Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2012_01

Archiwum > 2012

30 stycznia 2012 - Dziś na sesji Rady Gminy pamiętano o Brynicy - Dziękujemy!

Dziś w Urzędzie Gminy Łubniany miała miejsce sesja Rady Gminy, która tym razem dotyczyła sprawy istotnej dla Brynicy. Bez wątpienia jest nią zaplanowana na ten rok renowacja Ołtarza Głównego w kościele paarafialnym. Jak wiemy jej koszt planowany to aż 208 000 zł (okolo 50 ooo euro). Ta bajońską skąd inąd kwotę musimy wspólnie znaleźć do końca roku. Jakwiemy już od poczatku zeszłego roku prowadzona jest zbiórka celowa w parafii w postaci wpłat 20 zł co miesiąc przez każdą rodzinę. Ten wspólny wysiłek przy założeniu 100% odpowiedzialnosci ze strony Bryniczan pozwoliłby zabranie całej kwoty w ciągu 4 lat! Nie możemy jednak czekać z renowacją aż tak długo ponieważ zarówno kwestia zmiany kolorów ołtarzy bocznych już odnowionych; w wyniku ich starzenia się, czy kwestia ważnosci pozwoleń konserwatorskich zamykają okres do zakończenia zadania w tym roku finansowym.
Ksiądz proboszcz Krzysztof Mróz podjąl wyzwanie zgromadzenia wymaganej kwoty również z funduszy poza parafią pisząc wiele próśb, wniosków, czy projektów. Niektóre zostały rozpatrzone negatywnie, inne są w trakcie decyzyjnym.
Jednym z nich była prośba skierowana przez Parafie Brynica do Urzędu Gminy Łubniany o udzielenie dotacji celowej z powstałego dopiero w zeszłym roku funduszu na potrzeby renowacji zabytków na terenie Gminy Łubniany. Brynicki wniosek okazał się pierwszym złożonym w terminie i posiadającym wszystkie walory zgodności z wymaganiami jakie nakłada ustawodawca. Jego pozytywne zaakceptowanie znalazlo finał dziś podczas popołudniowej sesji Rady Gminy Łubniany.
Wcześniej wniosek został pozytywnie zarekomendowany przez odpowiednie komisje i
dzięki osobistemu zaangażowaniu radnego z Brynicy - Marka Cierni komisje podwyższyły przewidywany budżet dotacji z 30 tys zł. do kwoty 50 tys. zł o jaki wnioskowała Parafia Brynica. Radny przekonał do swojej koncepcji także wójta - Krystiana Baldego, jego zastępcę - Krzysztofa Urbanka a później przewodniczącego Rady i wszystkich radnych. Znalazło to odzwierciedlenie w głosowaniu, w którym wszyscy obecni przyjęli uchwałę jednogłośnie. Wśród osób, którym bryniccy parafianie zawdzięczają duży wkład w niezbędne fundusze znaleźli się radni: Albert Wiench z Jełowej - przewodniczący, Krystyna Piwowarczyk z Kolanowic - jego zastępca, czy wspomniany już wcześniej Marek Ciernia z Brynicy. Także Bernadeta Drąg reprezentująca Grabie i Kobylno, Rafał Blaszczyk z Łubnian, Józef Kampa i Ewald Fila z Jełowej, Ryszard Buchta z Łubnian, . Waldemar Kalina z Biadacza, Ewa Kozik - Mikołaszek z Luboszyc oraz Janina Gędźba z Łubnian.
Proboszcz Parafii św. Szczepana w Brynicy - ks. Krzysztof Mróz wypowiedział do obecnych głośne Bóg Zapłać!, za to dobro, które już parafia otrzymała; nie chcąc jednak zapeszyć dalszego pozyskiwania funduszy; nie wygłaszał dziękczynnej mowy , gdyż w przypadku nie zgromadzenia całości sumy Parafia może utracić również to, co radni tak ofiarnie przekazali na potrzeby renowacji zabytkowego oltarza. Proboszcz, jak i parafianie bedą jednak pamiętać o tych, którzy przychylili się do prośby skierowanej do nich i na więcej podziękowań nadejdzie czas po sfinalizowaniu całego przedsięwzięcia, które w skali tak niedużej parafii jak brynicka jest nielada wyzwaniem.
Po głosowaniu nad wnioskiem Proboszcz z Brynicy udał się do swoich pilnych obowiązków a Rada zajęła się gorącą dyskusją nad dalszymi punktami, która przedłużyła się do killku godzin. Na sali obok proboszcza miejsce zajmował Krystian Czech, który reprezentował mieszkanców Brynicy, a w szczególności Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica, którego jest liderem, a które to także jest gorąco zainteresowane powodzeniem zbiórki funduszy na renowację.
A nam Bryniczanom pozostaje dalsze gromadzenie niezbędnych funduszy na renowację oltarza, która ma się rozpocząć już w lutym o czym wkrótce. W najbliższym czasie także więcej szczegółów o tym jak można wspomóc finansowo to zadanie..

Więcej zdjęć z sesji pod adresem www.brynica.opole.pl/galerie_stack/2012_01_30_glosowanie_oltarz/index.html .

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

29 stycznia 2012 - Zimno, coraz zimniej!

Zimno, coraz zimniej. Zima w końcu dotarła na dobre i w tym tygodniu mają do Brynicy dotrzeć arktyczne mrozy siegające -20 stopni w nocy. Będzie trzeba grzać i to mocno, a opał coraz droższy. Grzejąc czasem zastanawiamy sie, gdzie to ciepło ucieka. Słowo ucieka jest tu jak najbardziej trafne, bo większość ciepła tracimy na nieszczelnościach, wadach wykonania ocieplenia a czasem po prostu taki mamy budynek, budowany w okresie, gdy o tych kwestiach nie myślano z braku funduszy.
Wychodząc na przeciw pytaniu, co zrobić od razu napiszę - docieplić. Szcególnie strop i dach, bo cieplo ucieka ku górze. Potem docieplić ściany i fundamenty. Jeśli ktoś ma "zabytkowe" okna to warto pomyśleć o ich wymianie, ponieważ ciepło ucieka nie tylko przez ściany i sufit, ale także z powietrzem, które musimy wpuszczac i wypuszczać, aby mieć wentylację.

Czasem tracimy ciepło całkiem gdzie indziej, niż myślimy, ale w dzisiejszych czasach mamy takie możliwości techniczne aby to zobaczyć. Dzięki takiemu urządzeniu, jak kamera termowizyjna widzimy, jak cieplo przechodzi przez sciany i okna i możemy znaleźć te najgorsze miejsca. Badanie to ma jednak tą wadę, że można je zrobić tylko podczas mrozu i w półmroku, bo inaczej nic nie zobaczymy.
Pod adresem www.termopomiar.opole.pl można zobaczyć kilka przykładowych zdjęć budynków i na ich przykładzie pomyśleć o swoim.


W oczekiwaniu na ocieplenie życzę wszystkim Bryniczanom cieplej niedzieli w rodzinnej atmosferze:
Krzysztof Marsolek

29 stycznia 2012 - Dziś wieczorem Ksieżyc spotka się z Jowiszem

Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z bliskim spotkaniem, w którym Księżyc świeci tuż obok danego, najlepiej jasnego obiektu.

Do takiego właśnie spotkania dojdzie wieczorem 30 stycznia 2012 r., kiedy to na odległość tylko 4 stopni od Jowisza zbliży się tarcza Księżyca będącego w pierwszej kwadrze. Na obserwacje można wyjść już godzinę po zachodzie Słońca czyli w okolicach godziny 17:30. Oba ciała będą wtedy górować na wysokości około 50 stopni nad południowym horyzontem. Księżyc będzie świecił prawie dokładnie nad Jowiszem.

Księżyc i Jowisz świecą teraz na granicy konstelacji Ryb, Barana i Wieloryba. Z ich odnalezieniem nie będziemy mieli jednak najmniejszych problemów, bo są one obecnie jednymi z najjaśniejszych obiektów na niebie. Uroku całej koniunkcji doda trzecie bardzo jasne ciało - Wenus, która będzie w tym momencie świecić niespełna 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

Chociaż koniunkcja będzie doskonale widoczna gołym okiem, użycie do obserwacji teleskopu lub lunety pozwoli nam na podziwianie szczegółów powierzchni Srebrnego Globu, a także dojrzenie tarczy Jowisza i jego galileuszowych satelitów. Nawet typowa lornetka, która powiększa 7-10x i ma pole widzenia na poziomie 5-7 stopni będzie warta użycia. W takim instrumencie Jowisz i Księżyc zmieszczą się razem w polu widzenia i będzie można obserwować jednocześnie.

nadesłał Karol Buchmann, źródło - http://wiadomosci.onet.pl/nauka/jutro-ksiezyc-zlaczy-sie-z-jowiszem,1,5011321,wiadomosc.html

24 stycznia 2012 - Archiwalna Gazeta Beczka z końca grudnia zeszłego roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać 257 numer Beczki z końca grudnia 2011 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

23 stycznia 2012 - Zmarła Doktor Halina Sitnik-MatoliniecDziś Bryniczan zaskoczyła smutna wiadomość o śmierci Pani Doktor Haliny Sitnik-Matoliniec
. Była Ona znana wielu pokoleniom jako wieloletnia mieszkanka Brynicy, ale przede wszystkim jako pracownik a później właściciel Przychodni Zdrowotnej w Kup, w której spędziła ponad 40 lat swojego życia. Do dziś była jeszcze czynna zawodowo. Pani Doktor w tym roku skończyłaby 70 lat.
Modlitwa różańcowa w intencji Zmarłej będzie miała miejsce w kościele parafialnym św. Szczepana w najbliższą środę o godzinie 16.00. W czwartek o godzinie 10.30 w Brynicy zostanie odprawiona msza święta żałobna w Jej intencji, a o godzinie 12.30 na Cmentarzu Komunalnym w Opolu Półwsi odbędzie się Jej pogrzeb.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie...


23 stycznia 2012 - Bryniczanie znowu wygrali

W sobotę 21 stycznia br. w świetlicy wiejskiej w Grabczoku odbył się IV Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Grabczoka. Jak co roku nie zabrakó wBryniczan, co kolejny raz przyczyniło sie do ich sukcesów.

W Kategorii juniorzy, brało udział 7 zawodników.
Po zaciętej walce wyniku ukształtowały się następująco :


Miejsce I - Marco Weidel - Zagwiździe
Miejsce II - Michał Klimek - Brynica
Miejsce III - Dominik Dajewski - Brynica

W kategorii seniorzy brało udział 26 zawodników.W turnieju oprócz gospodarzy brali udział zawodnicy z Opola, Wierzchów, Czarnowąs, Murowa, Zagwiździa i Brynicy. Po bardzo dobrej grze wszystkich zawodników, wyniki w kategorii seniorzy ukształtowały się następująco:

Miejsce I - Klaudiusz Niedworok – Brynica
Miejsce II - Martin Urban - Czarnowąsy
Miejsce III - Andrzej Urban - Czarnowąsy

Fundatorem pucharów jest Wójt Gminy Murów

Organizatorami turnieju byli: Sołtys wsi Grabczok oraz OSP Grabczok.

źródlo - Sołtys Wsi Grabczok

22 stycznia 2012 - W przyszłą niedzielę zbiórka dla dotkniętych pożarem Państwa Szczepara z Grabczoka

Nieszczęście dotyka w życiu każdego z nas. Raz skątki są niewielkie, raz wręcz tragiczne. Czasem możemy sobie z naprawieniem go poradzić sami, ale nie zawsze mamy takie możliwości.
Jedną z takich sytuacji jest pożar domu, jaki dotknął mieszkających w Grabczoku Państwa Szczepara. Ogień pojawił się w pobliżu komina zajmując poddasze, skutkiem czego jego ugaszenie wiązało się z zalaniem pomieszczeń mieszkalnych. Odbudowa dachu, osuszenie i remont domu zajmie wiele czasu i wiąże się z ogromnymi kosztami. Słowo ogromne jest tu właściwie, ze względu na sytuację właścicieli domu.
Pojawiła się dla nich jednak nadzieja, ktorą jest silne wsparcie sąsiadów, społeczności lokalnej, jak i parafialnej. Wychodząc na przeciw potrzebie do pomocy włączyła się Parafia Brynica, do której przynależy Grabczok i już w następną niedzielę po każdej mszy świętej prowadzona będzie przed świątynią zbiórka na potrzeby pogorzelców. Dodatkowo istnieje możliwość wsparcia za pośrednictwem proboszcza ks. Krzysztofa Mroza (tel. (+48)774270633) , czy za pośrednictwem Sołtys Wsi Grabczok - Klaudii Gustaw (tel. (+48)774214629 ).

tekst - Krzysztof Marsolek


na zdjęciach z portalu http://www.24opole.pl/8218,8_zastepow_strazy_gasilo_pozar_w_Grabczoku,wiadomosc.html widać dym, jaki wydobywał się z gorejącego poddasza.

22 stycznia 2012 - Zaproszenie na zabawę do Grabczoka

Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany poszkodowanym w pożarze Państwu Szczeparom z Grabczoka

Sołtys i Rada Sołecka wsi Brynica organizuje zabawę karnawałową w dniu 18 lutego br. w sali u Państwa Cebula.

Wstęp 90 zł od pary,w cenie biletu ciepła kolacja oraz niespodzianka.Bilety do nabycia do 15 lutego u Kornelii Patrzek Powst.Śl.55 tel.609 825 038
oraz w sklepie Zośka u Katarzyny Kokot
Przygrywa zespół Vengo. Ilość miejsc ograniczona!!!!

Organizatorzy serdecznie zapraszają!

17 stycznia 2012 - Zaproszenia z Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej


17 stycznia 2012 - Smutne wieści od Niedźwiedzia

SMUTNE WIEŚCI OD NIEDŹWIEDZIA


W związku z wpłynięciem do Rady Sołeckiej wsi Brynica pisma od niedźwiedzia z prośbą o udzielenie rocznego urlopu dla poratowania zdrowia informuję, że w/w prośba została rozpatrzona pozytywnie i w 2012 roku Wodzenie Niedżwiedzia się nie odbędzie z powodu wcześniej wymienionego.

Jednocześnie powiadamiam wszystkich mieszkańców wsi Brynica i Surowina, że w karnawale 2013 roku wodzenie niedźwiedzia zostanie wznowione zgodnie z tradycją z lat ubiegłych.Do wiadomości mieszkańców : Sołtys Wsi Brynica Kornelia Patrzek15 stycznia 2012 - Pracowite popołudnie brynickich dzieci - znowu sukcesy!

Niedziela przedzielająca okres nauki i zimowej przerwy dostarczyła uczniom bardzo wiele emocji: występy na scenie dla zgromadzonych miłych seniorów, rodzinne śpiewanie kolęd w ŁODzK-u, koncert gitarowy młodych adeptów sztuki oraz rozstrzygnięcie gminnego konkursu szopek " Łubniańska Betlejka 2012". Niektórzy nasi uczniowie nieźle się nachodzili. Trzeba wyjść na środek, by odebrać nagrodę indywidualną i zespołową za szopkę , zagrać na gitarze i jeszcze pięknie zaśpiewać kolędę. W podniosłym nastroju czas szybko minął . Jeszcze tylko pooglądać prace innych artystów i można dumnie wracać do naszej kochanej Brynicy.


źródło - PSP Brynica

15 stycznia 2012 - Dzień Babci i Dziadka na sali P. Cebula

Dziś po południu na sali Państwa Cebula zorganizowano imprezę z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Jej organizatorami są Rada Sołecka z Panią sołtys na czele, Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole Publiczne w Brynicy.
Impreza zgromadziła wiele babć i dziadków oraz ich wnuczęta, które przygotowały dla nich specjalny program artystyczny. Wystąpiły zarówno dzieci ze szkoły jak i później liczna grupa dzieci z przedszkola. Zainscenizowano sceny związane z historią narodzin Jezusa w Betlejem. Spektakl był dwujęzyczny, najpierw w języku niemieckim a później polskim.
Zdjęcia z imprezy w galerii pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=264.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

14 stycznia 2012 - Opolska Gala Żużla na Lodzie z brynickim akcentem

Tydzień temu na na opolskim Toropolu odbyła się Opolska Gala Żużla na Lodzie. Wśród wielu atrakcji pojawiła sie także drużyna na motocyklach krosowych. To one są dla Bryniczan najciekawszą częścią programu, ponieważ wśród zawodników znalazł sie nasz mieszkaniec i zdobywca Pucharu Polski Juniorów w klasi Enduro - Andreas Marsolek.
Jego obecność nie uszła uwadze obecnych na widowni Bryniczan i stąd mamy reportaż z Galii. Jak widać na zdjęciach, pokazy miały bardzo dynamiczny przebieg. Można to samemu zaobserwować przeglądajac zdjęcia wykonane klatka po klatce (wystarczy przytrzymać strzałkę na klawiaturze). Zdjęcia wykonał i podzielił sie z innymi Mateusz Sochor.

zdjęcia - Mateusz Sochor, tekst - Krzysztof Marsolek


13 stycznia 2012 - Znany fotograf w brynickiej podstawówce

Na zaproszenie uczniów naszej szkoły przybył z wizytą niecodzienny gość. To znany artysta fotografik - Mirosław Małecki, który mieszka w Jełowej.
Mogliśmy podziwiać wspaniałe zdjęcia, także te wydrukowane na drewnie. Dowiedzieliśmy się wiele na temat wyboru obiektów godnych utrwalenia na fotkach, patrzenia na świat poprzez obiektyw aparatu. Ciekawiły opowiadane historie powstania niektórych zdjęć. Podziwialiśmy przywieziony sprzęt fotograficzny. W czasie spotkania został uchylony nieznacznie rąbek tajemnej sztuki fotografowania. Niestety, na sprawy techniki zabrakło czasu. Na szczęście Pan Małecki ma gest - obiecał kontynuację. Pozdrawiamy i dziękujemy najserdeczniej!


Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy.

źródło - PSP Brynica

p.s. Przy okazji przypominamy o trwającym konkursie fotograficznym „CZTERY PORY ROKU W OBIEKTYWIE - zima". Śnieg od dziś dopisuje, choć nie wiadomo jak długo.

12 stycznia 2012 - Zaproszenie na bal


SERDECZNIE ZAPRASZAMY mieszkańców Brynicy oraz osoby zainteresowane do udziału w tegorocznym, już "III Balu Jeździeckim", współorganizowanym przez:
KJ Jumping Team, AGRORELAKS i BERPOL.


fot. http://images.google.pl

11 stycznia 2012 - Spotkanie z Zarządem Gminnej Spółki Wodnej nie bez emocji, jednak merytorycznie

Wczoraj wieczorem na sali OSP Brynica odbyło się pierwsze spotkanie Zarządu Gminnej Spółki Wodnej w Łubnianach z mieszkańcami Brynicy. W założeniu miało ono na celu prezentację celów jakie spółka przyjęła w swych działaniach na nadchodzacy rok, jak również zająć się kwestią pism jakie skierowali do niej niektórrzy mieszkańcy Brynicy. Dotyczyły one głównie kwestii umorzenia płatności za 2011 rok w związku z pracami i kosztami jakie zostały poniesione przez niektórych Bryniczan w działaniach zmierzających do uregulowania oraz udrożnienia rowów melioryzacyjnych w miejscowości. Przemawiało przez nich silne poczucie krzywdy wynikające z negatywnego stanowiska Zarządu Spółki co do odstąpienia od zwolnień z opłat za rok 2011. Temat ten silnie zdominował spotkanie, budząc u niektórych osób wypowiadających się silne emocje.
Nie był to jednak jedyny poruszany problem. Omawiano kwestie przyjętej strategii, problemu braku rowów a jednak nakazów płatniczych na Surowinie, czy kwestii związanych z sytuacją prawną działalności spółki i jej zdolności do egzekwowania należnosci od osób uchylających się od obowiązków wynikajacych z "Prawa Wodnego", czyli ustaw i przepisów regulujących obszar działalności spółki.
Spotkanie prowadził odpowiadający na pytania Prezes Gminnej Spółki Wodnej - Ryszard Buchta, który nie uchylał się od żadnych pytań padających z sali.
Pomimo dość drażliwej przez zaszłości przeszłych lat tematyki spotkania przebiegało ono w sposób nad podziw merytoryczny, a wypowiadający się dość jasno i sensownie przedstawiali swoje obawy, czy oczekiwania związane z działalnością spółki.

Spotkanie zakończyło się dwoma informacjami. Jedna dotyczyła tego, iż Brynica posiada zebrane już ponad 6 tys zł (przypomnijmy, iż w obecnym modelu działalności GSW każda wioska ma swój odrębny budżet), które mogą być przeznaczone do regulacji ponad kilometrowego odcinka rowu wskazanego przez mieszkańców, a ściśle delegatów wsi do GSW jako najistotniejsze. Drugą istotną informacją było to, iż w środę 18 stycznia odbędzie się Walne Zebranie GSW, na którym zostaną podjęte istotne uchwały i wiele kwestii poruszonych na brynickim zebraniu znajdzie swoje miejsce w porządku zgromadzenia. Więcej o spółce można znaleźć na jej tymczasowej stronie internetowej pod adresem:
http://gswlubniany.cba.pl .
W mojej ocenie nowa spółka ma duże szanse na sukces m.in. dzięki postawie swojego prezesa i dążeniu do jasnego, przejrzystego zdefiniowania celów oraz źródeł ich sfinansowania, jednak to życie zweryfikuje, jak bliska prawdzie może być ta ocena oparta o pierwsze wrażenie, a czynnikiem stymulującym działania lub wręcz przeciwnie, deprymującym je, może się tu okazać postawa samych Bryniczan.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

9 stycznia 2012 - Podziękowania

Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi Krzysztofowi Mrozowi za pomoc w organizacji zbiórki pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która grała w minioną niedzielę w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kup oraz wszystkim ofiarodawcom. W sumie zebraliśmy w Kup, Brynicy i innych miejscowościach 21 tysięcy 130 złotych !


Bryniccy gimnazjaliści z ZS Kup

9 stycznia 2012 - "Góra Grosza" w brynickiej podstawówce

Dziś miało miejsce podsumowanie ogólnopolskiej akcji ,w której brały udział nasze dzieciaki. Okazało się jak zwykle, że mają dobre serca i umieją wspierać innych. Przyniesione grosiki trzeba było samodzielnie policzyć. Warto było uzbierać niezłą sumkę, bo komuś się przyda! To kolejna edycja akcji, w której brała udział nasza brynicka szkoła.


źródło - PSP Brynica

9 stycznia 2012 - Zaproszenie do sąsiedniego Grabczoka

IV Otwarty Turniej Tenisa Stołowego
O puchar Grabczoka - "dla amatorów"


21 stycznia 2012 (sobota) w
Świetlicy wiejskiej w Grabczoku
W kategoriach:
Juniorzy godz. 10.00
Seniorzy około godz.13.00
Więcej informacji - zapisy pod nr 609896055

Fundatorem pucharów jest Wójt Gminy Murów
Organizatorzy Rada Sołecka i OSP Grabczok
Serdecznie Zapraszają


8 stycznia 2012 - Audycja w Radiu Opole

Dziś po południu w Radiu Opole o godzinie 15.00 mogliśmy wysłuchać audycji z udziałem Pana Bernarda Matrosa z Brynicy. Dla wszystkich, którzy nie mieli takiej mozliwości udostępniamy jej kopię zapraszając jednocześnie do słuchania audycji z serii Latający Ślązak przygotowywanych przez redaktora Mariusza Jarzombka.


audycja do słuchania lub pobrania z naszej strony pod adresem:
www.brynica.opole.pl/audycje/ropole/2012_01_08_audycja_Matros.mp3
tekst, zapis audycji i zdjęcie - Krzysztof Marsolek


na zdjęciu red. Mariusz Jarzombek podczas realizujący wywiad z zeszłorocznymi laureatami konkursu "Ze Śląskiem na Ty" w Łubnianach.

8 stycznia 2012 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Brynicy

Dziś w całej Polsce trwa coroczna akcja zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest to już jej XX edycja. Brynica też nie jest wyjątkiem i dziś wszyscy uczestniczący w niedzielnych mszach mogli przekazac drobne kwoty do puszek. Stało się to możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu brynickiej młodzieży.
Wszyscy zainteresowani akcją Orkiestry mogą przyłączyć się do jej działań biorąc udział w koncercie jaki dziś będzie organizowany w Kup, w gimnazjum obok kościoła katolickiego o godzinie 15.00.
Szczegóły pod adresem http://zspkup.szkolnastrona.pl/sp/ .

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

8 stycznia 2012 - Wczoraj Brynicznie bawili się na zabawie karnawałowej

Wczoraj w restauracji Berpol odbył się bal karnawałowy zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową oraz Publiczne Przedszkole w Brynicy. Dzięki Markowi Cierniowi, który zrobił fotoreportaż możemy zobaczyć jak udana była to impreza.


zdjęcia - Marek Ciernia


zdjęcia do oglądania w galerii pod adresem:
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=262

8 stycznia 2012 - Zaproszenia i informacje

1. Zarząd GSW (Gminnej Spółki Wodnej) Łubniany organizuje zebranie wiejskie ws. działalności Spółki Wodnej we wsi Brynica dnia 10.01.2012 r. o godz. 18.00 w budynku OSP Brynica.

2. Dzień Babci i Dziadka organizują Pani Sołtys, Rada Sołecka, Przedszkole i Szkoła wsi Brynica w dniu 15.01 o godz. 14.00 w sali pp. Cebula. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych o niezawodne przybycie.


źródło - Ogłoszenia Parafialne 1/2012

6 stycznia 2012 - Trzej Królowie na Gróbku

Dziś Święto Trzech Króli. Jak sama nazwa wskazuje bez ich obecności nie byłoby samego święta. Jak czytamy w ewangelii są to mędrcy, magowie i królowie, którzy przybyli z trzech stron świata - Europy, Azji i Afryki.
Orszak królewski dotarł także dzisiejszym popołudniem do Brynicy i zawitał na chwilę na Gróbek śpiewając radośnie i głosząc dobrą nowinę. W orszaku kolędowym oprócz króli była Matka Boska z dzieciątkiem, św. Józef i Aniołek. Po wizycie orszak wsiadł do swojego niebieskiego rydwanu zastępującego z braku śniegu sanie i ruszył w dalszą drogę.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Datki zebrane przez kolędników zostaną przeznaczone na leczenie 16-miesięcznego Bartka z Jełowej. Sczegóły w internecie pod adresem:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111224/POWIAT01/274667135

6 stycznia 2012 - Zaproszenie do słuchania audycji z udziałem Bryniczanina

Już w najbliższą niedzielę o godzinie 15.00 w Radiu Opole będziemy mogli posłuchać głosu z naszej małej Brynicy. Głosem tym będzie Pan Bernard Matros, autor albumu "Dawna Brynica w fotografii". Program przygotowany przez redaktora Mariusza Jarzombka z serii "Latający Ślązak" przybliży słuchaczom książkę i autora, a także naszą Brynicę. Zapraszamy wszystkich do słuchania audycji w radiu lub internecie pod adresem: http://posluchaj.radio.opole.pl:8030/listen.pls .
Więcej o programie na stronie Radia Opole pod adresem: http://www.radio.opole.pl/polecamy-rotator/llatajacy-slazak.html .


tekst - Krzysztof MarsolekNa zdjęciu Pan Bernard podczas spotkania promocyjnego w Brynicy.

6 stycznia 2012 - W środę w brynickiej podstawówce mówiono po angielsku

Dzisiaj w naszej szkole został zorganizowany gminny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. Do brynickiej podstawówki przybyli - wraz z opiekunkami -przedstawiciele szkół z gminy. Nasza nauczycielka języka angielskiego p. Mariola Czeszek przygotowała konkurs i przewodniczyła komisji, czuwając nad prawidłowością procedur. W opinii uczestników i nauczycielek konkurs należał do trudnych. Reprezentant PSP w Brynicy, uczeń kl. VI. zajął III miejsce.


źródło - PSP Brynica

4 stycznia 2012 - Burza w styczniu

Od dłuższego czasu klimatolodzy i meteorolodzy coraz częściej mówią o zmianach klimatycznych. Jak się okazuje również w pozornie spokojna Brynicy doświadcza tego zjawiska. Dziś po południu mogliśmy obserwować rzadkość, którą bez wątpienia jest burza na początku stycznia. Przywykliśmy już do szybko pojawiających się i znikających zjawisk burzowych wczesną wiosną, ale nie w środku zimy. Dodatkowo zaraz po niej pojawiła się tęcza, która w kontraście z ciężkimi chmurami i słońcem dawała niewiarygodny efekt.
Załączone zdjęcia nie są poddawane żadnej obróbce i przedstawiają rzeczywisty obraz zjawiska.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek
4 stycznia 2012 - Archiwalna Gazeta Beczka z grudnia zeszłego roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać 256 numer Beczki z grudnia 2011 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego