Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2019_01

Archiwum > 2019

19 stycznia 2019 - Informacja dla mieszkańców Brynicy

W zeszły wtorek w Brynicy odbyło się spotkanie z inicjatywy Wójta Gminy Łubniany Pawła Wąsiaka poświęcone problemom komunikacji publicznej.
Jego podstawowym celem było omówienie z mieszkańcami kierunku rozmów prowadzonych z Opolskim MZK na temat przedłużenia ze Swierkli do Brynicy linii nr.10.
Koncepcja zakłada 4-5 kursów przedłużonych pozwalajacych na dojazd do Opola i powrót. Meritum spotkania było ustalenie, w jakich godzinach spośród możliwych autobus powinien jeżdzić do Brynicy i Opola, czy tylko w tygodniu lub również w weekendy.
Na spotkaniu ustalono, że w Brynicy od jutrzejszej niedzieli do środy 23 stycznia będą zbierane wypełnione ankiety w których mieszkańcy wskażą, co jest dla nich najlepszą opcją.
Wypełnione ankiety będzie można wrzucać do specjalnych pojemników w Kościele, Szkole Podstawoej, Przedszkolu oraz u Pana Sołtysa.

Opracowanie - Krzysztof Marsolek

19 stycznia 2019 - Informacja dla mieszkańców Brynicy


19 stycznia 2018 - Ogłoszenie

Informacja


W dniu 20.01.2019r. tj. niedziela o godz. 14:00 w Sali Państwa Cebula będzie miało miejsce uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na spotkanie zaproszeni są nie tylko Babcie i Dziadkowie, ale również Seniorzy.
Organizatorzy: Rada Sołecka, Publiczna Szkoła Podstawowa w Brynicy, Przedszkole Publiczne w Brynicy oraz Biblioteka w Brynicy - zapewniają moc atrakcji.


Sołtys Wsi Brynica
Marek Ciernia


19 stycznia 2019 - Co się będzie działo w Brynicy w 2019 roku

Informacja na temat kilku ważniejszych wydarzeń kulturalnych, jakie w najbliższym czasie, i w 2019 roku realizowane będą w Brynicy

20 stycznia - Dzień Babci i Dziadka, sala Państwa Cebulów. Organizatorzy: Sołtys i Rada Sołecka, PSP Brynica, PP Brynica oraz filia GBP w Brynicy. Partnerzy: OSP Brynica i Łubniański Ośrodek Kultury
9 luty - Turniej tenisa stołowego. Organizator filia GBP w Brynicy, Sołtys i Rada Sołecka. Partner imprezy OSP Brynica
23 luty -WODZENIE NIEDŹWIEDZIA z zabawą w sali u Państwa Cebulów. Organizator Sołtys i Rada Sołecka wsi Brynica. Gra zespół REBEL'S
16 czerwca RAJD ROWEROWO PIESZY - SZLAKIEM RUD ŻELAZA - organizator Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica, Sołtys i Rada Sołecka. Partnerzy imprezy: Łubniański Ośrodek Kultury i filia GBP w Brynicy
14 czerwca - KONCERT JANOWY - organizator Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica. UWAGA! To nasza nowa inicjatywa, którą oficjalnie chcemy zainicjować początek lata. Koncert planujemy zorganizować na Platformie Widokowej STAWISKO

LATO 2019

11 sierpnia Odpust Parafialny ku czci św. Szczepana
Lipiec, sierpień: 2 Festyny Parafialne - Organizator Proboszcz Parafii ks. Krzysztof Mróz, Parafialny Zespół Caritas i organizacje działające na terenie miejscowości
1 września - Dożynki Parafialne
Październik 2019 - Brynickie Dni Muzyki Sakralnej - organizator Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica, Proboszcz Parafii ks. Krzysztof Mróz.
Październik 2019 "JADWISKI" rajd rowerowo-pieszy do kościoła św. Jadwigi w Bierdzanach. Organizator: Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica (nowa inicjatywa)
11 listopada - Obchody Świętego Marcina - Organizator Proboszcz Parafii ks. Krzysztof Mróz, Parafialny Zespół Caritas
Grudzień - 1 Niedziela Adwentu. Odpalamy 1 święcę na tradycyjnym już wieńcu adwentowym. Organizator: Bryniccy Animatorzy 30+
6 grudnia - Święty Mikołaj - organizator Sołtys i Rada Sołecka
Kultura materialna - inwestycje. Rok 2019 to także budowa Brynickiego Centrum. Dokładnie 10 lat temu z inicjatywy Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynicy przedstawiono naszym mieszkańcom koncepcję zagospodarowania centrum naszej miejscowości. Po wielu latach przygotowań w tym roku powinniśmy zakończyć planowaną inwestycję.
W ramach małych projektów Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynicy planuje jeszcze w tym roku wyznaczyć trasę pieszą od Platformy Widokowej STAWISKO do Studzionki w Dąbrówce Łubniańskiej
Więcej informacji na temat roku kulturalnego, wydarzeń kulturalnych, działalności kulturalnej na stronie Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Serdecznie zapraszamy. Wszystkim mieszkańcom Brynicy i pozostałych sołectw życzę dobrego roku.
Zapraszam też mieszkańców do współpracy w realizacji planowanych przedsięwzięć.


Serdecznie pozdrawiam - Krystian Czech

10 stycznia 2019 - Ważne potkanie z inicjatywy Wójta Gminy Łubniany


10 stycznia 2019 - Zaproszenie


7 stycznia 2019 - Walka o autobusy dla Brynicy i całej gminy trwa

Jak dowiadujemy się z profilu społecznościowego Wójta Pawła Wąsiaka walka o zapewnienie komunikacji publicznej dla Brynicy wkroczyła w kolejną odsłonę. Bryniczanie trzymają kciuki aby negocjacje się powiodły.
Przy okazji Wójt zasygnalizował, iż w najbliższym czasie planowane jest spotkanie z mieszkańcami Brynicy w temacie komunikacji autobusowej. Skoro tylko termin zostanie podany poinformujemy o nim na łamach strony wsi.

opracowanie - Krzysztof Marsolek4 stycznia 2019 - Nowe wladze Gminy Łubniany będą kontynuować projekty poprzedników dla Brynicy

Mamy uchwalony budżet Gminy Łubniany na rok 2019. Ku radości Bryniczan żaden z projektów przygotowanych dla Brynicy przez poprzednią ekipę Wójta Krystiana Baldego nie został skreślony przez rządzącego obecnie Wójta Pawła Wąsiaka ani przez Radę Gminy w obecnym składzie z przewodniczącym Ryszardem Buchtą . Warto przypomnieć, że tuż przed wyborami poprzednia ekipa przygotowała dla Brynicy pakiet aż trzech inwestycji drogowych oraz przebudowę centrum wsi (projekt opracowany kilka lat temu przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica).
Jest to dla Bryniczan dobry znak, że noworządzący nie wyrzucili do przysłowiowego kosza tego, co przygotowali poprzednicy. Taką praktykę często obserwujemy na szczeblu władz centralnych, co nie przynosi nikomu korzyści.
Wójt Paweł Wąsiak dotrzymał tym samym słowa danego podczas kampanii wyborczej, że będzie kontynuował projekty rozpoczęte przez swojego poprzednika Krystiana Baldego.

Poniżej krótkie zestawienie kwot, jakie zostały zaplanowane w 2019 roku dla Brynicy:

1. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 461 w miejscowości Brynica (od Kup przez centrum) - 3 032 950,00 zł
2. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi powiatowej nr 17020 w miejscowości Brynica / Surowina - 4 000 000,00 zł
3. Dokumentacja projektowa budowy ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku drogi wojewódzkiej Brynica / Kup - 30 000,00 zł
4. Zagospodarowanie centrum wsi Brynica (projekt Stowarzyszenia Odnowy Wsi)- 500 000,00 zł
5. Pomoc finansowa dla samorządu województwa opolskiego na przebudowę drogi wojewódzkiej 461 w miejscowości Brynica (m.in. nowy asfalt przez centrum) - 200.000,00 zł
6. Szkoła Podstawowa Brynica - 1.195.000,00 zł
7. Przedszkole Brynica - 600.000,00 zł


Do planu na 2019 rok należy też dodać inwestycję przygotowaną przez sołtysa Marka Ciernię -
Budowa magazynu na sprzęt rady sołeckiej na boisku LZS Brynica. Pozwoli to na przechowanie w dobrych warunkach m.in. ław i stołów wykorzystywanych podczas festynów.

Bryniczanie mają też cichą nadzieję, że pomimo ogromu zadań zaplanowanych na 2019 rok jako spuścizna po poprzedniej ekipie, Wójt Paweł Wąsiak znajdzie sposób na trwałe i skuteczne rozwiązanie problemu komunikacji publicznej dla Brynicy, której likwidacja wisi na jednym włosku jak przysłowiowy miecz Damoklesa. Tylko kolejne prolongaty terminu całkowitego wycofania się opolskiego PKS pozwoliły zacząć kolejny rok bez perturbacji związanych z brakiem alternatywy transportu dla osób nie posiadających własnych samochodów (szczególnie starszych i młodzieży). Obecnie z Brynicy do Opola jedzie tylko jeden autobus rano i wracają dwa (jeden po południu i jeden pod wieczór).
Z tym problemem nie poradziła sobie przed wyborami poprzednia ekipa rzadząca Gminą Łubniany ze względu na duże oczekiwania finansowe firm z branży transportu publicznego i jest to szansa na pokazanie lepszej skuteczności w negocjacjach biznesowych przez Wójta Pawła Wąsiaka. Bryniczanie trzymają mocno kciuki aby Wójt wyszedł z nich zwycięsko.
Cały budżet dla Gminy Łubniany można zobaczyć pod adresem: http://bip.lubniany.pl/3615/1045/uchwala-nr-iii818.html .

opracowanie - Krzysztof Marsolek

2 stycznia 2019 - Zaproszenie


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego