: panu Józefowi Wodarz, pani Barbarze Sagan, panu Markowi Ciernia, panu Edmundwi Ciernia, panu Jarosławowi Krzyścin, panu Czesławowi Młynarczyk, panu Damianowi Pogrzeba, panu Rajmundowi Jendro, panu Piotrowi Kiel oraz panu Piotrowi Wieczorek. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy ofiarowali nam swój złom oraz księdzu proboszczowi, który wspomógł nas także ogłoszeniem o zbiórce. Pozyskane ze sprzedaży pieniądze będą przeznaczone na wycieczkę mikołajkową oraz wycieczkę z okazji dnia dziecka.

W imieniu wszystkich dzieci DZIĘKUJEMY!!!

23 listopada 2010 - Brynica ma Radnego Powiatowego!

Kolejny wielki sukces wyborczy Brynicy. Nasz aktywny społecznie mieszkaniec, członek Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica, Konrad Dendera - zdobył mandat Radnego Powiatowego. Kandydował z KWW "Nasz Samorząd". W ten sposób wyborcy pokazali, że chcą mieć jako swojego reprezentanta dobrego gospodarza. O poziomie działalnosci Konrada świadczą dwa tytuły: "Najlepszej zagrody" oraz "Najlepszego gospodarstwa agroturystycznego" na Opolszczyźnie dla jego AGRORELAKSU.

Gratulujemy !
Stowarzyszenie Odnowy Wsi BrynicaNa zdjęciu Konrad Dendera podczas corocznej imprezy Hubertus

22 listopada 2010 - znamy wyniki wyborów, wygrało Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica!

Znamy już wyniki wyborów w gminie Łubniany, a co za tym idzie w Brynicy. Jak się okazało największym zwyciezcą wyborów w Brynicy jest Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica, ponieważ wzięło oba mandaty radnych gminnych. Marek Ciernia startujący z komitetu stowarzyszenia uzyskał 200 głosów a Jarosław Krzyścin startujący z komitetu Platformy Obywatelskiej, który jest zarazem wiceprezesem stowarzyszenia uzyskał 184 głosy. Bardzo dobry wynik uzyskała także kandydująca na stanowisko wójta Kornelia Patrzek, obecnie sołtys Brynicy. Uzyskała ona 283 głosy, co stanowi 2/3 oddanych głosów w obwodzie wyborczym brynickim. W skali gminy zajęła 2 miejsce (37,72%) za Krystianem Baldym (42,90%) i weźmie udział w II turze wyborów na stanowisko wójta 5 grudnia. Pozostali kandydaci do Rady Gminy uzyskali: Rudolf Woźnica - 164 głosy, Bernard Patrzek 98 głosów, Piotr Kotula - 36 głosów.
Nie znamy jeszcze oficjalnych wyników głosowania do rady powiatu, jednak warto odnotować bardzo dobry wynik Konrada Dendery w obwodzie Brynica, który uzyskał 167 glosów dystansując dalece pozostałych kandydatów. Pozostałe informacje można znaleźć na stronie Państwoej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl .
Jednak największym sukcesem Brynicy była frekwencja, i to nie ta na papierze (427 głosujących na 1079 uprawnionych, co stanowi 39,57% i jest najwiekszą w gminie), a ta rzeczywista, która sięga ponad 60% mieszkańców w rzeczywistości będących obecnie w kraju (w Brynicy zameldowane jest ponad 1400 osób, a mieszka i nie pracuje stale za granicą tak naprawdę około 1000). Świadczy to o ogromnym wzroście ich świadomości społecznej oraz odpowiedzialności za to, co będzie się działo z miejscowością w przyszłości.

Gratulujemy zwycięzcom, a kandydatom na wójta życzymy powodzenia w II turze.
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica


tekst - Krzysztof Marsolek

20 listopada 2010 - Gala XVII Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Sląskiem na Ty" w Łubnianach

W galerii zdjęć pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=196 są już dostępne zdjęcia z gali XVII Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Sląskiem na Ty" odbywającego się w pobliskich Łubnianach. W tym roku nie mieliśmy w gronie laureatów nikogo z bryniczan, jednak nie było to spowodowane brakiem zainteresowania a skalą trudności, ponieważ na konkurs napłynęło ponad 200 prac. Szczegóły dotyczące laureatów można znaleźć na stronie Łubniańskiego Ośrodka Kultury ( www.lodzk.opole.pl ), który jest organizatorem konkursu.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


20 listopada 2010 - Cisza wyborcza trwa, jest to czas na spokojne podjęcie decyzji

Od północy aż do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę trwa "Cisza wyborcza". Jest to czas pozbawiony zgiełku kampani, debat, agitacji po to, aby każdy wyborca miał czas na przemyślenie swojej decyzji. Pomimo, iż jeden głos nie czyni różnicy wśród tysiąca, to właśnie ten jeden może przeważyc o takim a nie innym wyniku. Najgorzej jeśli jest to głos nieobecności, ponieważ jest on głosem poparcia niczego, byle jakości, obojętności. To one a nie konkretni ludzie odpowiadają za wszystko złe co działo się, dzieje i dziać będzie wokół nas. To do tych nieobecnych powinno się kierować pretensje o dziury w drodze, o wciąż małe inwestycje i braki czasem rzeczy, które od dawna są w innych miejscach. To obojętność i postawa bierności powodują, że nie można skutecznie czegoś zrobić.
Zarówno Ci, którzy już rządzili, Ci którzy rządzą i ci, którzy rządzić będą, nie mając wystarczającego mandatu społecznego nie mogli i nie będą mogli dokonać radykalnych zmian. Stąd każdy powinien swoim jednym głosem wesprzeć tego, komu chce powierzyć swoje sprawy i kogo zamierza wspierać w realizacji celów jakie jego kandydat wytyczył w kampani wyborczej
Nie można sobie wyobrazić meczu, na którym kibice patrzyliby obojętnie na poczynania swojej drużyny z garstką tych, którzy by ją dopingowali krzycząc "Jesteśmy z wami !". Po przegranym meczu kto byłby winien temu, co zaszło. Nie ci, którzy wspierali grających a ci, którzy pokazali obojętność.
Nie bądźmy więc obojętnymi na wynik rozgrywki wyborczej, która toczy się na naszym wspólnym boisku, którym jest Brynica, gmina Łubniany, powiat, czy województwo opolskie a aktywnie pokażmy swoje poparcie dla jej uczestników swoimi głosami w niedzielę. Niech nikogo nie zabraknie przy urnie !

tekst i zdjęcie - Krzysztof Marsolek

19 listopada 2010 - zaproszenie na zabawę Andrzejkową do Berpolu na 26 listopada

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica

ma zaszczyt zaprosić

na uroczyste spotkanie andrzejkowe, które odbędzie się
26 listopada w Zespole Restauracyjno - Rekreacyjnym "BERPOL"
Początek o godzinie 20.00


w programie wieczoru:

- uroczysta kolacja
- część artystyczna
a także
- podsumowanie przedsiewzięć zrealizowanych przez stowarzyszenie
- przedstawienie planów na rok przyszły


Koszt wejściówki to 40 zł/osobę. W cenie zawarte są: danie na ciepło - pstrąg z ziemniakami, zestaw surówek, zimna płyta - śledź, plater ryb wędzonych, sąłatka grecka i jarzynowa oraz pieczywo.

Wpłaty można dokonywać u Krystiana Czecha (tel. 889688243), Marka Cierni lub Jarosława Krzyścina.

17 listopada 2010 - 80-te urodziny Pani Alfredy Lubda

Dziś skończyła 80 lat Pani Alfreda (Elfrida) Lubda. Jak wie większość mieszkańców Brynicy choruje ona od kilkunastu lat na chorobę Alzheimera, co znacznie utrudnia jej kontakt z innymi ludźmi. Nie jest to jednak powód aby nie pamiętali o niej bliscy i znajomi, czego wyraz dali przygotowując jej przyjęcie urodzinowe oraz dekorując pokój balonikami i ozdobami. Wsród gości był oczywiscie mąż Pani Alfredy Pan Jan Lubda. Państwo Lubdowie są cieżko doświadczani chorobami w swej starości, jednak takie chwile jak dzisiejszy wieczór są momentami, w których mogą zapomnieć choć przez moment o swych troskach.
Pani Alfredzie życzymy jak najwięcej takich chwil.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

17 listopada 2010 - gratulacje, AGRORELAKS znów najpiękniejszy!

Szanowni Państwo, Renata i Konrad Denderowie.


Uprzejmie proszę o przyjęcie serdecznych gratulacji za kolejne wyróżnienie, tym razem za zdobycie I-go miejsca w Konkursie Agro - Eko Turystyka, "Zielone Lato 2010", w kategorii Najlepsze Gospodarstwo Rolne z Agroturystyką.
Życzę Wam dalszych sukcesów, dużo zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń.
Dziękuję za rozsławianie i promocję Gminy - naszej Małej Ojczyzny.
Osobiste gratulacje na Gali w Łosiowie, w moim imieniu przekaże Państwu Zastępca, Pan Krystian Baldy, gdyż moja nieobecność spowodowana jest koniecznością wyjazdu służbowego w tym samym terminie.

Jeszcze raz gratuluję, dziękuję i serdecznie pozdrawiam:

Wójt Dieter Wystub16 listopada 2010 - zaproszenie

Zaproszenie

15 listopada 2010 - wieczorne spotkanie wyborcze

Dziś odbyło się spotkanie wyborcze z kandydatami do rad gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego oraz kandydatem na wójta z ramienia Komitetu Wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Byli to pierwsi, choć mamy nadzieję, ze nie ostatni kandydaci, którzy stanęli do debaty wyborczej w Brynicy. Zostali oni wnikliwie przepytani z tego, co zamierzają zrobić dla miejscowości, gminy i powiatu w sytuacji wygranej. Pytania dotyczyły całego obszaru życia społecznego w Brynicy i regionie. Głównie skupiały się wokół infrastruktury, jednak zahaczały o takie obszary jak oświata, lokalny biznes, planowanie długoterminowe. Kandydaci odpowiadali na nieraz trudne pytania a wśród nich zadawane każdemu "Co zamierzasz zrobić dla Brynicy w przypadku wygranej?" . Szczegółowość i dociekliwość pytających były tak daleko idące, iż spotkanie trwało ponad 3 godziny.
Szkoda, ze bryniczanie nie zaskoczyli frekwencją, bo spotkanie to miało bardzo dużą wartość merytoryczną i pokazało, że nie warto głosować na organizacje, czy partie a konkretnych ludzi i to, co mają do zaoferowania.

Należy też odnotować obecność na sali prawie wszystkich pozostałycyh kandydatów do rady gminy i na stanowisko wójta z Brynicy, co podniosło dodatkowo wartość debaty wyborczej. Zachęcamy pozostałe komitety wyborcze do prezentacji swoich kandydatów mieszkańcom Brynicy, aby mogli podjąć jak najbardziej właściwe i świadome decyzje przy urnach wyborczych, przy których spotkamy sie w najbliższa niedzielę.
Najbliższe wybory spośród wszystkich, w jakich możemy brać udział są dla mieszkańców Brynicy najważniejszymi, gdyż tu decydują o swojej najbliższej okolicy i przyszłości, stąd w urnie nie powinno zabraknąć niczyjego głosu.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

15 listopada 2010 - Harmonogram spotkań wyborczych - Mniejszość Niemiecka

Harmonogram spotkań przedwyborczych kandydatów Mniejszości Niemieckiej w wyborach samorządowych

15 listopada 2010 - uzupełnienie informacji wyborczych

W uzupełnieniu informacji o wyborach samorządowych, które będą odbywać się w najbliższą niedzielę 21 listopada informujemy, iż kandydatem z Brynicy do Rady Powiatu Opolskiego jest Konrad Dendera, lat 45, właściciel Gospodarstwa Agroturystycznego "Agrorelaks" kandydujący z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Nasz Samorząd.
Informujemy rownież iż kandydatem z Brynicy do Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego jest
Jarosław Pawłowicz, lat 52, lekarz pulmonolog, kandydujący z ramienia Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej.

źródło - www.pkw.gov.pl

15 listopada 2010 - spotkanie wyborcze z kandydatami Platformy Obywatelskiej

Spotkanie z kandydatem na stanowisko Wójta Gminy oraz kandydatami do Rady Gminy Łubniany kandydujących z listy nr. 4 - Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 18 listopada 2010 o godzinie 19:00 w sali ŁOK (Łubniańskiego Ośrodka Kultury), przy ulicy Opolskiej 53 w Łubnianach.14 listopada 2010 - ogłoszenie

DFK Brynica zaprasza do sali OSP jutro na godzinę 18.00 w poniedziałek 15 listopada 2010 wszystkich mieszkańców Brynicy na spotkanie z kandydatami Mniejszości Niemieckiej w wyborach samorządowych do rad gminy, powiatu, sejmiku oraz z kandydatem na wójta Krystianem Baldy.

14 listopada 2010 - życzenia urodzinowe

Wczoraj, 13 listopada 2010 r. Pan Józef Sochor obchodził swoje 96-te urodziny.

Z tej okazji składamy mu wszyscy najserdeczniejsze życzenia.

Życzymy Panie Józefie dużo zdrowia, dużo błogosławieństw Bożych i długich lat życia w spokoju i zadowoleniu i wszyscy śpiewamy mu:

- 100 l a t -


Mamy nadzieję, że jeszcze długo będziemy mogli słuchać wspomnień Pana Józefa o dawnej Brynicy i o dawnych czasach.

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica
oraz wszyscy mieszkańcy

Pan Józef Sochor jest aktualnie najstarszym mieszkańcem Brynicy. Na zdjęciach Panie Woźnica i Wiesner, przedstwaicielki Parafialnego Zespołu Caritas, który jak zawsze pamięta o brynickich seniorach odwiedzając ich z życzeniami i skromnymi upominkami oraz Pan Bernard Matros, przyjaciel Pana Sochora i członek stowarzyszenia.

14 listopada 2010 - "Ze Śląskiem na Ty" już w sobotę 20 listopada br.

Już w najbliższą sobotę 20 listopada 2010 roku Finał XVII Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na Ty". Szczegóły na stronie Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej pod adresem http://lodzk.opole.pl/ze-slaskiem-na-ty .

źródło - LODzK Łubniany

12 listopada 2010 - spóźnione gratulacje

Wczoraj dotarła do nas informacja, iż tydzień temu 5 listopada 2010 roku mieszkanka Brynicy, a zarazem zastępca szefa Działu Promocji Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica - Beata Bort urodziła córeczkę Dominikę
Serdecznie gratulujemy naszej koleżance i jej mężowi.

W imieniu Stowarzyszenia
Prezes - Krystian Czech wraz z członkami

11 listopada 2010 - obchody Dnia Świętego Marcina w Brynicy

Dziś Bryniczanie obchodzili Dzień Świętego Marcina. Od zeszłego roku jest to okazja do spotkania się i przeżywania tego święta wspólnie. Możliwość taką mieszkańcy zawdzięczają Parafialnemu Zespołowi Caritas, Szkole Podstawowej oraz Stowarzyszeniu Odnowy Wsi, które wspólnie przygotowały pochód z jeźdźcem w stroju rzymskiego legionisty, spektakl przypominający wydarzenie z życia świętego Marcina oraz festyn dla wszystkich. Liczna obecność bryniczan pokazała, ze impreza ta jest im bardzo bliską.
Brynicę zaszczycili też swoją obecnością redaktorzy z dwóch stacji radiowych, Radia Opole oraz Radia Plus, którzy zarejestrowali zarówno wypowiedzi obecnych jak i atmosferę panujaca wśród zgromadzonych.
W galerii można juz oglądać zdjęcia pokazujace przebieg imprezy jak i przedstawiajace obecnych. Dodatkowe zdjęcia
tutaj.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

11 listopada 2010 - obchody Dnia Niepodległości w szkole

We środę społeczność uczniowska uczciła ŚWIĘTO NARODOWE montażem słowno - muzycznym. Było uroczyście, wymownie i pięknie...


źródło - PSP Brynica


10 listopada 2010 - spoty wyborcze

Dziś rozpoczynamy prezentację kandydatów w najbliższych wyborach samorządowych. Są to ogłoszenia nadesłane przez komitety wyborcze. Prezentujemy je w kolejności w jakiej zostały nadesłane. W przypadku wpłynięcia większej liczby materiałów bedą prezentowane w formie specjalnej zakładki.


Krzysztof Marsolek

7 listopada 2010 - zaproszenie na św. Marcina

W najbliższy czwartek 11 listopada w Dzień Niepodległości przypada także wspomnienie św. Marcina. Wiąże sie z nim wiele tradycji a szczegolnie jedna kultywowana także w Brynicy. Jest to pochód prowadzony przez jeźdźca w stroju rzymskiego legionisty, na koniec którego odgrywana jest inscenizacja epizodu z życia świętego pokazujacego jak oddaje on połowę swego płaszcza żebrakowi.Tradycyjnie po tym wśród zgromadzonych rozdawane są rogale i wszyscy udają sie na wspólne spotkanie na tyłach plebani ("na farskim ogrodzie").
Pochodowi towarzyszą lampiony niesione przez dzieci, które w trakcie części festynowej będą brały udział w konkursie na najpiękniejszy z nich.
Tegoroczymi organizatorami obchodów w Brynicy są: Parafialny Zespół Caritas, Szkoła Podstawowa oraz Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica. Program imprezy przewiduje
rozpoczęcie pochodu z Placu Arnstein w czwartek o godzinie 16.00.Wszystkich Serdecznie Zapraszamy!


Na zdjęciach zeszłoroczne obchody dnia św. Marcina w Brynicy

5 listopada 2010 - "Dzień Postaci z Bajek" w brynickiej szkole

Dziś, w piątek w szkole kolejna atrakcja - Święto Postaci z Bajek. W programie : bajki po polsku, niemiecku i angielsku, zagadki i żarty tematyczne. Dziś także zaszczycił nas swoją obecnością p. Dyrektor Domu Kultury w Łubnianach, który przedstawił społeczności uczniowskiej nową bibliotekarkę filii biblioteki gminnej.

źródło - PSP Brynica

1 listopada 2010 - Wszystkich Świętych - cmentarz nocą

Dzień Wszystkich Świętych już za nami, jutro Dzień Zaduszny. Jest to okazja do odwiedzenia grobów bliskich w spokoju, w chwili zadumy bez zgiełku i tłumu jaki pojawił się dziś. Sprzyjać temu może późny wieczór lub noc, dzięki atmosferze jaka tworzą płonące znicze tworzące świetlistą łunę.
W galerii można zobaczyć zdjęcia oddające atmosferę, jaka panowała na cmentarzu po zgaszeniu świateł wśród tysięcy płomieni lampek symbolizujących pamięć o bliskich i nadzieję zmartwychwstania.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


1 listopada 2010 - Wszystkich Świętych - popołudniowa procesja

Dziś po południu odprawiono tradycyjne nabożeństwo połaczone z procesją na cmentarzu. W uroczystościach wzięło udział wiele osób, czemu sprzyjała pogoda. Procesja jest formą odwiedzin zmarłych pochowanych na cmentarzu, jak również okazją do modlitwy w ich intencji.
Na grobach gromadzili się nie tylko mieszkańcy Brynicy ale osoby czasem z bardzo odległych miejsc, które w ten jeden szczególny dzień roku mogły dać wyraz pamięci o krewnych, bliskich, sąsiadach i przyjacielach.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego