Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2010_09

Archiwum > 2010

29 września 2010 - Interdyscyplinarne Plenery Brynickie - prace już namalowane

W zeszły poniedziałek i wtorek na terenie szkoły odbywały się Interdyscyplinarne Plenery Brynickie 2010. Twórcy amatorzy wykonali pod czujnym okiem specjalistów prace w postaci malowideł na porcelanie. W tej chwili zostaną one poddane procesowi wypalania w specjalisztycznym piecu Państwa Czok (znanych twórców malowideł na porcelanie z Brynicy).
Gotowe dzieła zostaną zaprezentowane w sobotę podczas XI Gminnego Hubertusa 2010 odbywajacego sięna terenie AGRORELAKS'u Renaty i Konrada Dendera.


źródło - PSP Brynica

27 września 2010 - XI Gminny Hubertus w Agrorelaksie już w sobotę

Już w najbliższą sobotę XI Gminny Hubertus. Będzie on się odbywał na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego "AGRORELAKS Renaty i Konrada Dendera, zwyciężcy konkursu Piękna Wieś Opolska 2010 w kategorii "Najpiękniejsza Zagroda". Kolejny raz zapraszamy wszystkich. Szczegółowy plan dnia można zobaczyć na stronie internetowej gospodarstwa pod adresem www.agrorelaks.com.pl . Zachęcamy także do zobaczenia zamieszczonej tam galerii zdjęć zrobionych wczoraj na terenie gospodarstwa przez fotgrafa i hobbystę zdjęć natury - Aleksandrę Ratajczak z Młodnika. Jest ona nazwana Zwierzeta_2 i pokazuje "mieszkańców Agrorelaksu", którymi są także bez wątpienia konie, sarny i koty. Zdjęcia są bardzo ładne, ciekawe i wykonane profesjonalnie.

zdjęcia - Aleksandra Ratajczak, tekst - Krzysztof Marsolek

27 września 2010 - Interdyscyplinarne Plenery Brynickie rozpoczęte

Dziś rozpoczęły się pierwsze Interdyscyplinarne Plenery Brynickie 2010. Są one poświęcone sztuce zdobienia porcelany. Impreza ta potrwa do soboty, gdzie podczas XI Gminnego Hubertusa zostaną pokazane prace młodych artystów.

źrodło - PSP Brynica

27 września 2010 - brakujący numer gazety Beczka z początku sierpnia

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać brakujący archiwalny 233 numer Beczki z początku sierpnia, który dotarł z opóźnieniem. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

24 września 2010 - Interdyscyplinarne Plenery Brynickie już od poniedziałku

Do udziału w imprezie zgłosili się uczniowie trzech szkół: z Łubnian, Luboszyc i Brynicy oraz grupa dzieci działająca w Studium Plastycznym Kolorowa Jaskinia przy Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej. Warsztaty "sztuka zdobienia porcelany" prowadzone będą przy współpracy twórców rodziny Czoków z Brynicy oraz Ewy Trąbczyńskiej pochodzącej ze znanej rodziny twórców z Dąbrówki Łubniańskiej.
Na miejsce prowadzenia warsztatów wybrano Szkołę Podstawową w Brynicy.
Pierwsze spotkanie odbędzie się już w poniedziałek o godzinie 14.30. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią warszaty zakończone zostaną wspólną wystawą podczas tegorocznego XI Gminnego Hubertusa /sobota - 2.10.2010 roku/ w Gospodarstwie AGRORELAKS Renaty i Konrada Denderów - tegorocznych zdobywców I miejsca konkursu Piękna Wieś Opolska w kategorii "Najpiękniejsza Zagroda".
Interdyscyplinarne Plenery Brynickie są nową inicjatywą organizowaną w ramach odnowy wsi. Organizatorem plenerów jest Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica. Tegoroczna pierwsza odsłona organizowana jest przy współpracy Szkoły Podstawowej w Brynicy.

Krystian Czech
Prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica

24 września 2010 - Już 60 lat z nami

Bank Spółdzielczy w Łubnianach będzie jutro obchodził już 60 lat swojego istnienia. W związku z tym składamy prezesowi, zarządowi oraz wszystkim pracownikom życzenia zdrowia oraz wiele satysfakcji z pracy.
Bank działa aktywnie nie tylko w obszarze biznesu ale jest także jednym z większych mecenasów wszelkich imprez lokalnych i nie tylko. Dziękujemy zarządowi za tak ogromne zrozumienie dla inicjatyw społecznych powstających w naszym regionie.


Prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica
wraz z wszystkimi jego czlonkami i sympatykami

24 września 2010 - Świat czterech kółek, czyli coś ciekawego na weekend

Jadąc dziś do Wrocławia napotkałem po drodze bardzo ciekawy obiekt. Było to aż tak zaskakujące, iż warto było to uwiecznić. Pojazd, którym poruszał się starszy, bardzo sympatyczny Pan zmierzał z "astronomiczną" prędkością 70 km/h do domu, czyli jak wskazują tablice - Niemiec. Miał on jeszcze duży kawałek drogi przed sobą (zbliżał się do Oławy jak go wyprzedzilem). Pojazd ten to podobnie jak na zdjęciu auto po prawej stronie, produkt firmy BMW, ale pochodzący z przełomu lat 1920/1930 model DIXI.
Bardzo wątpliwe, iż współczesne auta dotrwają do takiego wieku w tak idealnym stanie. Podziwiam odwagę kierowcy zarówno pod kątem niebezpieczeństw ze strony innych pojazów, jak i możliwości kradzieży.
Pozdrawiamy sympatycznego kierowcę, który z takim entuzjazmem odniósł się do fotografowania go, życząc zdrowia i dalszej radości z podróżowania tak rzadkim pojazdem.

Krzysztof Marsolek

Więcej zdjęć do obejrzenia w mojej galerii prywatnej pod adresem http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=62.

24 września 2010 - prace koło kościoła

Dziś kolejny dzień prac związanych z likwidacją szkód popowodziowych oraz odprowadzeniem nadmiaru wody z pasa drogi należącego do Wojewódzkiego Zarządu Dróg. Jak mogli zauważyć, a raczej doświadczyć kierowcy przemierzający odcinek w pobliżu kościoła trwały tam prace zwiazane z budową wąskiego pasa chodnika. Dodatkowo rozpoczęto dziś budowe systemu rynien, których zadaniem bedzię odprowadzenie nadmiaru wody gromadzącego się w pobliżu kościoła do pocżątku ulicy Klimasa w kierunku na Stawisko (dzielnica Brynicy), a z drugiej strony do rowu w kierunku centrum wsi.
Tempo prac jest dobre, ednak jak to w budowlance pogoda mozże wpłynąć na nie bardzo niekorzystnie.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

23 września 2010 - podziękowania z PSP Brynica

Zarówno uczniowie PSP w Brynicy jak i nauczyciele otrzymują bezinteresowną pomoc od wielu dobrych dusz, czuwających nad tym, aby prace szkoły przebiegały w sposób niezakłócony. Jedną z nich jest p. KRZYSZTOF MARSOLEK, nasz dobry DUCH MULTIMEDIALNY. Uczniowie i nauczyciele mogą liczyć Jego na pomoc o każdej porze, kiedy uaktywni się tak zwana złośliwość rzeczy martwych. Tylko dzięki temu nie są straszne dla szkolnej społeczności zawieszone komputery czy rozstrojone i niechętne do współpracy inne sprzęty elektroniczne.
Nasz Dobry Duchu - dziękujemy za wszelką dotychczasową pomoc, również w instalacji tablic multimedialnych i mamy nadzieję, że możemy nadal liczyć na serdeczną współpracę.


Nauczyciele i uczniowie PSP Brynica

p.s. No to znalazłem się nie tej strony obiektywu, którą lubię ;-) . Dziękuję szanownemu Gronu Pedagogicznemu oraz uczniom za miłe życzenia, choć nawet bez nich chętnie wspieram "moją starą podstwówkę" tak pełną wspomnień z dziecięcych lat.

Krzysztof Marsolek


23 września 2010 - aerobik w Brynicy - zapraszamy

Wszyscy mieszkańcy Brynicy (i nie tylko), którzy uważają, że mają tu i ówdzie czegoś na sobie za dużo lub po prostu chcą prowadzić bardziej aktywny tryb życia mogą skorzysztać z oferty udziału w zajęciach aerobiku lub aktywnej formy sportu, którą jest nordic walking. Położenie i warunki krajobrazowe w szczególny sposób sprzyjają takiej formie aktywności fizycznej.


zaproszenie - Daria Pogrzeba

21 września 2010 - brynicka Szkola Podstawowa - szkołą na miarę XXI wieku

W brynickiej PSP uruchomiono dziś sytem tablic multimedialnych do prowadzenia lekcji. Urządzenia te znajdujące od pewnego czasu szerokie zastosowanie w obszarze szkoleń i biznesu symbolizują postęp w zakresie technologii multimedialnych oraz interakcji słuchaczy z prowadzącym. Łączą one w sobie zarówno prostotę obsługi, elastyczność zastososwania jak i nieograniczone możliwości implementacji zarówno w nauce, zabawie oraz prezentacji wszelkich materiałów audiowizualnych.
Urządzenia zostały zakupione ze składek Komitetu Rodzicielskiego, co świadczy o wielkiej trosce i zaanagażowaniu rodziców w właściwe metody i narzędzia mogące wpłynąć pozytywnie na rozwój dzieci oraz równaniu ich szans niwelując dysproporcję w dostępie do nowoczesnych środków kształcenia występującą pomiędzy małymi szkołami wiejskimi a szkołami w miastach.
Jak widać na zdjęciach system ten od razu został zaakceptowny przez uczniów, a nawet potrafił przyciągnąć rózne grupy wiekowe poprzez wspólną naukę połaczoną z zabawą.
Brynicka szkola z Panią Dyrektor Justyną Tront na czele kolejny raz pokazuje, ze warto działać samemu a nie tylko czekać na to, co można otrzymać z przydziału. Gratulujemy rodzicom i Pani Dyrektor, tak trzymać!

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

21 września 2010 - prace budowlane w Brynicy trwają

Jak można zauważyć w centrum wioski trwają prace związane z remontem i przebudowa systemu odwadniania. Jest to jeden z etapów szerszego planu, o którym pisano wcześniej. Projekt inwestycji obejmuje także budowę systemu odprowadzenia oraz nowego chodnika (wąski pas szeroki na około 1m pomiędzy murem a ulicą) przy niedawno wyremontowanym murze wokół kościoła.
O budowę tego odcinka jak i odbudowę całego systemu rowów oraz przepustów w wiosce od wielu lat zabiegał m.in. ksiądz Proboszcz Krzysztof Mróz. Wielokrotne wizyty i telefony u właściciela całego pasa drogowego w centrum wsi - Wojewódzkiego Zarządzu Dróg przyniosły od dawna oczekiwany rezultat. Przyczyniła się do tego też konieczność naprawy szkód popowodziowych w okolicach Placu Arnstein.
W trakcie inwestycji powstało kilka istotnych problemów technicznych związanych ze zbyt niskim poziomem rur w stosunku do poziomu dna rzeki Swornica, stąd powstał przestój w pracach związanych z budową przepustu w okolicach przystanku. Trwają natomiast intensywne prace związane z oczyszczaniem rowów w lesie pomiędzy Łubnianami i Brynica oraz wzdłuż ulicy Łubniańskiej.
W związku z tym występują miejscowe utrudnienia w ruchu, co powinno spotkać sie ze zrozumieniem ze strony Bryniczan.

tekst i zdjęcie - Krzysztof Marsolek

19 września 2010 - wywiad z Krystianem Czechem w Nowej Trybunie Opolskiej

Dziś na stronie internetowej Nowej Trybuny Opolskiej ukazał się wywiad z Bryniczaninem, liderem Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica, człowiekiem będącym jednym z głównych motorów działań społecznych w Brynicy - Krystianem Czechem. Artykuł można przeczytać na stronie NTO pod adresem http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100919/POWIAT01/199624371 .
Gratulujemy Krystianie i życzymy dalszych sił oraz wytwałości.

Członkowie i sympatycy
Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica

18 września 2010 - zaproszenie na Hubertusa 2010

W dniu 2 października na terenie gospodarstwa agroturystycznego AGRORELAKS Renaty i Konrada Dendera przy ulicy Leśnej 12 będzie się odbywał tegoroczny XI Gminny Hubertus. Będzie on o tyle szczególny, iż gospodarstwo to uzyskał niedawno tytuł "Najpiękniejszej Zagrody Opolskiej 2010" przyznawany przez Marszałka Województwa Opolskiego.
Impreza ta co roku przyciąga ogromne rzesze widzów. Tegoroczna będzie jedną z największych tego typu w kraju. Spodziewane jest uczestnictwo ponad setki zawodników. Jest to impreza całodzienna, a jej program można zobaczyć na załączonym
plakacie lub na stronie gospodarstwa.
Tegorocznemu Hubertusowi będzie towarzyszyła impreza powiązana organizowana przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica pod nazwą "Interdyscyplinarne Plenery Brynickie". Jest to nowa oferta kulturalna, jaka będzie realizowana corocznie na przełomie września i października na terenie miejscowości . Przedsięwzięcie jest kolejną inicjatywą organizowaną w ramach programu Odnowy Wsi, do którego miejscowość przystąpiła w 2007 roku.
Celem imprezy będzie propagowanie poprzez sztukę walorów kulturowych miejscowości. Pierwsza odsłona promować będzie twórczość z gatunku ludowego zdobnictwa porcelany. Sztuka zdobienia porcelany, organizowana będzie w formie warsztatowych spotkań. Nowy projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób dorosłych z obszaru LGD Stobrawski Zielony Szlak. Uczestnicy warsztatów poznają sposób nanoszenia farb, motywy tradycyjnego zdobnictwa, technikę wypalania - utrwalania gotowych wzorów. Podsumowaniem artystycznych dokonań będzie powarsztatowa wystawa (2.10.2010 - sobota). Szcegółowy program wkrótce.

17 września 2010 - królewskie historie w Brynicy, ciąg dalszy

Po prawie tygodniu wzmożonych poszukiwan udało się ustalić, z których to Patrzków pochodzą bohaterowie niedzielnego artykułu o żonie księcia Szwecji - Erice i jej ojcu Antonie.
Jak się okazało Anton pochodził z nie istniejącego już domu nr 44 przy ulicy Powstańców Śląskich. Mieszkała tam do końca swego życia Pani Klara Patrzek. Gospodarstwo to było znane mieszkańcom Brynicy jako "karlickownia". Wszystko zebrał i opracował Pan Bernard Matros. Jego pracę prezentujemy w dziale O
Brynicy/artykuły/Królewskie historie rodziny Patrzek i księcia Szwecji - cz.2 , mając nadzieję na dalszy ciąg.
Zwracamy się także z prośbą do obecnych i byłych mieszkańców o przesłanie wszelkich informacji o losach Eriki Patzek, jej życiu, krewnych i wydarzeniah związanych z tym co tu opisano. Bardzo cenne byłyby wszelkie fotografie związane z rodziną Antona. Jeślii ktoś coś posiada i chciałby się tym podzielić może się skontaktować ze mną lub Panem Bernardem Matrosem.
Do artykułu dołączam
skrót do filmu ze ślubu Eriki Patzek i księcia Sigvarda w Londynie w 1934 roku znaleziony w internecie. Dodatkowo prezentujemy znalezione w internecie zdjęcia bohaterki z okresu ich małzeństwa (1934-1943).

tekst - Krzysztof Marsolek
film - www.criticalpast.com
zdjęcie - www.thepeerage.com

17 września 2010 - początek akcji "Sprzątanie Świata" w brynickiej PSP

Uczniowie naszej szkoły włączyli się do światowej akcji proekologicznej. Apel pomaga utrwalać wiedzę na temat ochrony środowiska.


źródło - PSP Brynica


15 września 2010 - "wykopki" na placu Arnstein

Od pewnego czasu mieszkańcy Brynicy mogą obserwować ekipę budowlaną pracującą kolo przystanku w centrum wioski. Wcześniej można też było zauważyć tą samą firmę na ulicy Łubniańskiej. Wszystkich informujemy więc, że są to prace prowadzone przez Wojewódzki Zarząd Dróg, gospodarza tego odcinka w ramach usuwania skutków majowej powodzi.

Zakres robót obejmuje wyczyszczenie rowów na całej długości drogi wojewódzkiej biegnącej przez Brynicę (Powstańców Ślaskich i Łubniańska), odbudowa przepustów oraz położenie nowej kostki wokól przystanku (zatoczka dla autobusów). Dodatkowo projekt zakłada wykonanie odprowadzenia wody spod nowego muru przy kościele oraz położenie w tym miejscu metrowego pasa kostki wraz z krawężnikiem.
Całość prac może trwać aż do zimy.

Projekt zakłada oczyszczenie wszystkich rowów w centrum wsi jak i wykonanie odpływów z jezdni. Nie wiadomo, czy niski budżet WZD związany z dużymi szkodami po powodziowymi w innych obszarach województwa nie spowoduje ograniczenia zakresu inwestycji. Miejmy jednak nadzieję, że tak się nie stanie, gdyż obecne prace są konieczne, a ich nie przeprowadzenie skutkowałoby kolejnymi podtopieniami i rozlewiskami w samym centrum Brynicy.
Przy okazji pozdrawiamy miłe Panie ekspedientki ze sklepu na placu Arnstein, które będą musiały cierpliwie znosić całe zamieszanie budowlane pod swoimi drzwiami.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

15 września 2010 - numer gazety Beczka z końca sierpnia jest już do pobrania

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać kolejny archiwalny 234 numer Beczki z końca sierpnia. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

14 września 2010 - Pismo Urzędu Marszałkowskiego do Bryniczan

Dziś do Brynicy dotarła kopia pisma skierowanego przez Urząd Marszałka Województwa Opolskiego do Bryniczan za pośrednictwem Wójta Gminy Łubniany.
Dołączamy je kierując również naszą prośbę do wszystkich mieszkańców centrum wsi o pomoc w pracach. Projekt jest związany z zeszłoroczną nagrodą "Najpiękniejsza Wieś Opolska 2009" i jest pierwszym etapem w długiej drodze do budowy chodnika w centrum miejscowości. Bez jego sporządzenia chodnik nie powstanie, dlatego tak ważna jest współpraca mieszkańców przy jego sporządzaniu i udostępnienie realizującym go osobom zarówno wszelkich informacji, jak i umożliwienie wejścia na te przyległe podwórka, które będą istotne w jego przygotowaniu.źródło - Urząd Gminy Łubniany

13 września 2010 - Renata i Konrad mają "Najpiękniejszą Zagrodę Opolską 2010" !

Brynica znów pokazała na co ją stać. Rok temu zdobyła tytuł Najpiękniejszej Wsi Opolskiej 2009, a w tym roku w kategorii „Najpiękniejsza zagroda” I miejsce wojewódzkie zdobyli Renata i Konrad Dendera za to co prezentują w swoim gospodarstwie agroturystycznym "AGRORELAKS".
Wszyscy, którzy znają Renatę i Konrada wiedzą, jak wiele pracy i wyrzeczeń kosztowało ich dojście do takiego poziomu, tym bardziej im gratulujemy tak ogromnego sukcesu na skalę całego województwa.
Wszystkich, którzy nie mieli do tej pory jeszcze okazji być osobiście w agrorelaksie lub nie widzieli wszystkiego zapraszamy na stronę internetową
www.agrorelaks.com.pl .
Przy okazji poinformujemy, iż w tym roku tytuł Najpiękniejszej Wsi Opolskiej 2010 zdobyły pobliskie Stare Siołkowice i tam w tym roku 23 października odbędzie się wręczenie nagród. Szczegóły na stronie Urzędu Marszałka Województwa Opolskiego.
Przypominamy także iż w tym roku 2 pażdziernika na terenie AGRORELAKSU odbywac się będzie tegoroczny Gminny Hubertus. Wszystkich chcacych odwiedzić gospodarzy tej imprezy już dziś zapraszamy.

Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych
Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica


13 września 2010 - sukces za sukcesem

Kolejne brynickie sukcesy. Tym razem Agnieszka Luksa (z domu Czech) zdobyła tytuł wicemistrzowski na Mistrzistwach Okręgowych w Skokach Przez Przeszkody, które odbywały się w zeszłą sobotę i niedzielę w Mosznej. Są to kolejne tytuły mistrzowskie przez nią zdobyte, czego z życzeniami dalszych jej gratulujemy.


Członkowie i sympatycyc Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica
z Prezesem Krystianem Czechem na czele


13 września 2010 - w ostatni weekend mieliśmy Dożynki Gminne 2010 w Łubnianach

W sobotę i w niedzielę w Łubnianach odbyły się Dożynki Gminne 2010. Jak co roku były one wyrazem podziękowania Bogu za płody ziemi jak i okazją do pokazania tradycji i zwyczajów regionalnych. Po porannej mszy dziękczynnej po południu wszyscy zebrani mogli zobaczyć korowód z koronami reprezentującymi wszystkie sołectwa oraz ciągnącymi za nimi przebierańcami odgrywajacymi współczesne lub dawne epizody z życia, czasem z ogromną dozą humoru.
Brynica też była dumnie reprezentowana przez delegację z Panią Sołtys Kornelią Patrzek na czele (na zdjęciu z koroną - laureatką I miejsca powiatowego przez nią głównie wykonaną). Galerię ze zdjęciami można obejrzć na stronie Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej, który był jednym z organizatorów dożynek, pod adresem
http://www.lodzk.opole.pl/zdjecia/87%20dozynki/index.html .

tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcia - Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej

13 września 2010 - ogłoszenie o przyszłorocznych dożynkach parafialnych

Przez emocje związane z obchodami Dożynek Parafialnych w Brynicy ks. Proboszcz zapomniał ogłosić przyszłorocznych gospodarzy. Jak zostało to uzupełnione w ostatnią niedzielę, będą nimi mieszkańcy ulicy Powstańców Śląskich reprezentowani przez Brygidę Dendera oraz Konrada Krupę.

12 września 2010 - królewskie historie w Brynicy

Dziś na adres brynickiej strony dotarł bardzo interesujący artykuł z odległej Norwegii. Jego autorem jest Pan Jozef Lewandowski z Brommy (na północny zachód od Oslo). Artykuł dotyczy wydarzeń z roku 1934 i dziejów zarówno Eriki Patzek z Brynicy jak i szwedzkiego księcia Sigvard . Tekst można przeczytać w dziale O Brynicy/artykuły/Królewskie historie rodziny Patrzek i księcia Szwecji . Wszystkich, którzy mogliby więcej dodać na temat losów opisanych osób prosimy o nadsyłanie tekstów i zdjęć na adres naszej strony kontakt@brynica.opole.pl .
Dziękując Panu Jozefowi za artykuł zachęcamy wszystkich do przysyłania swoich historii, którymi chcecie się podzielić z innymi.


Krzysztof Marsolek - administrator strony

p.s. Do tematu powrócimy w najbliższym czasie po ustaleniu dokładnych osób i rodzin w Brynicy o których mowa . Prosimy zainteresowanych o kontakt ze mną lub z Panem Bernardem Matros.

10 września 2010 -zaproszenie na Dożynki Gminne 2010 w Łubnianach

Dożynki parafialne jak i powiatowe za nami. Nadszedł czas na dożynki gminne, które w tym roku będą się obywać w Łubnianach. Będzie to miało miejsce w najbliższy weekend. Początek części festynowej jutro wieczorem. W programie m.in. spotkanie z połykaczem ognia oraz zabawa przy muzyce z zespołem "Atlantis".
W niedzielę tradycyjny przemarsz o godzinie 10.00 z udziałem orkiestry dętej z Müdesheim / Reuchelheim (Niemcy) oraz msza dziękczynna. Część popołudniowa rozpocznie się o godzinie 14.00 obok Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej.
Szczegółowy plan można znaleźć na stronie Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej pod adresem
www.lodzk.opole.pl . Zapraszamy wszystkich Bryniczan do przybycia.

Krystian Czech
Dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej
Prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica

6 września 2010 - minął już rok

Dziś minął już rok, od kiedy Brynica dzierży tytuł Najpiękniejszej Wsi Opolskiej 2009. Wkrótce oddamy tą "palmę pierwszeństwa" nowej miejsowości wyłonionej w tegorocznym konkursie Piękna Wieś Opolska 2010.
Warto podsumować to co dał nam ten rok. Pomimo tego iż nie udało nam się osiągnąć wszystkich zamierzonych celów, w tym największego marzenia mieszkańców, czyli chodnika warto jednak wspomnieć to co się pojawilo i wpłynęło na wizerunek miejscowości. Najważniejsze jest nowe ogrodzenie przy kościele w miejsce starego, które wręcz straszyło a zostalo juz zapomniane. Mamy dwa nowe "kawałki" asfaltu na Stawowej i Prostej oraz nowy most na tejże Stawowej. Udało nam się zorganizować kilka świetnych imprez i festynów. W międzyczasie pojawił sie drugi ołtarz boczny po renowacji jak i kolejne witraże w kościele. Trochę przez wakacje wypiękniala szkoła dzięki nowym oknom i zakończono I etap budowy kanalizacji.

Chciało by się o wiele więcej, ale to wymaga czasu. Wkrótce remontowany plac Arnstein, położona nowa kostka pomiędzy nowym ogrodzeniem przy kosciele a ulicą w ramach działań Wojewódzkiego Zarzadu Dróg. Mniejszych sukcesów bylo jeszcze więcej.
Są to małe krople w morzu potrzeb, jednak systematycznie poprawiają one wygląd i warunki bytowe w Brynicy.
Cały czas prężnie działają organizacje społeczne, współpracując z sobą, co daje nadzieję, że kiedyś i tego chodnika się doczekamy, czego sobie i wszystkim mieszkańcom Brynicy życzymy.Członkowie oraz sympatycy Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica

6 września 2010 - brynicka korona najpiękniejsza w powiecie

Na wczorajszych Dożynkach Powiatowych w Murowie po raz kolejny Brynica okazała sie najlepsza. Tym razem otzrymała I miejsce za najpiekniejszą koronę Powiatu Opolskiego. W związku z tym już dziś rano Wójt Gminy Łubniany - Dieter Wystub skierował list z podziękowaniem do Pani Sołtys - Korneli Patrzek, która była odpowiedzialną za ten sukces. Kopia listu kopia została przesłana na adres strony Brynicy i przytaczamy go poniżej:

Dzień Dobry Pani Sołtys !

Chciałem serdecznie podziękować za zorganizowanie wyjazdu do Murowa, na Dożynki Powiatowe. Jednocześnie proszę o przyjęcie na swoje ręce serdecznych gratulacji z okazji zdobycia I-go miejsca wśród najpiękniejszych koron żniwnych.
Tu nie mogło być pomyłki, na tle tam wystawionych koron, Wasza robiła najlepsze wrażenie ! i nie jest to tylko moja opinia ale wszystkich obserwatorów, którzy podziwiali te arcydzieła sztuki ludowej.

Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam - Dieter Wystub.

zdjęcie - www.murow.pl

5 września 2010 - dożynki 2010

Dziś przeżywamy brynickie dożynki. W tym roku ograniczają się one do mszy dziękczynnej, która została odprawiona przed południem. Ze względu na obchody dożynek powiatowych również dziś w pobliskim Murowie tam będzie miała miejsce część popołudniowa, gdzie uda się delegacja mieszkańców Brynicy wraz z koroną dożynkową.


Tradycyjnie w procesji zostały przyniesione oprócz korony, chleb, winogrona symbolizujące wino oraz płody ziemi. Dodatkowo kosze z różnymi pokarmami i produktami spożywanymi na co dzień. Na początku starościna oraz starosta dożynek, którymi są Weronika Kansy oraz Rudolf Woźnica wnieśli do kościola i przekazali proboszczowi Krzysztofowi Mrozowi chleb i wino, które spoczęły na ołtarzu.
Po mszy przed kościołem tradycyjnie dzielono chleb i sól, który mogli spożyć wszyscy wychodzący z kościoła.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

4 września 2010 - koncert zespołu "Brathanki" w Czarnowąsach

W sobotni wieczór w pobliskich Czarnowąsach odbył się koncert popularnego zespołu "Brathanki". Zaprezentowali oni utwory z repertuaru podstawowego jak i nowe kompozycje. Na scenie prym wiodła dynamiczna wokalistka zespołu Agnieszka Dyk. Koncert odbył się w ramach corocznych obchodów Dni Energetyka pod patronatem Elektrowni Opole.
Dla zainteresowanych zdjęciami z konceru zostały przygotowane dwa albumy.
Podstawowy - zawierający wybrane zdjęcia oraz rozszerzony dla fanów zespołu z kilkuset zdjęciami.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

1 września 2010 - dziś rozpoczął się rok szkolny 2010/2011

Dziś w PSP w Brynicy najważniejsze były pierwszaki, którym pozostali zazdrościli tradycyjnych "tyt". Były wiersze, powitania, a potem spotkania klasowe... Pierwszaki w swojej świeżo wymalowanej zielonej klasie. Mimo czekających obowiązków szkolnych dobry humor nie opuszczał uczniów.

źródło - PSP Brynica

Mamy nadzieję; życzac tego, iż rok szkolny 2010/20011 będzie tak samo pełen sukcesów na polu nauki, sportu jak i innych obszarach działalności szkoły, podobnie jak rok poprzedni, o czym z przyjemnością będziemy mogli informować Bryniczan i wszystkich odwiedzajaćych stronę miejscowości.

Krzysztof Marsolek wraz z wszystkimi czlonkami i sympatykami
Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica.


1 września 2010 - tęcza nad Brynicą

Po dzisiejszych ulewnych deszczach można było wieczorem przez chwilę zobaczyć nad Brynicą specyficzną teczę. Była ona piękna i co rzadkie podwójna. Zostało to uwiecznione przez mieszkankę Ewę Wiench i przesłane do administratora strony. Dziękujemy za to dzieląc się tymi zdjęciami z wszystkimi gośćmi odwiedzającymi stronę.

Krzysztof Marsolek


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego