Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2021_01

Archiwum > 2021

30 stycznia 2021 - Masz wątpliwości co do nowej umowy wodno-ściekowej zadaj pytanie Wójtowi

Na profilu społecznościowym Facebook Gminy Łubniany pojawiła się możliwość zadawania pytań do Wójta Pawła Wąsiaka w sprawie nowej umowy i firmy dostarczającej wodę oraz odbierającej ścieki na terenie naszej gminy ( https://www.facebook.com/gmina.lubniany/photos/a.1195527847153166/3713018805404045). Jednak wykorzystanie platformy Facebook silnie dyskryminuje większość mieszkańców, ponieważ użytkownikami FB jest nie więcej jak 20% mieszkańców i to w określonym przedziale wiekowym. Aby rozszerzyć dyskusję poza FB podaję adres e-mail urzędu gminy ug@lubniany.pl prezentowany na jej stronie internetowej www.lubniany.pl .
Pytania można zadawać do poniedziałku do godziny 17:00. Wójt będzie na nie udzielał odpowiedzi we wtorek 2 lutego. Z mojej strony padły trzy pytania cytowane poniżej. Myślę, że obejmują one dość szeroko wątpliwości natury finansowej, bo to jest to co tak naprawdę dotyczy mieszkańców. Cała kampania medialna promująca nową firmę, dużo nowoczesnych dodatków jak nowe liczniki, infolinie itp. nie będą miały najmniejszego znaczenia jeśli po prostu w perspektywie tych 10 lat trwania nowej umowy zapłacimy znacznie więcej za wodę i ścieki jak w ostatnich 10 latach poprzedniej firmie.
W związku z tym z mojej strony na profilu FB padły 3 pytania:

Pyt. 1. Firma Plada co rok (w poprzedniej wersji tekstu wkradł się błąd, że co miesiąc) będzie płacić Urzędowi Gminy czynsz w wysokości 108 000 zł, który następnie doliczy do kosztów wody i ścieków wszystkim użytkownikom (co logiczne, bo nikt nie dołoży do interesu). Będzie to forma solidarnego czynszu placonego przez mieszkańców gminy na rzecz urzędu. Pytanie, czy są planowane jakieś formy rekompensaty dla mieszkańców w podatkach lub innych oplatach?
Pyt. 2 Słyszymy o szerokim zakresie inwestycji i wymianie wielu elementow infrastruktury na nowe (np. elektroniczne wodomierze). Jak Wójt podkreślał w wystąpieniu podczas sesji Rady Gminy zawarto porozumienie z firmą Plada, że wszystkie inwestycje w ciągu najbliższych dwóch lat nie będą rozliczane na bieżąco, a sfinansowane przez nowego partnera. Jednak po dwóch latach nastąpi skokowy wzrost kosztów za remonty bieżace i sfinansowane wcześniej. Jak się domyślamy firma sfinansuje te 2 lata z kredytów. Pytanie, jak Urząd Gminy zamierza kontrolować to, aby koszty kredytowania nie zostały zawyżone ponad rzeczywistą stopę inflacji w tym okresie?
Pyt. 3. Wiemy, że finalnie za wszystko i tak zaplaci odbiorca. Przed nadmiernymi stawkami chroni odbiorców limit taryf, jednak czy nie pojawi się na rachunkach nowa pozycja kosztowa za inwestycje, która będzie poza taryfą (np. po 2 latach). Takie praktyki stosują ostatnio m.in. operatorzy telekomunikacyjni. Do tej pory ciężar inwestycji spoczywał na Gminie i tym samym to ona decydowała o celowości pewnych wydatków. Czy ta kontrola zostanie zachowana (nie widzę tego wprost w nowej umowie), bo jej brak może doprowadzic do rozszerzenia prac inwestycyjnych na to, co nie jest konieczne.


K.M.


28 stycznia 2021 - Zaproszenie


21 stycznia 2021 - Życzenia urodzinowe



Z okazji urodzin Naszego Sołtysa Marka Cierni składamy mu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, błogosławieństwa Bożego, uśmiechu na co dzień
oraz stu lat skutecznej pracy na rzecz naszej wioski i wszystkiego co sobie życzy.


Rada Sołecka, Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica oraz Rada Parafialna wraz z Proboszczem

20 stycznia 2021 - Życzenia


17 stycznia 2021 - Zamknięcie zjazdu na Gróbek od strony kościoła

Od ponad miesiąca na portalach społecznościowych związanych z naszą wsią toczy się dyskusja na temat projektu przebudowy skrzyżowania ulic Powstańców Śląskich i ks. Klimasa. Potrzeba przebudowy i inicjatywa są jak najbardziej słuszne, jednak trzeba dokonać zmian w projekcie jeszcze przed realizacją (szkoda, że tematu nie pddano szerszej dyskusji przed przesłaniem pisma do ZDW).
Przebudowa skrzyżowania ma się ograniczyć do wyłączenia możliwości zjazdu i wjazdu z drogi głównej od strony kościoła i pozostawieniu jedynie możliwości wyjazdu i wjazdu na ul. Ks. klimasa na wprost w kierunku Opola. Spowoduje to w konsekwencji znaczny spadek bezpieczeństwa względem sytuacji obecnej, a w tej chwili i tak jest źle. Mieszkańcy Gróbku są w znaczącej większości przeciwni takiej zmianie. Jeśli nie pojawi się nowa racjonalniejsza propozycja ze strony Zarządu Dróg Wojewódzkich będą zmuszeni do działan formalnych w kierunku zablokowania przebudowy wbrew ich interesowi i bezpieczństwu.
W sprawę zaangażowany jest radny Tomasz Żelasko jednak od miesiąca nie ma żadnej informacji ze strony ZDW, a już w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac związanych z przebudową. W kosztach przebudowy partycypuje też Gmina Łubniany i oczekiwania mieszkańców zostały również przekazane Wójtowi Pawłowi Wąsiakowi za pośrednictwem radnego Tomasza Żelasko.
Przed skierowaniem formalnych pism do wszystkich stron zanagażowanych w projekt przebudowy trzeba odpowiedzieć na pytanie, którą opcję akceptuje większość mieszkańców ulic Klimasa i Kwiatowej. Są 3 możliwości :
1. Przebudowa według nowego projektu, tzn. zamknięcie zjazdu od strony kościoła i pozostawienie tylko zjazdu i wyjazdu obecnie na wprost w kierunku Opola (dla wszystkich rodzajów pojazdów od motorowerów po duże maszyny rolnicze). Prawdobodobnie ścieżka pieszorowerowa w miejscu obecnego zjazdu od kościoła i lustro na zjeździe od Opola.
2. Pozostawienie zjazdu od strony kościola jako ulicę jednokierunkową (tylko do zjechania z główej) ze znakiem stop przed wjazdem na odcinek ul. Klimasa na wprost ku Opolu. Z lewej strony byłby dodatkowy pas dla rowerzystów. Propozycja do uzgodnienia w gronie mieszkańców Klimasa i Kwiatowej.
3. Pozostawienie skrzyżowania bez zmian i tylko poprawienie jakości nawierzchni oraz oznakowania.

Podpinam szkic tego, co jest problemem w nowym projekcie. Jako mieszkaniec Gróbku od urodzenia pokonuję to skrzyżowanie na różne sposoby zarówno pojazdami o gabarytach roweru, osobówek, busów jak i wielkogabarytowych składów rolniczych. Moje sugestie wynikają z doświadczenia i zdrowego rozsądku. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że uda nam sie jako mieszkańcom pozyskać modernizację tego skrzyżowania, a następnie będzie konieczna jego kolejna przebudowa, bo będzie jeszcze trudniejsze w eksploatacji jak obecnie (szczególnie dla rolników). Opis problemu jaki musi uwzględnić projektant na szkicu.

Krzysztof Marsolek
(tekst aktualizowany 19.01.2021r.)

5 stycznia 2021 - Paczkomat w Brynicy? To możliwe - zagłosuj!

Paczkomat w Brynicy? Czemu nie!
Wszystkich mieszkańców Brynicy i gości naszej strony internetowej prosimy o głosowanie za umieszczeniem paczkomatu w centrum naszej wsi. Zmobilizujmy się, bo nie jesteśmy wcale taką małą wsią, a paczkomat w naszej miejscowości byłby znaczącym usprawnieniem.
Głosować należy tutaj klikając na mapie w ikonkę z paczkomatem na środku oraz zaznaczyć na kolejnym okienku, że nie jesteśmy robotem: https://inpost.pl/blisko-ciebie/glosuj-na-miejsce#50.806111,17.935900 .

5 stycznia 2021 - Inicjatywa lokalna to coś, co działa!

Dzięki wnioskowi złożonemu przez mieszkańców wsi w ramach inicjatywy lokalnej, Brynica zyskała nowe, błyszczące stojaki na rowery. Zostały one zamontowane w miejscach często odwiedzanych przez rowerzystów: na parkingu przy budynku OSP, w którym odbywa się wiele zajęć rekreacyjnych oraz przy placu zabaw obok boiska LZS w Brynicy; do tej pory nie było tam możliwości bezpiecznego pozostawienia roweru.
Fundusze z Inicjatywy lokalnej, (która jest formą realizacji zadań publicznych realizowanych przez jednostkę samorządową we współpracy z mieszkańcami na rzecz społeczności lokalnej) przyszły z pomocą tym, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i napisali wniosek o realizację przedsięwzięcia w trybie lokalnych inicjatyw na wykonanie i zamontowanie stojaków. To proste zadanie ma na celu przede wszystkim zwiększyć komfort rowerzystów, ale również zadbać o walory estetyczne naszej miejscowości.
Warto pamiętać o możliwościach, jakie daje Inicjatywa lokalna, bo dzięki pozyskiwanym w ten sposób środkom mamy możliwość współtworzyć lokalną rzeczywistość na zasadach autentycznej współpracy.
Dlatego warto wykorzystywać potencjał miejscowych firm i producentów, tym razem też nie było inaczej - za profesjonalne wykonanie podziękowania należą się Patrykowi Czorze.


Inicjatorzy wniosku


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego