Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2010_06

Archiwum > 2010

26 czerwca 2010 - Parafialny Zespół Caritas w Brynicy zaprasza na "Farski Ogród" w niedzielę 4 lipca

Brynicki zespół Caritas wraz z księdzem Proboszczem zapraszają w niedzielę 4 lipca o 15.00 na "Farski Ogród" na festyn rodzinny. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony dla tych, którzy ucierpieli w niedawnej powodzi. Szczegółowy program imprezy na plakacie.

źródło - www.parafia.brynica.opole.pl

26 czerwca 2010 - wczorajsze "zakończenie po zakończeniu" roku szkolnego

Byli już uczniowie klasy VI szkoły podstawowej w Brynicy urządzili sobie na boisku LZS imprezę pożegnalną połaczoną z ciekawymi zabawami.
Jest to dość fajny sposób na aktywne rozpoczęcie wakacji. Gratulujemy tego pomysłu.
Przy okazji podziękownia jakie do swoich byłych wychowanków kieruje P. Mariola Czeszek, serdecznie dziękuje miłym uczniom za wspólne, wspaniałe lata, a zgrany, ambitny, pracowity zespół uważa za niedościgniony wzór.


źródło - PSP Brynica

25 czerwca 2010 - Koniec roku szkolnego. WAKACJE!

Dziś zakończenie roku szkolnego. Uroczystości z tej okazji miały także miejsce w brynickiej szkole. Oprócz wyróznień dla uczniów i podziękowań dla nauczycieli znalazło się również miejsce na specjalne wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy w ten czy inny sposób wspomagają szkołę porzez wsparcie finansowe, ale i poprzez pracę na jej rzecz. Wśród wyróżnionych w ten sposób znalazł się twórca i administrator tej strony. Dziękując za wyróżnienie chcę życzyć zarówno uczniom, jak i nauczycielom radosnych, wesołych a zarazem bezpiecznych i udanych WAKACJI!.


Krzysztof Marsolek

24 czerwca 2010 - tajemnicze zdarzenia w szkole z wtorku na środę

Dziwne zdarzenia w szkole z wtorku na środę, czyli klasa szósta na swój sposób żegna szkołę. Od wieczora do rana dużo czasu, więc można nawymyślać rozmaite zajęcia. A rano świeże bułeczki smakują wyśmienicie w doborowym towarzystwie!

źródło - PSP Brynica


24 czerwca 2010 - zaproszenie do Zagwiździa na "Noc Świętojańską" na terenie Muzeum Huty

Dla tych, którzy w sobotę dojechali na rowerach i konno do Muzeum w Zagwiździu, ale i dla tych, którzy jeszcze tam nie byli, bądź chca być ponownie mamy zaproszenie na tą sobote 26 czerwca na godzinę 16.00 do udziału w imprezie pod nazwa "Noc Świętojańska". Będzie ona odbywała pośród zabytków , które jak wspomniano w sobote sa nierozerwalnie zwiazane także z fragmentem historii Brynicy. Zapraszają OSP i Rada Sołecka z Zagwiździa, jak również Wójt Gminy Murów.


źródło - www.murow.pl


23 czerwca 2010 - o brynickiej szkole znów piszą w Nowej Trybunie Opolskiej

Ledwo wczoraj pisaliśmy, że bryniccy uczniowi są jednymi z najlepszych w gminie a już dziś w Nowej Trybunie Opolskiej piszą o tym, że są liderami w działaniach proekologicznych. Jak pisaliśmy jakiś czas temu Publiczna Szkoła Podstawowa w Brynicy otrzymała międzynarodowy certyfikat i stała się Lokalnym Centrum Aktywności Ekologicznej. Po raz kolejny gratulujemy zarówno uczniom, jak i nauczycielom z Panią Dyrektor na czele.

tekst - Krzysztof Marsolek, źródło - NTO

22 czerwca 2010 - na koniec roku szkolnego bryniccy uczniowie znów pokazali swe mistrzostwo

Kolejny raz miło nam donieśc, że uczniowie brynickiej szkoły zdobyli cenne trofea zarówno w sporcie jak i dyscyplinach naukowych. Potwierdza to jak najbardziej słuszne stwierdzenie o wysokim poziomie nauki w tej placówce. Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów, ale najbardziej radosnych wakacji, które już od piątku.

źródło - PSP Brynica

22 czerwca 2010 - dziś pisano o Brynicy na stronie Nowej Trybuny Opolskiej

Dziś na stronie Nowej Trybuny Opolskiej ukazał sie artykuł na temat sobotniego rajdu Szlakiem Rud Żelaza. Autorem jest redaktor Mariusz Jarzombek, który był jego aktywnym uczestnikiem. Zamieścił on na stronie NTO galerię 40 świetnie zrobionych zdjęć pokazujących imprezę. Dziękując za tak piękną prezentację dokonań mieszkańców Brynicy zapraszamy ponownie za rok i nie tylko, zapraszamy na każda imprezę i "na kawę" zawsze, kiedy Pan Redaktor znajdzie czas.

Bryniczanie

20 czerwca 2010 - informacja i prośba

Po informacji od uczniów brynickiej PSP okazało się, ze w galerii nie ma zdjęć z ich występu w sobotę. Jednak błąd został już naprawiony. Nie wiadomo dlaczego podczas nocnej z soboty na niedziele transmisji zdjęć na serwer okolo 100 z nich nie znalazło się w galerii. W związku z tym zapraszamy wszystkich do ponownego przejrzenia galerii, szczególnie album cz.1 i zdjęcia od IMG_1900a do IMG_2006a.
Kolejną prośbę kierujemy do wszystkich obecnych na boisku. Jednej z młodych uczestniczek rajdu zaginął rower podczs popołudniowej imprezy. Był to rower górski, tzw. góral w kolorzez czarno/pomarańczowym. Rower stosunkowo nowy. Wszelkie informacje prosimy kierować mailowo na
kontakt@brynica.opole.pl lub telefonicznie do administratora strony na 601559504. Wszystkim, którzy mogą przyczynić się do znalezienia roweru gwarantujemy anonimowość i wdzięczność właścicielki zaginionego pojazdu.

Krzysztof Marsolek

20 czerwca 2010 - sobotnia impreza

Wczoraj w Brynicy odbyła się premiera corocznej imprezy o nazwie "Szlakiem Rud Żelaza". Nawiązuje ona do faktów z historii miejscowości, gdzie na przełomie XVIII i XIX wieku powstały i funkcjonowały kopalnie odkrywkowe rudy żelaza. Surowiec był wydobywany z dość płytkich pokładów, poddawany wstępnej obróbce, a następnie transportowany przy pomocy wozu ciągniętego przez parę wołów specjalnie przygotowanym leśnym duktem o historycznej nazwie "Rudnia Aleja". Droga ta zaczynała się w części Brynicy o nazwie Gróbek, na którym znajdowała się kopalnia, a kończyła w Zagwiździu w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Huty Żelaza. Tereny, gdzie kiedyś wydobywano rudę znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Rekreacyjno-Restauracyjnego "BERPOL".
Ideą imprezy było połączenie edukacji historycznej z aktywnym uprawianiem sportu i turystyki. Osiągnięto to poprzez stworzenie 4 szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności i celach końcowych, szlaku turystyki pieszej popularyzowanej w koncepcji wędrówki Nordic Walking, a co najciekawsze szlaku dla grupy konnej.
Ta ostatnia była szczególnie widowiskowa i nawiązująca do specyfiki lokalnej miejscowości Brynica, w której obecnie znajduje się ponad 70 koni wierzchowych. Prym w dziedzinie agroturystyki konnej wiedzie Gospodarstwo Agroturystyczne "AGRORELAKS" specjalizujące się w hodowli koni rasy śląskiej, które to przygotowało specjalny pokaz z możliwością darmowego skorzystania z przejażdżki.
Liczny udział miłośników turystyki rowerowej, którzy przemierzali leśny szlak rudy, w tym szczególnie zorganizowanych grup z Dobrzenia Wielkiego oraz grupy "Rajder" z Opola, pokazał iż ten sposób aktywnego spędzania wolnego czasu połączony z poznawaniem historii regionu może być bardzo ciekawą propozycją weekendową.
Uzupełnieniem części sportowej był otwarty festyn dla wszystkich oraz darmowa atrakcja dla najmłodszych w postaci dmuchanego zamku oraz gier z udziałem animatora. Dla starszych i nie tylko przygotowano atrakcję w postaci kabaretu "Bruno" z Tarnowskich Gór oraz zabawy tanecznej do późnej nocy, na której przygrywał zespół Trapez. Podczas imprezy przypomniano rys historyczny okresu funkcjonowania kopalni w Brynicy oraz rozegrano zawody pod nazwą "Rzut Rudą Żelaza" polegający na jak najdalszym rzucie 7 kg bryłką rudy wydobytą w Brynicy. Wyłoniono 3 zwycieżców w kategorii meżczyzna, kobieta i dziecko.
Warto też wspomnieć o aktywnej współpracy Wójta Gminy Murów Andrzeja Puławskiego, który osobiście oprowadzał uczestnikow rajdu rowerowego oraz konnego po terenie muzeum huty w Zagwiździu. Uczestnicy z dużym zainteresowanie wysłuchali wykładu z historii muzeum i regionu wygłoszonego przez historyka Rudolfa Mohlka.
Głównym organizatorem imprezy i jej pomysłodawcą było Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica, które wraz ze swymi partnerami zarówno z Brynicy, jak i spoza mogło dzięki dotacji z Urzędu Marszałka Województwa Opolskiego przygotować tak dużą i ciekawą imprezę.
Wszystkich zainteresowanych tym co działo się w sobotę zapraszamy do
galerii zdjęć na stronie wsi Brynica - www.brynica.opole.pl .


tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcia - Krzysztof Marsolek, Brygida Marsolek, Marek Ciernia

19 czerwca 2010 - są już dostępne zdjęcia z sobotniej imprezy

Można ju oglądać zdjęcia z sobotniej imprezy "Szlakiem Rud Żelaza". Była ona bardzo udana. Więcej na jej temat napiszemy wkrótce.
Są to wszystkie zdjęcia z aparatu bez sortowania ze względu na brak czasu. Podzielono je na dwa albumy.

Jeden pod adresem
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=165 a
drugi pod adresem
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=166 . Dodatkowo pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=167 można zobaczyć zdjęcia wykonane przez Brygidę Marsolek.

zdjęcia - Krzysztof Marsolek, Marek Ciernia, Brygida Marsolek

18 czerwca 2010 - utalentowane dziewczyny z Brynicy

Prezentujemy zdjęcia brynickich dziewcząt, które wspaniale wystąpiły razem z zespołem "Adena" na dużej scenie teatru im. Jana Kochanowskiego. Możemy być dumni, że w naszej wsi mieszkają ambitne, pełne gracji, uzdolnione i piękne tancerki, doskonale występujące wraz z zespołem.
Przypomnijmy, iż po raz pierwszy mieszkańcy mogli dowiedzieć się o ich pasji, którą jest taniec, przy okazji wreczania zeszłorocznej nagrody Piękna Wieś Opolska 2009. Miały one wtedy swoją tablice prezentacyjną wsród ponad 60 reklam i innych prezentacji w "Brynickiej Alei Sukcesu".

Dziewczętom życzymy wielu dalszych sukcesów w kraju i zagranicą (bo takie już mają na swoim koncie).źródło - PSP Brynica

18 czerwca 2010 - przygotowania do imprezy

Dziś od samego rana do późnych godzin nocnych trwały prace na boisku LZS związane z przygotowaniem jutrzejszej imprezy. Przygotowano duży podest taneczny, postawiono namioty, wybudowano scenę, poustawiano ławki. Przygotowano również stanowisko widokowe pokazujące rudę żelaza.
Dzięki uprzejmości i ofiarnosci Alfreda Sosny podczas imprezy zaplanowano również dodatkową zabawę pod nazwą "Rzut Rudą Żelaza" polegająca zgodnie z nazwą na rzuceniu bryłką rudy o wadze około 5 kg jak najdalej. 3 pierwsze miejsca zostaną nagrodzone kawałkami rudy o wartościach ocenionych przez geologa.
Impreza jutro od godziny 11.00. Zapraszamy wszystkich!

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

18 czerwca 2010 - 91 urodziny Pani Anny Jaźwińskiej

Dzisiaj 18.06.2010 r. p. ANNA JAŹWIŃSKA kończy 91 lat.

W związku z tym składamy jej serdeczne zyczenia urodzinowe, długich lat życia w zdrowiu, szczęściu i zadowoleniu w otoczeniu rodziny, dużo błogosławieństw Bożych i wszyscy śpiewamy jej - 100 lat -

ANNA JAŹWIŃSKA


Urodziła się 18.06.1919 r. w Krynicy na południu Polski jako 5-te dziecko Łukasza i Melanii Hawran z d. Gerbera
Do szkoły zaczęła chodzić w wieku 7 lat. Nauka trwała wtedy 7 lat.
Pracowała jako pomoc u doktora, najpierw w Krynicy a póżniej w Krakowie.
Z tego okresu pamięta m. in. Jana Kiepurę, którego słyszała i widziała, a który miał w Krynicy swój dom.
Pamięta też Nikifora, któremu dała kiedyś jeść i za co dostała od niego obrazek. (Nikifor żebrał po domach a za jedzenie rozdawał obrazki, które jednak wtedy nie były doceniane).
Z racji miejsca zamieszkania (płd. Polski) znała oprócz j. polskiego również rosyjski, słowacki (blisko granica) i póżniej niemiecki.
W 1943 r. została wywieziona na roboty do Niemiec w okolice Koblenz. Tam poznała swojego przyszłego męża Eryka Jażwińskiego, który jako polski żołnierz był w obozie jenieckim w Limburgu.
W obozie jenieckim. Z mężem Erykiem

Ślub odbył się w 1945 r. w Koblenz, skąd w 1946 r. wrócili do Polski w okolice Bielska.
Rodziców i rodzeństwa nie było, zostali wywiezieni do Rosji.
Mieli troje dzieci a doczekała się jeszcze 5-ciu wnuków i 5-ciu prawnuków.
W 1980 r. przeprowadzili się do Brynicy na Podlesie, gdzie p. Anna dotąd mieszka z córką i rodziną syna.

Na zdjęciu Pani Jaźwińska przed kilkoma laty.

W związku z tym składamy Jej serdeczne życzenia urodzinowe, długich lat życia w zdrowiu, szczęściu i zadowoleniu wśród swojej rodziny, dużo błogosławieństw Bożych i wszyscy śpiewamy Jej

- 100 lat -

http://www.youtube.com/watch?v=CMW_xuphUJA&feature=related

tekst i zdjęcia - Bernard Matros

16 czerwca 2010 - złoża rudy żelaza w Brynicy wciąż jeszcze są

Podczas gromadzenia oraz zwożenia kawałków rudy żelaza z byłych obszarów kopalni na Gróbku zaobserwowano ciekawostkę. Zeszłoroczne udrażnianie rzeki wykonano głębiej i szerzej, niż to bywało zazwyczaj. Spowodowało to odsłonięcie niewydobytych jeszcze pokładów rudy. Widać, że są one bardzo grube i rozległe. Warto przypomnieć, że obecne koryto rzeki Brynicy jest korytem sztucznie utworzonym w następstwie prac związanych z rekultywacją ziemi po wydobyciu rudy w XIX wieku. Widać także, że koryto zastało po prostu wykute w pokładzie rudy, co powstrzymuje rzekę od podmywania brzegów i powrotu do jej pierwotnego biegu pełnego zakoli, w kórych to właśnie następowało osadzanie i wytrącanie się żelaza w postaci skał zwanych limonitem (ruda darniowa).
Możemy się też w ten sposób domyślić, skąd rudawy kolor wody w naszej rzece, jak i ziemi na kopcach kretów w jej okolicy.
Przy okazji kolejny raz zachęcamy do
rejestrowania się na sobotni rajd.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

16 czerwca 2010 - sprzątanie Placu Arnstein przed sobotnią imprezą

W odpowiedzi na wczorajszy apel skierowany do mieszkańców Brynicy o posprzątanie miejscowości na sobotę dziś o 20.00 na placu Arntein w centrum wsi stawili się członkowie Rady Sołeckiej z Panią Sołtys Kornelią Patrzek na czele oraz chętni do pomocy mieszkańcy. Użyto ciężkiego sprzętu oraz tradycyjnych łopat i grabi, by w miarę możliwości poprawić jego wygląd po przekopach, jakie zostały wykonane w związku z udrożnieniem odpływu wody. Nie dało się tego naprawić, jednak uporządkowanie wszystkiego znacznie poprawi estetykę. Przy okazji została naprawiona i wkopana tablica informacyjna dotycząca Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Za materiał oraz prace spawalnicze należy podziękować Panu Norbertowi Górskiemu.
Po Gróbku, na którym od połowy zeszłego tygodnia sprzątali m.in. Krystian Czech, Krzysztof Marsolek, Sosnowie, Górscy, Makuliki, Cossbau, Pani Kałuża, centrum wsi jest kolejnym miejscem, gdzie inicjatywa społeczna i chęć zrobienia porządku własnymi rękami przyniosła widoczne efekty.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

16 czerwca 2010 - nowy witraż w kościele

Od kilku dni mogliśmy zauważyć obok pierwszego okna w kościele rusztowanie. Jak się okazuje są to prace prowadzone przez Pracownię Witraży z Tułowic związane z wymianą starego okna na nowe z witrażami. Jest to kolejne okno w tórym zainstalowano nowe witraże dzięki ofiarnosci fundatorów. Przypomnijmy, że po drugiej stronie kościoła od strony cmentarza już są wymienione wszystkie dzięki rodzinom, które w ten sposób na trwale zapisują się w gronie ofiarodawców.
Przy okazji zachęcamy wszystkich, którzy mogą to uczynić o zafundowanie remontu pozostałych witraży a tym samym wpisanie się do zaszczytnego grona darczyńców brynickiego kościoła św. Szczepana.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

15 czerwca 2010 - prośba organizatorów sobotniej imprezy skierowana do mieszkańców Brynicy

Organizatorzy kierują do wszystkich mieszkańców prośbę o pomoc w przygotowaniu imprezy "Szlakiem Rud Żelaza". Prośba dotyczy w szczególności najbliższego piątku, w który od rana (około g. 9.00) będą przywożone i ustawiane namioty oraz podest na sobotę. Również po południu i pod wieczór będa prowadzone prace organizacyjne.
W ramach sobotniej imprezy przewidziana jest zarówno część sprtowa z rajadami rowerowym, konnym, pieszym, jak i częsć artstyczna z kabaretami i zabawą. Nie zapomniano także o dzieciach, dla których przez cały czas bedzie dostępny za darmo dmuchany zamek.
Dodatkowo zarówno w ramach zamego rajdu, jak i później na boisku został przygotowny przez Gospodarstwo Agroturystyczne
"AGRORELAKS" pokaz umiejętności jeździeckich. Będzie on najpierw realizowany dla grup rowerowych w samym godpodarstwie u Konrada i Renaty Denderów, jak i później w pobliżu boiska z mozliwością przejażdżek.
Kolejny raz zapraszamy zainteresowanych udziałem do
rejestracji.

15 czerwca 2010 - Prośba o wsparcie loterii fantowej

Trwają przygotowania do sobotniej imprezy. Dopinane są kolejne tematy. Przy okazji organizatorzy zwracają się do wszystkich sponsorów o wsparcie fantami tradycyjnej loterii. Wszystkie przedmioty można przekazywać bądź Pani Sołtys Kornelii Patrzek, bądź bezpośrednio do Dyrektor Szkoły Pani Justyny Tront, która jest głównym jej organizatorem. Gorąca prośba także do wszystkich mieszkańców o przygotowanie miejscowości na wizytę nawet kilkudziesieciu gości spoza Brynicy, którzy będą poruszali się ulicami Ks. Klimasa, Powstańców Śl., Opolską, 1-Maja, i Leśną. Ulicą Powstańców Śl. przyjedzie grupa rowerzystów z Dobrzenia a ul. Opolską grupa z Opola. Mieszkańcy Gróbku poczynili już takie przygotowania kosząc pobocza na całej długości ulicy.
Najtrudniejszym problemem będzie pogoda, której nie jesteśmy wstanie zamówić, jednak jesteśmy optymistami.
Po lewej stronie mapa z trasami zauktualizowanymi (obie czerwone), tak że obecnie obie prowadzą przez Studzionkę, jak podane jest na plakacie reklamowym imprezy. Dla osób, które znajdą sie tam po raz pierwszy informacja, ze jest to leśna kapliczka z cudownym źródełkiem z XVIII wieku, czyli tego samego okresu co kopalnie rudy żelaza na Gróbku (lokalnie zwanej "rupieciem") i Rudnia Aleja.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych udziałem w rajdach: rowerowym, konnym, pieszym, bądź biegowym do
rejestracji elektronicznej. Do tej pory zarejestrowao się już kilkadziesiąt osób w wszystkich kategoriach. Rejestracji będzie można także dokonać przed rozpoczeciem rajdu 19 czerwca na boisku LZS od godziny 11.00 aż do startu, jednak wygodniej jest dokonać tego wcześniej. Wcześniejsza rejestracja pomoże organizatorom w lepszym przygotowaniu wariantów trasy oraz liczby osób asekurujących uczestników w celu zapewnienia im komfortu i bezpieczenstwa.

tekst i opracowanie mapki - Krzysztof Marsolek

15 czerwca 2010 - pozdrowienia i podziękowania dla Bryniczan od uczniów szkoły podstawowej

Wczoraj w skrzynce pocztowej i to nie tej elektronicznej, do której administrator strony jest przyzwyczajony, pojawiła się ciekawie zaadresowana kartka pocztowa.
Jest ona przesłana nie tylko do mnie, ale do wszystkich mieszkańców, którzy okazali swą hojność wobec młodych kolędników. Dziękując w swoim i wszystkich darczyńców imieniu życze młodym Brynicznom wspaniałych wakacji, które są tuż tuż.


Krzysztof Marsolek

13 czerwca 2010 - "Szlakiem Rud Żelaza" już za niecały tydzień

Już za niecały tydzień w sobotę impreza organizowana przez Brynicę - Szlakiem Rud Żelaza. Do rowerzystów, jeźdźców, grup pieszych Nordic Walking dołączyli biegacze. Będą oni poruszali sie tą samą trasą co piesi trasą niebieską. Biegnie ona z boiska LZS przez Gróbek w kierunku Studzionki. Razem około 10 km. Wszyscy zainteresowani mogą się rejestrować wypełniając specjalny formularz.

12 czerwca 2010 - Szlakiem Rud Żelaza - rejestracja uczestników rajdu rowerowego, konnego i pieszego

Trwa rejestracja uczestników imprezy "Szlakiem Rud Żelaza" w Brynicy 19 czerwca 2010 roku. Chętnych prosimy o zapoznanie się z programem imprezy, mapą oraz wypełnienie elektronicznego formularza rejestracyjnego.

Impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica wraz z partnerami:
- Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
- UG Murów
- Stobrawski Park Krajobrazowy
- LGD Stobrawski Park Krajobrazowy
- Nadleśnictwo Kup
Organizacje, instytucje i firmy działające na terenie Brynicy:
- Parafialny Zespół "Caritas"
- ks. Proboszcz Krzysztof Mróz wraz z Radą Parafialną
- Sołtys Kornelia Patrzek wraz z Radą Sołecką
- Publiczna Szkola Podstawowa w Brynicy
- Publiczne Przedszkole w Brynicy
- OSP Brynica
- LZS Brynica
- Gospodarstwo Agroturystyczne "AGRORELAKS"
- Zespół rekreacyjno-Restauracyjny "BERPOL"

Na terenie wsi można już zobaczyć bannery promujące imprezę. dzięki uprzejmości mieszkańców Znajdują sie one u Państwa Ciorów, u Pani Sołtys, i na łące Państwa Kowalczyków na Surowinie.

12 czerwca 2010 - bryniccy uczniowie w Beskidach

Uczniowie brynickiej szkoły odwiedzili Beskid Śląski w dniach 9-11 czerwca br. Trasa wycieczki wiodła przez Bielsko Białą (zwiedzanie Studia Miniatur Filmowych), Szyndzielnię (kolejka gondolowa, schronisko), Klimczok, okoliczne szczyty górskie oraz Szczyrk. Pogoda dopisała, a schronisko górskie zapewniło doskonałe warunki bytowania. Okolica była przepiękna, ukazując wszystkie walory beskidzkich gór.

źródło - PSP Brynica


10 czerwca 2010 - na ul. Prostej coraz ładniej

Mieszkańcy ulicy Prostej śledzą z coraz większym entuzjazmem postęp prac przy budowie nowej drogi. Nawierzchnia jest już utwardzona a przede wszystkim nie ma tak powszechnie kojarzonego z tą ulicą błota. Jeśli wszystko będzie przebiegało planowo już za parę tygodni bedzie można jeździć ul. Prostą po nowym asfalcie.tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

8 czerwca 2010 - zapisy do udziału w rajdzie "Szlakiem Rud Żelaza" trwają

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do uczestnictwa w imprezie Szlakiem Rud Żelaza, która będzie się odbywała w Brynicy 19 czerwca 2010 r. Przypominamy, iż zapisy są prowadzone dla 4 grup rowerowych, grupy konnej oraz grupy pieszej. Oprócz już zgłoszonych osób indywidualnych swój udział zapowiedział Opolski Klub Turystyki Rowerowej "Rajder".

8 czerwca 2010 - zebranie mieszkańców w sprawie melioryzacji

Dziś odbyło się zebranie mieszkańców Brynicy zorganizowane przez Sołtys Kornelię Patrzek oraz Radę Sołecką. Na zebranie przybyło ponad 40 mieszkańców zainteresowanych problemem melioryzacji wsi, co świadczyło o tym iż nie wszyscy mieszkańcy Brynicy mają świadomosć wagi problemu. Pani Sołtys otwarła spotkanie nakreślając jego cel. Następnie poprosiła o zabranie głosu Ryszarda Borowskiego, który pełnił funkcję Prezesa Gminnej Spółki Wodnej do końca jej funkcjonowania. Pan Borowski omówił w sposób spójny i rzeczowy przyczyny upadku spółki i koncepcji rozwiązania problemu melioryzacji przy jej pomocy. Natępnie głos zabierali kolejni mieszkańcy przedstawiający zarówno swoje indywidualne problemy w obszarze podtapiania jak i prezentując szersze opinie oraz koncepcje rozwiązania problemu. Wśród nich m.in. Pan Ciurlok, Pan Malinowski, Pan Wieczorek, Pani Melska, Pani Patrzek, Pan Dendera, Pan Patrzek, Pan Czech i Pan Kubica. Aspekty prawne i możliwe rozwiązania w sposób spójny przedstawił Pan Jerzy Pilarczyk. Głos zabrał również Proboszcz ks. Krzysztof Mróz przedstawiając merytorycznie zasięg problemu i właściwy kierunek jego rozwiązania. W toku wielu mniejszych dyskusji powstała koncepcja zwrócenia się z pismem do Rady Gminy o wzięcie pod obrady tematu podatku lokalnego na potrzeby melioryzacji. Poddano to głosowaniu i przyjeto przez aklamację. Pani Sołtys oświadczyła, iż sporządzi stosowne pismo i skieruje do Urzędu Gminy. W drugiej części spotkania dyskutowano w mniejszych grupach nad konkretnymi problemami odprowadzenia wody analizując bieg rowów oraz miejsca, ktore są z punktu widzenia podtapiania najpilniejszymi do udrożnienia.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

7 czerwca 2010 - zebranie brynickich organizacji przygotowujących imprezę "Szlakiem Rud Żelaza"

Dziś odbyło się kolejne zebranie brynickich organizacji przygotowujących imprezę Szlakiem Rud Żelaza, która odbędzie się 19 czerwca. Ustalono podział zadań na konkretne organizacje i osoby. Prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica, bedącego głównym organizatorem zaprezentował wszystkim kawałek rudy żelaza wydobytej niedawno w Brynicy, przez Alfreda Sosna, członka stowarzyszenia. W spotkaniu udział wzięli m.in. ks. Proboszcz Krzysztof Mróz, Sołtys Kornelia Patrzek, Prezes LZS Jerzy Kilian , Dyrektorzy: szkoły - Justyna Tront oraz przedszkola Alicja Kulikowska. W trakcie spotkania uszczegółowiono przebieg tras rowerowych oraz uwzględniono w procesie rejestracji osoby jadące konno oraz grupę pieszą (Nordic Walking).

Finalnie wyznaczono 6 grup i tras:
1. Pomarańczową dla grupy rowerowej najmniej zaawansowanej i dzieci biegnąca od Boiska LZS (lub Gróbku) poprzez centrum wsi do Gospodarstwa Agroturystycznego AGRORELAKS Renaty i Konrada Denderów. Następnie pobyt z programem pokazowym jazdy konnej i skoków przez przeszkody trwającym około godziny i powrót przez centrum wsi na Boisko LZS.
2. Zółtą dla grupy rowerowej amatorskiej prowadząca z Boiska LZS (lub Gróbku) do Studzionki w lesie pomiędzy Brynica a Dąbrówką Łubniańską i powrót do Brynicy na Boisko LZS. Planowany przejazd niedaleko Zespołu Rekreacyjno-Wypoczynkowego BERPOL.
3. Czerwoną (łatwiejszą) prowadzącą z Boiska LZS (lub Gróbku) do Huty w Zagwiździu poprzez centrum wsi, ul. 1-maja, przez las asfaltem do Grabczoka, Murowa i Zagwiździa. Zwiedzanie zabytkowej Huty Żelaza. Powrót asfaltem boczną drogą w kierunku Dąbrówki Łubniańskiej, potem na przecieciu torów kolejowych zjazd na leśną drogę zwaną "Jełowską", wyjazd w Brynicy na końcu ul. Lesnej koło AGRORELAKSU i powrót przez centrum wsi na Boisko LZS.
4. Czerwoną (trudniejszą) dla rowerów z szerszymi oponami prowadzącą z Boiska LZS (lub Gróbku) do Huty w Zagwiździu poprzez centrum wsi, ul. 1-maja, przez las asfaltem skrętu na Mańczok koło "Grubego Dębu, potem w lewo na Rudną Aleję i lasem prosto do Zagwiździa. Zwiedzanie Huty Żelaza. Powrót asfaltem boczną drogą w kierunku Dąbrówki Łubniańskiej, potem na przecieciu torów kolejowych zjazd na leśną drogę zwaną "Jełowską", wyjazd w Brynicy na końcu ul. Leśnej koło AGRORELAKSU i powrót przez centrum wsi na Boisko LZS.
5. Brązową konną prowadząca z Boiska LZS (lub Gróbku), koło BERPOLU w las w kierunku na Studzionkę odbijając na "Jełowską", potem koło Mańczoka w kierunku przecięcia z Rudnią Aleją i następnie do Huty w Zagwiździu. Powrót tą samą trasą.
6. Niebieską pieszą dla miłośnikow Nordic Walkingu. Identyczna jak trasa żółta dla rowerzystów.

Wszystkie trasy mogą ulec w ostatniej chwili pewnym modyfikacjom w następstwie zmian warunków pogodowych a tym samym możliwości poruszania się w terenie leśnym. Wszystkie grupy będą posiadały przewodnika prowadzącego oraz osobę zabezpieczjacą zamykającą kolumnę. Na odciknkach przejazdu drogami asfaltowymi będzi ezapewniona asysta strazaków z brynickiego, murowskiego oraz zagwiździańskiego OSP ostrezgajacych kierowców o zachowaniu szczególnej ostrożności ze względu na poruszajace się grupy rowerzystów. Trasy będa dodatkowo oznaczone kolorami oraz każdy uczestnik otrzyma mapę sytuacyjną dróg z naniesionymi szkicami tras.
Prosimy wszystkich o rejestrację uczestników według zamieszczonych formularzy.

Oprócz częsci rekreacyjnej zaplanowano wiele atrakcji, o których pisano wcześniej i o których będziemy przypominać wkrótce.
Zainteresowani tematyką hutnictwa żelaza i tłem historycznym imprezy Szlakiem Rud Żelaza mogą zapoznać się z informacjami dostępnymi w internecie:
- http://www.stobrawskiszlak.pl/
- http://www.mlotownia.republika.pl/
- http://umwo.opole.pl/serwis/
- http://wroclaw.hydral.com.pl/235935,foto.html
- http://visitopolskie.pl/pl/objects/details/id,4064/m,Zagwizdzie/t,Regionalna-Sala-Muzealna-Huta-Kluczborska-w-Zagwizdziu.html
- http://murow.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_murow&lad=a&id_dzi=18&id_men=86 , h ttp://murow.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_murow&lad=a&id_dzi=18&id_dok=126&id_men=86&powrot=1&slowo_szuk=&gdzie_szuk=&id_men_szuk=0
- http://odkrywca.pl/galerie.php?nazwa=zagwizdzie
- http://miasteria.pl/miejsce/Huta-Zeliwa-w-Zagwizdziu.html
- http://www.dolinamalejpanwi.pl/materialy/prezentacje/p4.pdf
- http://opole.gazeta.pl/opole/1,35106,4298871.html
- http://mapy.eholiday.pl/mapa-zagwizdzie-murow-opole.html


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

7 czerwca 2010 - ogłoszenie

Sołtys wsi Brynica przypomina mieszkańcom (w tym mieszkańcom przysiółka Surowina), iż końcowy termin przyjmowania danych o podtopionych uprawach rolnych wyznaczony przez Urząd Gminy Łubniany mija 11 czerwca 2010 roku.
Przypominamy także o jutrzejszym zebraniu, tj. 8 czerwca o godzinie 20.00 na sali OSP poświeconym melioryzacji Brynicy.

Zapraszamy!

6 czerwca 2010 - wczorajsza audycja w Radiu Plus z udziałem mieszkańców Brynicy

Wczoraj w godzinach 15.00-16.45 w Radiu Plus wyemitowano program "Nasz Śląsk" z udziałem na żywo mieszkańców Brynicy. Zaproszenie dotarło w ostatniej chwili tuż przed programem. Tematyką audycji były projekty związane z przywracaniem zapomnianych elementów historii lokalnej. Przykładem takich działań jest zbliżajaca sie 19 czerwca impreza Szlakiem Rud Żelaza oraz zeszłoroczne przywrócenie tradycji dzwonienia na Anioł Pański na Gróbku (nowy dzwon ufundowany przez Państwa Matyszok, ktorym codziennie o godzinie 12.00 dzwoni Pani Buchmann). W programie wzięli udział Bernard Matros oraz Krzysztof Marsolek. Prowadzącym był Krystian Czech a realizującym Robert Paciorek.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

4 czerwca 2010 - ogłoszenie o zebraniu w sprawie odbudowy systemu rowów w Brynicy

8 czerwca 2010 roku o godzinie 20.00 na sali OSP odbędzie sie zebranie wszystkich mieszkańców poświęcone odbudowie systemu rowów melioryzacyjnych w Brynicy. Jak wiadomo ostatnia powódź pokazała, że nie tylko nasza uregulowana dzięki zeszłorocznym staraniom rzeka Bryniczanka i rzeczka Sworniczka stanowią zagrożenie dla mieszkańców. W tym roku najsłabszym ogniwem systemu odprowadzenia nadmiaru wody z miejscowości okazaly sie niedrożne rowy a w niektórych miejscach ich brak. Kilkadziesiąt ostatnich lat pomijajac rok 1997 było latami suchymi, co w konsekwencji spowodowało stopniową dewastację oraz likwidacje istniejącej sieci głebokich rowów. Nikt nie zastanawiał się nad tym, po co nasi przodkowie wkładali tyle trudu w ich stworzenie, budowę przepustów a później w ich pielęgnację. Dla wygody i co dużo ukrywać z lenistwa zostały one z czasem w niektórych miejscach zachwaszczone a nawet zasypane. Zemściło się to na Bryniczanach i to najczęściej nie tych, ktorzy byli w większości nieświadomymisprawcami tych sytuacji.
Jak widać na zdjęciach od lasów płynie do nas dosłownie potok wody i jeśli nie podejmie się przemyślanych systematycznych działań będzie on topił kolejne zabudowania jak na to widać na ul. Łubniańskiej.
Podobna sytuacja jest na każdym końcu Brynicy, co widać było na zdjęciach sprzed dwóch tygodni. Kilka odcinków rowów zostało awaryjnie udrożnionych przez rozkopanie, czego przykład można zobaczyć w centrum wsi na placu Arnstein.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

4 czerwca 2010 - numer gazety Beczka z maja jest już do pobrania

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać kolejny archiwalny 229 numer Beczki z maja. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

3 czerwca 2010 - Szlakiem Rud Żelaza już niedługo


Wczoraj na płocie Państwa Czorów dzięki ich uprzejmości pojawił się już pierwszy banner zaproszeniowy.
Wkrótce poinformujemy o dalszych szczegółach związanych z przygotowaniami.
W poniedziałek 7 czerwca 2010 r. o godzinie 19.00 na sali OSP odbędzie się zebranie wszystkich organizatorów, na które w szczególnosci zaprasza się oprócz członków Stowarzyszenia Odnowy Wsi, Panią Sołtys z Radą Sołecką, ks. Proboszcza, Prezesa LZS, Prezesa OSP, Parafialny Zespół Caritas, Dyrektorów PSP oraz przedszkola, a także właścicieli Berpolu oraz Agrorelaksu. Zaproszenie jest kierowane także do wszystkich , którzy mogą przyczynić się do zorganizowania imprezy, w tym szczególnie osoby , ktore mają już wyznaczone zadania w ramach organizacyjnych związane m.in. z opracowaniem tła historycznego oraz plastycznego imprezy.
W następstwie harmonogramu przygotowań Prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi skierował do wszystkich uczestników imprezy
pismo zapraszające z prośbą o wypełnienie formularza uczestnictwa w rajdzie rowerowym, który stanowi główną element wydarzenia. Można także pobrać wersję edytowalną, w celu wypełnienia elektronicznie. Zgłoszenia można kierowac na adres lodzk@interia.pl lub kontakt@brynica.opole.pl . Można także skorzystać z formularza elektronicznego. W tym przypadku w sytuacji zgłaszania grupy należy ją podzielic na poziomy trudności szlaków (pomarańczowy, żółty, czerwony) i zgłosić osobno uczestników do każdej, podając ich liczbę oraz wymagane dane.

3 czerwca 2010 - procesja Bożego Ciała

Dziś Boże Ciało. Tradycyjnie rano po pierwszej mszy wierni bryniczanie wzięli udział w procesji. Pomimo wszelkich obaw w stosunku do pogady jakie mieli uczestnicy, deszcz jednak nie padał. Dzięki temu mozna było zabaczyc wszystkie ołtarze przygotowane wcześniej z dużym artyzmem i zaangażowaniem. Bryniczanie wzięli udział bardzo licznie, tak więc procesja sięgała nieprzerwanie od kościola aż do przedszkola. Zdjecia z jej przebiegu można zobaczyc w galerii.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

2 czerwca 2010 - Przygotowania ołtarzy do Bożego Ciała

Dziś wieczorem w centrum wsi trwały przygotowania do jutrzejszej procesji Bożego Ciala. W związku z tym przygotowywano 4 ołtarze, do któych jutro parafianie bedą podążać. W galerii można zobaczyć zdjęcia pokazujace ogrom pracy włożonej w te przygotowania.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

1 czerwca 2010 - Dzień Dziecka uczniów brynickiej PSP

Dziś Dzień Dziecka. Dzieci z PSP w Brynicy spędziły swoje święto dosć nietypowo w grodzie sredniowiecznym koło Byczyny. Zabawy rycerskie dawały radość, pogoda sprzyjała. Wszyscy mogli doskonalić kunszt rycerski. Zarówno mężowie szlachetni jak i białogłowy dobywali mieczy, łuków i kopii.źródło - PSP w Brynicy

1 czerwca 2010 - przygotowania do Bożego Ciala

W czwartek uroczystości Bożego Ciała. W związku z tym trwają przygotowania do budowy 4 ołtarzy na trasi procesji. Jedna z grup szykujących ołtarz obok starej remizy strażackiej spotkala się w poniedziałkowy wieczór w bibliotece w celu omówienia szczegółów (równolegle na sali OSP obok trwało zebranie poświęcone organizacji imprezy "Szlakiem Rud Żelaza"). W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Gróbku i Stawiska.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego