Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2011_02

Archiwum > 2011

28 lutego 2011 - Ferie w brynickiej bibliotece

W okresie ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Brynicy zorganizowała zajęcia dla najmłodszych czytelników. Uczestnicy zajęć mieli okazję rozwijać swoje talenty plastyczne, poprzez rysowanie oraz inne prace manualne. Dzieci miały ponadto możliwość korzystania z darmowego łącza internetowego. Program zajęć obejmował także rebusy, krzyżówki oraz inne formy ćwiczenia umysłu. Odbył się również Turniej Szachowy. Dzieci i młodzież rywalizowali ze sobą i chociaż szachy nie są zbyt popularną dyscypliną, to zaangażowanie uczestników było ogromne. Zwycięzcą całego turnieju został Maciej Kiel. Na zakończenie ferii zimowych 2011 odbył się natomiast Turniej Tenisa Stołowego, którego mistrzem został Sebastian Jendryca.
Chociaż czas ferii dobiegł końca zapraszamy młodych czytelników do korzystania z usług biblioteki.


tekst i zdjęcia - Aneta Sowa, GBP Filia w Brynicy

26 lutego 2011 - Zabawa karnałowa organizowana przez Caritas w Berpolu

Wczoraj wieczorem w Berpolu odbyła sie zabawa karnawałowa organizowana przez Parafialny Zespół Caritas. Była to zabawa kostiumowa, o czym pamiętała większość uczestników. Bawili się oni w bardzo ciekawych przebraniach i to nie raz takich, że nikt nie jest w stanie ich rozpoznać na zdjęciach.
Relację fotograficzną z tego co się działo możemy zobaczyć w galerii dzięki Markowi Cierni, który już dziś po południu udostępnił swoje fotografie na naszej stronie. Zabawa była bardzo udana i ciekawa ze względu na swój charakter imprezy kostiumowej.


zdjęcia - Marek Ciernia,
tekst - Krzysztof Marsolek

26 lutego 2011 - Sukces brynickich uczniów w konkursie fotograficznym

Uczniowie brynickiej szkoły zdobywają nagrody w bardzo wielu dziedzinach. Jak się okazuje mają też wiele do pokazania w fotografi. Dostrzegli to jurorzy VIII Edycji Konkursu Fotograficznego "ŚWIATŁO" organizowanego przez Radio Plus w Opolu. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


źródło - PSP Brynica

24 lutego 2011 - Wieczór autorski młodej pisarki - Moniki Neumann

Dziś biblioteki publiczne w Łubnianach i Brynicy zorganizowały spotkanie z młodą pisarką - Moniką Neumann. O jej debiucie literackim donosiły gazety i telewizja. Dzięki powiązaniom rodzinnym Moniki z Brynicą udało się ją zaprosić na wieczór autorski, podczas którego prezentowała swoje prace, i to nie tylko samą ksiażkę, ale i bardzo dojrzałą poezję. Oba spotkania miały na celu promowanie twórczych postaw wśród dzieci i młodzieży.
Spotkanie w Łubnianach zaszczyciła swoją obecnością pisarka Pani Helena Buchner, która miała okazję do międzypokolniowej dyskusji o tworzeniu dzieł literackich. Dzięki kameralnej atmosferze spotkanie przerodzilo się w dyskusję na wiele tematów związanych z Moniką, ale też z samym fenomenem pisarstwa.
Spotkanie w Brynicy miało trochę inny charakter. Zgromadziło wielu słuchaczy i uświetnione było piękną oprawą muzyczną dzięki przerywnikom w wykonaniu zespołu akordeonowego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia z Opola, prowdzonego przez Dariusza Kownackiego, nauczyciela tej szkoły oraz mistrza gry na tym instrumencie. Wśrod wykonawców pojawił się także bardzo młody talent, Lukas Gogol, który wykonał kilka solowych aranżacji akordeonowych.
Po spotkaniu aż zaroiło się od gości koło stolika przy którym siedziala młoda pisarka. Chceli oni uzyskać dedykację zarówno na pierwszej stronie książki "Ann Luiza Mond i przepowiednia sprawiedliwości" jej autorstwa, ale i w pamiętnikach oraz na kartkach.
Kolejny raz Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej, z którym związane są biblioteki zaproponował mieszkańcom Łubnian a szczególnie Brynicy coś nowego i na wysokim poziomie, promując przy okazji wśród zebarnych postawę aktywną i twórczą, co może w przyszłosci zaowocować jakimś nowym talentem z Łubnian, i co najważniejsze - z Brynicy.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

20 lutego 2011 - Bryniccy tenisiści na podium u naszych sasiadów w Grabczoku

W sobote 19.02 w świetlicy wiejskiej w Grabczoku odbył się III Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Grabczoka. W kategori Juniorzy oprócz uczestników z Grabczoka, Zagwiździa brali również udział zawodnicy z Brynicy, którzy po zaciętej walce zajeli miejca na podium.

I miejsce Sebastian Jendryca - Brynica
II miejsce Tomasz Kasprzyk - Zagwiździe
III miejsce Michał Klimek - Brynica
IV miejcse Stiwen Czech - Brynica

Gratulujemy zwycięstwa

tekst i zdjęcia Klaudia Gustaw


20 lutego 2011 -Zaproszenie do udzialu w konkursie

Zaproszenie na konkurs "Śląskie Beranie"

źródło - Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej


Zaproszenie na Bal Karnawałowy

W sobotę 26 lutego 2011 roku wszyscy Bryniczanie są zaproszeni do Restauracji Berpol
na zabawę karnawałową organizowaną przez Parafialny Zespół Caritas
wraz z księdzem Proboszczem Krzysztofem Mrozem oraz osobami wspierającymi.W programie bal integracyjny - tańce, konkursy, gry i zabawy. Uczestnikom przygrywać będzie zespół OPTIMUS. W cenie biletu jedzenie. Przebrania obowiązkowe jak przystało na prawdziwą imprezę karnawałową.
Dochód z balu zostanie przeznaczony na przebudowę zaplecza plebanii (Farski Ogród), na którym od kilku lat organizowane są imprezy integracyjne dla mieszkańców Brynicy.

bilety w cenie 100 zł od pary do nabycia za pośrednictwem Caritas Brynica

20 lutego 2011 - Zaproszenie na spotkanie autorskie z młodą pisarką

W ramach cyklu Ferie z Gminną Biblioteką Publiczną w Brynicy w czwartek 24 lutego o godzinie 18.00 na sali OSP odbędzie się spotkanie z młoda pisarką Moniką Neumann, autorka książki "Ann Luiza Mond i Przepowiednia Sprawiedliwości".
Jest to jedno z serii spotkań z tą młodą autorką, która napisała książkę mając 12 lat.Organizatorzy serdecznie zapraszają.
źródło - Aneta Sowa, GBP w Brynicy


16 lutego 2011 - Oświadczenie Radnego Marka Cierni

Oświadczenie

15 lutego 2011 - Wybory sołeckie już za nami

Dziś wieczorem Brynica wybierała nowego sołtysa. Została nim piastująca tą funkcję do tej pory Kornelia Patrzek. Na przeciw niej mieli odwagę stanąć prezes OSP - Rudolf Woźnica oraz radny gminny kandydujący z ramienia Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica - Marek Ciernia.
Jednak osoba tego ostatniego została tuż przed wyborami całkowicie zdyskredytowana przez radnego gminnego Jarosława Krzyścina. Miało to miejsce na 20 minut przed wyborami podczas spotkania jakie radny Krzyścin zwołał godzinę wczesniej. Zarzuty dotyczyły kwestii odmiennej opinii radnych podczas ostatniego głosowania, jednak radny Krzyścin przedstawił swoje zdanie na temat jego przebiegu przypisując sobie całkowitą słuszność, zarzucając jednocześnie publicznie drugiemu radnemu "celową zdradę" interesów wsi. Radny Ciernia obecny na spotkaniu próbował wytłumaczyć słuchaczom przyczyny swoich decyzji i to, iż głosowanie o którym mowa jest bez znaczenia dla interesu wsi, a mogło jedynie przynieść w przyszłosci stratę a nie korzyść (radny Ciernia wstrzymał sie podczas niego do glosu nie chcąc głosować przeciw drugiemu radnemu z Brynicy, nie podzielając poglądów tamtego). Radnemu Cierni nie pozwolono jednak dojść do głosu, a czas przeznaczony na to w żadnym stopniu nie pozwalał na szczegółową analizę zawiłości systemu głosowania w radzie (radny Krzyścin poświęcił wcześniej na zaprezentowanie swojej wersji zdarzeń prawie 15 minut). Sprawiło to, iż to bezprecedensowe spotkanie zwołane na godzinę przed wyborami i trwające do ich rozpoczęcia przerodziło się w negatywną kampanię wyborczą. Pozostawiło to lekki niesmak wśród wielu zebranych, choć należy przyznać iż było skuteczne. Kładzie się to cieniem na same wybory, gdyż Pani Sołtys elekt,
która uzyskała bardzo dobry wynik 70% głosów nie brała czynnego udziału w spotkaniu zorganizowanym przez radnego Krzyścina, jednak stała się beneficjentem głosów jakie utracił radny Ciernia na skutek ataku jaki na niego przeprowadzono.
Należy sądzić, iż zostałaby wybrana bez pomocnej ręki radnego Krzyścina, a samo zajście stało się przysłowiową "łyżką dziekciu w dzbanie miodu" psując Pani Sołtys smak zwycięstwa.
Trzeci kandydat - Rudolf Woźnica uzyskał zaledwie kilka głosów, jednak ważne iż chciał kandydować, przez co wyborcy mieli szansę na udział w prawdziwych wyborach mając do skreślenia kilku kandydatów.
Po wyborze Sołtysa przystąpiono do głosowania nad składem rady Sołeckiej. Spośród zgłoszonych 11 kandydatów, wsród których znalazła się cała poprzednia rada wybrano nową, jak później się okazało prawie taką sama radę. W jej skład weszły, poza jedną te same osoby. Są to Jerzy Kilian, Magdalena Narowska, Rudolf Woźnica, Benedykt Długosz, Gizela Kokot i Konrad Dendera, który "zajął miejsce" Klaudi Marsollek.
W trakcie ponad 4 godzinnego spotkania (rozpoczął je o 17.00 radny Jarosław Krzyścin) mieszakńcy mieli okazję na kontakt z wszystkimi przedstawicielami samorządu, gdyż na głosowanie o godzinie 18.00 przybył Wójt Gminy Łubniany - Krystian Baldy wraz z urzędnikami odpowiedzialnymi za sprawne przeprowadzenie wyborów, a na sali był także obecny Radny Powiatu Opolskiego - Konrad Dendera.
W tle wyborów mieszkańcy mieli czas na zadawanie pytań zarówno Pani Soltys, jak i samemu Wójtowi. Tematykę dyskusji zdominowały kwestie związane z melioryzacją i powstaniem Gminnej Spółki Wodnej. Było to zresztą jednym z punktów programu, podczas którego wybierano delegatów do zgromadzenia mającego za zadanie rekonstrukcję starej spółki. Dyskusje przeciągnęły się niemalże do godziny 21.30.

Gratulujemy zwycięstwa i reelekcji Sołtys Kornelii Patrzek a także wybranym członkom Rady Sołeckiej.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


14 lutego 2011 - Informacja o przebiegu czwartkowego zebrania Rady Parafialnej

Dopiero dziś z przyczyn technicznych publikujemy informację o spotkaniu Duszpasterskiej Rady Parafialnej przy Parafii św. Szczepana w Brynicy.
Spotkanie to, które odbyło się w czwartek 10 lutego poświęcone było podsumowaniu zeszłego roku, jednak w większym stopniu skupiało się na problemach i wyzwaniach stojących przed parafią w 2011 roku.
Ksiądz proboszcz po krótce podsumował to, co udało sie zrobić, jak również nawiązał do problemów z jakimi się boryka nie tylko parafia jako instytuacja ale każdy z nas, który jest gospodarzam małych lub większych obiektów. Jak zwykle brakuje pieniędzy na inwestycje a czasem również na utrzymanie stanu technicznego tego, co parafia już posiada.
Po krótce omawiano takie zagadnienia jak kalendarz wydarzeń w parafii, a szczególniości obchody 25-lecia kaplaństwa ks. proboszcza Krzysztofa Mroza, Omawiano również takie kwestie, jak plany konserwacji ołtarza głównego, w sprawie których ks. proboszcz toczy istną kampanię pisząc projekty i pisma do róznych instytucji starając się o pozyskanie na ten cel jak największych srodków z zewnątrz, czy kolejną bolączkę z jaką parafia musi się zmierzyć, którą jest fatalny stan dachu plebanii. Proboszcz podjął już szereg działań idących w kierunku oceny koniecznych działań, jak i przygotowania kosztorysu w oparciu o siły miejscowe, gdyż jak wiemy Brynica dekarstwem stoi a nasi dekarze mają opinie jednych z najlepszych w Europie.
Oprócz tematów pilnych omawiano także potrzebę modernizacji ogrzewania w kościele, przebudowę schodów przed wejściem głównym, które stają się powoli niebezpieczne dla przybywajacych do światyni, czy konieczność pzrebudowy z adaptacją budynku i placu na którym odbywa się wiele imprez dla mieszkańców Brynicy, a który nazywamy "Farskim ogrodem". Omawiano także wiele innych mniejszych kwestii, które są bolączka mieszkańców parafii.
Wychodząc nijako na przeciw tym wszystkim koniecznym zadaniom już dziś postanowiono, iż od marca prowadzona będzie zbiórka niezbędnych funduszy od wszystkich chcących i mogących wesprzeć parafię. W tym celu dla ułatwienia dokonania wpłat podjęto decyzję, iż co niedziela po pierwszej i drugiej mszy w Zakrystii będzie obecny jeden z członków Rady Parafialnej, któremu można będzie wpłacić dowolną kwotę na cele wcześniej wspomniane. Więcej szczegółow na ten temat pojawi się w krótce w ogłoszniach parafialnych a także na stronie parafii o czym od razu poinformujemy.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

14 lutego 2011 - Spóźnione wieści z naszej szkoły

Dopiero dziś z przyczyn technicznych prezentujemy materiał nadesłany przez Publiczną Szkołe Podstawową w Brynicy.
Na zdjeciu po lewej po kliknięciu którego ukaże się kilka pozostałych zdjec widać z jakim zaangażowaniem uczniowie obchodzili tegoroczny Swiatowy Dzień Kota.
Kot też znalazł swoje miejsce podczas Walentynek, a wiele koleżanek otrzymałao laurki od swych kolegów.
Jednak nie samą zabawą i uroczystościami żyją uczniowie brynickiej szkoły.
Pokazują oni czasem, że można ich zaliczyć do czołówki w wielu dziedzinach i to tak odległych jak konkurs recytatorski, czy zawody tenisa stołowego.


zdjęcia - PSP Brynica, tekst - Krzysztof Marsolek

14 lutego 2011 - Ogłoszenie o spotkaniu z Radnym Jarosławem Krzyścinem

Radny Jarosław Krzyścin zaprasza mieszkańców Brynicy na spotkanie, które odbędzie się 15 lutego (wtorek) o godzinie 17.00 w sali OSP w Brynicy. Celem spotkania jest zapoznanie się z potrzebami i problemami mieszkańców.

źródło - ogłoszenie nadesłane


10 lutego 2011 - Ogłoszenie o wyborach nowego Sołtysa i Rady Sołeckiej w związku z końcem obecnej kadencji

15 lutego 2011 r. o godz. 18-tej w sali OSP w Brynicy odbędzie się zebranie wiejskie w celu wyboru
nowego Sołtysa i Rady Sołeckiej wsi Brynica w związku z końcem obecnej kadencji.
Obecność mieszkańców obowiązkowa. W
trakcie zebranie odbędzie się również wybór delegatów do Gminnej Spółki Wodnej.

źródło - www.lubniany.pl

10 lutego 2011 - W najbliższa niedzielę kolekta ze mszy będzie przeznaczona na pomoc Parafii Jełowa

Wszyscy pamiętamy tragedię, jaka spotkała naszych przyjaciół z Jełowej w grudniu zeszłego roku. Pożar, jaki z nienacka pojawił sie w kościele wyrządził wiele szkód zarówno w sposób bezpośredni uszkadzając dach, jak i pośredni prowadząc do zalania dużej części świątyni podczas akcji gaśniczej.
Mieszkańcy parafii Jełowa, którzy zawsze byli ludźmi zorganizowanymi i gotowymi do poświęceń już wkrótce planują remont kościoła w celu przywrócenia jego stanu sprzed tragedii.
Jak zawsze przyda im sie każda pomoc, stąd w najbliższą niedzielę 13 lutego kolekta z mszy zostanie przekazana Parafii św. Bartłomieja w Jełowej.

Pamiętajmy wszyscy o zabraniu z sobą w najbliższą niedzielę dodatkowych paru groszy aby móc się włączyć choć w małym stopniu do akcji pomocy w odbudowie dachu jełowskiego kościoła.

tekst i zdjęcie - Krzysztof Marsolek


Na zdjęciu z 16 grudnia 2010 r. dach kościola św. Bartłomieja w Jełowej tuż po zakończeniu akcji gaśniczej.

10 lutego 2011 - Czas na konkurs ANIMATOR ROKU 2011

Szanowni Mieszkańcy Gminy Łubniany, Bryniczanie!

W imieniu Zarządu i Prezesa Stowarzyszenia Animator pana Piotra Cieślika prosimy o przesyłanie propozycji, nazwisk osób - nominacji do tegorocznej nagrody ANIMATOR ROKU, w kategoriach:
I niezwykła postawa społeczna;
II Sport turystyka i rekreacja;
III kultura i oświata;
IV mecenas kultury ;
V biznes;
VI Promocja gminy;
VII nagroda specjalna.

Na zgłoszenia czekamy do końca lutego br. Uroczyste podsumowanie i wręczenie statuetek odbędzie się 27 marca w sali Łubniańskiego Ośrodka Kultury.


Z góry dziękujemy za współpracę i nadesłane zgłoszenia.


Krystian Czech - dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury, współorganizator imprezy.


na zdjęciu zeszłoroczna statuetka przyznana mieszkańcom Brynicy

10 lutego 2011 - Pierwszy etap "wodzenia niedźwiedzia' w Brynicy już 19 lutego

Pierwszy etap tradycyjnego "wodzenie niedźwiedzia" w Brynicy odbędzie się 19 lutego od godz. 8.00 na ulicach:

Krzywa, Powst.Śl. aż do centrum, Młyńska, 1-go Maja, Klasztorna, Stawowa, Leśna , Prosta.źródło - Kornelia Patrzek, Sołtys Wsi Brynica


Na zdjęciu wodzenie niedźwiedzia w Brynicy w 2010 r.

10 lutego 2011 - Zaproszenie na jutro do Grabczoka


7 lutego 2011 - Rekolekcje w Brynicy

Rekolekcje Duszpasterstwa Młodzieży Nazaretańskiej odbyły się w dniach 3-6 lutego 2011 r. w Brynicy w naszym dawnym klasztorze. Razem z Siostrami Nazaretankami (s. Bogną, s. Mariettą, s. Nazarią, s. Nikolą i s. Serafią) przyjechała młodzież z Wielkopolski: z Ostrzeszowa, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Obornik. Tematem rekolecji były dary Ducha Swiętego.
Kolejne spotkania dla młodzieży w brynickim klasztorze już w Wielkim Poście - zapraszamy!


tekst - ks. Radek Chałupniak

7 lutego 2011 - Ferie zimowe organizowane przez bibliotekę w Brynicy - zaproszenie

Biblioteka Publiczna w Brynicy przygotowała program ferii zimowych, który publikujemy.

7 lutego 2011 - Zaproszenie do sąsiedniego Grabczoka


2 lutego 2011 - Gazeta Beczka z początku tego roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 240 numer Beczki z początku 2011 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

Rada Sołecka wsi Brynica zaprasza na zabawę karnawałową,
która odbędzie się 5 lutego br. w sali OSP w Brynicy z zespołem VENGO.
Wstęp 15 zł. od osoby- w cenie biletu barszcz z krokietem Zaproszenia mozna nabywać do 30 stycznia u Kornelii Patrzek oraz Katarzyny Kokot w sklepie Zosia. Dochód z zabawy przeznaczony zostanie dla chorej Karoliny z Brynicy.

Organizatorzy serdecznie zapraszają - ilość miejsc ograniczona!

2 lutego 2011 - Inicjatywa społeczna mieszkańców Brynicy

Od dziś w placówkach Publicznej Szkoły Podstawowej, Publicznego przedszkola oraz 3 sklepach spożywczych w Brynicy zostaną wyłożone listy poparcia dla pisma skierowanego do Rady Gminy Łubniany. Dotyczy ono sprawy ważnej dla mieszkańców a szczególnie dla tych, którzy mają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a których obowiązki zawodowe uniemożliwiają dostarczenie i odbiór swoich pociech z placówek w godzinach ich obecnego funkcjonowania. Wydłużenie okresu opieki nad dziećmi pozwoli tym rodzicom, którzy muszą udać się do pracy, a którzy nie mogli zdążyc obecnie powócić przed zakończeniem godzin funkcjnowania zarówno przedszkola, jak i szkoły, na pozostawienie swoich pociech w brynickich placówkach zamiast "wywożenia " ich np. do Opola.
Listy te wraz z przytoczonym pismem zostaną przedłożone na najbliższej sesji Rady Gminy 21 lutego br. Zachęcamy wszystkich do wspierania tej inicjatywy, jak czynią to także członkowie Stowarzyszenia Odnowy Wsi, ktore jest mocno zaangażowane w pomoc przy realizacji tej inicjatywy.


tekst - Krzysztof Marsolek

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego