Menu główne:
Archiwum > 2019
23 czerwca 2019 - Boże Ciało 2019
Jak co roku mieszkańcy Brynicy uczestniczyli w procesji Bozego Ciala. Tym razem były dwie nowości. Po poerwsze ołtarze zlokalizowano poza centrum wsi, gdzie trwa obecnie przebudowa chodników, jak i to, że po raz pierwszy można było poruszać się bezpiecznie poza ulicą. Nowa ścieżka pieszo-rowerowa jest na tyle szeroka, że procesja poruszała się nią bez ograniczeń.
Zdjęcia z procesji pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=424 .
Film pod adresem : http://www.brynica.opole.pl/filmy/bozecialo2019.mp4 .
tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek
22 czerwca 2019 - Szlakiem Rud Żelaza X - film z imprezy
16 czerwca 2019 - Szlakiem Rud Żelaza X
Impreza, która stala sie tradycją i wizytówką Brynicy w obszarze rekreacji i turystyki - Szlakiem Rud Żelaza X edycji już za nami. W swej kolejnej odsłonie nabrała rozmachu i tym razem była współfinansowana przez Samorząd Województwa Opolskiego. Partnerami imprezy byli wójtowie gmin Łubniany i Murów oraz burmistrz miasta Kolonowskie, skąd przybyła liczna grupa gości.
Zdjęcia pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=422
oraz http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=423
tekst - Krzysztof Marsolek
11 czerwca 2019 - 8 czerwca Cała Brynica z dziećmi kica!
3 czerwca 2019 - Zapisany złotymi literami w brynickiej historii.
Jak obiecałem wcześniej z okazji 10 lat istnienia Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica przybliżę sylwetki ludzi, których zaangażowanie oraz praca na rzecz lokalnej społeczności nie powinny być zapomniane.
Dziś chcę wspomnieć kogoś, kogo nam Bryniczanom bardzo brakuje - śp. Bernarda Matrosa.
Urodzony w ciężkich czasach tuż po wojnie, najstarszy z 3 braci od dziecka ciężko pracował na godziwy byt swojej rodziny. Pomimo obowiązków znajdował czas na swoje hobby, które z czasem przerodziło się w pasję. Skrzętnie gromadził on informacje o historii Brynicy, mieszkańcach, nagrywał rozmowy z ludźmi starszymi, którzy odchodzili na brynicki cmentarz ratując skrawki historii. Przez kilka lat odwiedzał najstarszych mieszkańców z dyktafonem i aparatem gromadząc nagrania oraz tworząc archiwa zdjęć sprzed kilkudziesięciu, a czasem ponad 100 lat.
Swoimi zbiorami dzielił się chętnie zarówno poprzez artykuły na naszej brynickiej stronie, jak i publikując dwie książki poświęcone historii Brynicy - "Dawna Brynica w fotografii" część pierwsza i część druga wydana już po jego śmierci.
Pan Bernard od zawsze brał aktywnie udzial w życiu parafii i to jemu m.in. zawdzięczamy skatalogowanie grobów na naszym cmentarzu.
Nie brakowało go też w Stowarzyszeniu Odnowy Wsi, gdzie wielokrotnie wspierał swoją wiedza i czasem szereg imprez, a w szczególności miał swój udział w cyklicznej imprezie Szlakiem Rud Żelaza przygotowując konkurs wiedzy o historii Brynicy (kolejne edycja imprezy już za dwa tygodnie w niedzielę 16 czerwca).
Pan Bernard zapisał się w historii Brynicy złotymi literami.
Od czasów przedwojennych i rektora Woscha Brynica nie miała nikogo, kto tak przyczynił się do zachowania jej histori dla potomnych.
Tak prywatnie brakuje mi wiele razy wiedzy i zangażowania Pana Bernarda, którego można było w każdej chwili o coś zapytać, poprosić i być pewnym, że nie odejdzie się z niczym. Często słyszę slogan, że nie ma ludzi niezastąpionych, jednak tej przedwcześnie powstałej pustki po Panie Bernardzie tak szybko nikt w Brynicy nie zapełni.
Krzysztof Marsolek