Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2020_01

Archiwum > 2020

30 stycznia 2020 - 28. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY!

W tym roku po raz pierwszy w naszej gminie odbył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem była zbiórka pieniędzy dla dziecięcej medycyny zabiegowej.

Organizatorami tego wydarzenia byli: Gmina Łubniany i Fundacja Aktywizacji Kultury i Sportu Aktywni. Gospodarzem i "kierownikiem całego zamieszania" była Nasza Brynica. Pomysł narodził się we wrześniu w trakcie trwania Brynickiej Spiżarni, a chwilę później został wcielony w życie.

W listopadzie Fundacja WOŚP wydała zgodę na utworzenie sztabu numer 5678 w Publicznej Szkole Podstawowej w Brynicy, którego szefem została dyrektor Izabela Święcicka, od tego momentu przygotowania nabrały tempa, które nie zwolniło do samego dnia Finału.

Rekrutacja wolontariuszy, rozmowy w Urzędzie Gminy z Wójtem, pozyskiwanie sponsorów, rozmowy z wykonawcami - to tylko niektóre z wielu spraw, z którymi trzeba było się zmierzyć, aby Finał WOŚP przyciągnął do Brynicy jak najwięcej mieszkańców całej gminy i nie tylko.

Zaangażowanych w przygotowania było bardzo dużo osób z terenu całej gminy, które z dobrej woli i chęci pomagania w szczytnym celu, na zasadzie wolontariatu przyczyniły się do ostatecznego sukcesu imprezy. Nikt, kto został poproszony o pomoc, nie odmówił.

Naszemu Sztabowi przyznano 15 wolontariuszy, choć chętnych do kwestowania było o wiele więcej. Uczennice ze wszystkich szkół podstawowych gminy (dzięki zaangażowaniu dyrektorów: Wiesławy Palt, Artura Baziuka i Przemysława Ryniaka), dwie mieszkanki gminy oraz Pani Janina Gędźba, dzięki wsparciu wszystkich proboszczów mogły już od rana w niedzielę kwestować przy wszystkich kościołach na rzecz Orkiestry.

Zgodnie z tegorocznym hasłem Orkiestry, 12 stycznia wszystkie ręce na pokład! Nasz gminny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczął się o godzinie 16.00 na boisku LZS w Brynicy.

Program artystyczny na wysokim poziomie zapewnili: Akordeoniści z PSM I i II stopnia w Opolu wraz z nauczycielem Dariuszem Kownackim, el12 Opole Politechnic Band - muzycy z Orkiestry Politechniki Opolskiej, Opolskiego Elektryczniaka i z Grudzic, solistki: Milena Krzyścin i Jagoda Żelasko, zespół REMEDIUM oraz niekwestionowana gwiazda wieczoru serbski Zespół Stefan Mladenovic Orchestra & Heyli. Natomiast tradycyjne Światełko do nieba mogliśmy podziwiać w trakcie pokazu MANTIKORY Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem. Organizatorami 28 Finału WOŚP byli: Gmina Łubniany i Fundacja Aktywizacji Kultury i Sportu z Brynicy.

Podczas zimnego wieczoru organizatorzy nie zapomnieli o ciepłych napojach i posiłkach. Każdy z obecnych na boisku (za wolny datek na rzecz Wielkiej Orkiestry) mógł się wzmocnić domowymi specjałami: żurkiem, łazankami, chlebem ze smalcem i ogórkiem, frytkami, korzenną herbatą i ciastami. Dla bardziej aktywnych przygotowano kiełbaskę do samodzielnego upieczenia na ognisku, przy którym można było również bezpiecznie się ogrzać, dzięki gminnym jednostkom OSP.

Tego dnia do puszek wolontariuszy z kwesty i licytacji wpłynęło
14346,21 zł, a z datków ze strefy gastronomicznej zebrano 6190,60 zł, co w sumie dało kwotę 20536,81 zł.

Podziękowania należą się Wszystkim, a w szczególności (kolejność przypadkowa):
- Wójtowi Gminy Pawłowi Wąsiakowi;
- Radnym Gminy Łubniany;
- Kole Gospodyń Wiejskich z Masowa;
- Przedszkolu w Brynicy oraz Rodzicom przedszkolaków;
- nauczycielom z PSP w Brynicy;
- Konradowi Denderze i Jerzemu Kilianowi;
- Markowi i Monice Diaków;
- Annie Patelskiej i Tomaszowi Siniewowi;
- Radzie Sołeckiej wsi Brynica;
- Kasi Krzyścin, Beacie Hadryś, Asi Żelasko, Ewie Mudreckiej, Sylwii i Karolowi Brzanom, Kasi Sobocie, Arnoldowi Sobocie, Izabeli Wierszak, Ewie i Rafałowi Mikołaszkom, Barbarze Żelichowskiej, Mariuszowi Patelskiemu, Ewelinie i Rafałowi Ratusznym, Kasi Blach, Tomaszowi Czechowi (kolejność przypadkowa).

Ponadto Sponsorom o wielkim sercu, bez których impreza nie mogłaby się odbyć z tak wielkim rozmachem:
" Aga GAZ Gabriela i Benedykt Długosz;
" Agencja Allianz Ewelina Brol;
" AgroRelax w Brynicy Konrad Dendera;
" Anna i Adam Bilik: Kuchenne Przepychanki. Bitwa o kuchnię BILIQ.PL;
" Auto-Tech Andrzej Sobota i Stacja Kontroli Pojazdów Andrzeja Soboty w Luboszycach;
" Centrum Dystrybucji Gazu Sp. Oddział Opole;
" Czora Inox Style;
" Diaków. Systemy energetyczne;
" Himmel i Papesch Sp. z.o.o.;
" Hubert Kampa - Fundacja In BlassedArt;
" Imex Piechota;
" Kruszywa Sp.z.o.o Oddział Żwirek w Luboszycach;
" Kuczera-Michalska Beata;
" Mechanika pojazdowa. Blacharstwo. Arnold Sobota;
" MR Styl Joanna i Roman Chojnaccy z Biadacza;
" Opolska Dekoratornia;
" Pamas. Zakład przetwórstwa mięsnego;
" Piekarnia Klaudiusz Prohaska;
" Prusaczyk Katarzyna;
" ROBIX S.C Kadłub Turawski;
" Rudatom. Zakład usług transportowo - sprzętowych Dariusz Sznotala;
" Stajnia Zawada Joanna i Tomasz Gryga;
" Stegu Sp. z.o.o;
" Wieczorek Schody Drewniane;
" Zakład usługowo - handlowy. Autoczok Kępa Bernard Czok.

Fundacja Aktywizacji Kultury i Sportu "Aktywni"


21 stycznia 2020 - Z WIZYTĄ W ŻŁÓBKU

Do niecodziennego wydarzenia doszło 19 grudnia 2019 roku! Wtedy to w naszym brynickim kościele odbyły się Jasełka, przygotowane wspólnie przez przedszkole i szkołę podstawową. Wszyscy mieszkańcy naszej wsi mogli przyjść i zobaczyć jak do dzieciątka przychodzą z darami trzej królowie, pasterze oraz... postacie z bajek: Rybak, Pinokio, Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Pszczółka Maja, Calineczka oraz mała Smerfetka. W odświętnie przystrojonym kościele nie zabrakło przepięknych kolęd i pastorałek, zarówno tych śpiewanych wspólnie, jak i przez solistki: Karolinę Sówkę i Jagodę Żelasko, a także zagraną na skrzypcach przez Emilię Drost. Przedstawienie zakończyło się owacjami na stojąco! Nikt nie spodziewał się takiego występu! Dzieciaki dały z siebie wszystko.

Po Jasełkach wszystkich zaproszono na świąteczne spotkanie na boisko szkolne w niecodziennej scenerii przygotowanej przez nauczycieli PSP w Brynicy. Dzięki rodzicom przedszkolaków i uczniów można było rozsmakować się w wigilijnych potrawach. Dla maluchów, którym nie wystarczyło ciepło z ogniska, przygotowano świąteczny seans bajkowy w szkole.

To wszystko było możliwe dzięki zaangażowaniu dzieci, nauczycieli, dyrekcji szkoły oraz przedszkola w Brynicy, a także księdza proboszcza. Za co Wszystkim dziękujemy!


19 stycznia 2020 - ZaproszenieRada Sołecka wsi Brynica wspólnie z Przedszkolem Publicznym w Brynicy organizuje w dniu 22 stycznia (środa) o godz. 9:00 w Sali Państwa Cebula Dzień Babci i Dziadka - dla wszystkich babć, dziadków oraz osób samotnych. W trakcie spotkania będzie miał miejsce występ przedszkolaków oraz zagra kapela góralska.


Organizatorzy serdecznie zapraszają!


17 stycznia 2020 - Krystian Czech wyrózniony prestiżową nagrodą za działalność społeczną!

Dwa dni temu przy okazji nagrody dla Brynicy wspomnieliśmy o liderze Odnowy Wsi - Krystianie Czechu, a już tego dnia wieczorem otrzymał on jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych wspólnie dla dwóch województw - Śląskiego i Opolskiego.
W środę wieczorem w Filharmonii Opolskiej odbyła się uroczystość wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji, organizowana przez Opolską Izbę Gospodarczą. Aż dwa wyróżnienia Kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Mariana Duczmala przyznała animatorom z Gminy Łubniany.
Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii kultura odebrał Zespół Pieśni Ludowej SILESIA. Srebrny Laur w kategorii Pro Publico Bono przyznano Krystianowi Czechowi za działalność animatorską na terenie gminy. W historii imprezy z naszej gminy Laury Umiejętności i Kompetencji otrzymali w przeszłości Bank Spółdzielczy Łubniany, Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej ECOKOM Luboszyce, Zakład Usługowo-Transportowy RUDATOM Kępa oraz Piotr Cieślik.

Jak przekazał nam Krystian Czech, pragnie on w imieniu "Silesii" oraz własnym serdecznie podziękować Kapitule za to prestiżowe w skali województwa opolskiego i śląskiego wyróżnienie.

W tym miejscu chciałbym podziękować w imieniu swoim, a także mieszkańców Brynicy za te kilkadziesiąt lat pracy społecznej na rzecz naszej miejscowości. To dzięki niezłomnemu optymizmowi Krystiana udało się tak wiele.
Jak czytamy w słowniku -
"Pro bono (od łac. pro bono publico = „dla dobra publicznego”) – określenie oznaczające usługi profesjonalne wykonywane dobrowolnie i bezpłatnie, w interesie publicznym".

Tytuł przyznany Krystianowi jednoznacznie opisuje to, co realizuje on jako swoje motto życiowe. Tak wielu czerpie z tego korzyść, a tak niewielu o tym wie. Jednak to nigdy laureta nie zniechęcało do kreowania coraz to nowych pomysłów i realizownia ich z niezwykłą wytrwałością. Tak trzymaj Krystianie!


opracowanie - Krzysztof Marsolek
foto - https://opowiecie.info

15 stycznia 2020 - Brynica wyróżniona tytułem "Lidera Odnowy Wsi"

Pocztą pantoflową dowiedzieliśmy się iż nasza Brynica została wyróżniona przez Marszałka Województwa Opolskiego tytułem "Lidera Odnowy Wsi". Jest to w pełni zasłużony tytuł dla naszej prawie 700 letniej "staruszki" Brynicy. Przeszła ona w zeszłym roku swoisty face lifting i zachwyca wyglądem nowego centrum wsi oraz tak długo oczekwanymi ścieżkami pieszo-rowerowymi.
Nic nie dzieje się samo i za sukcesem stoi bezinteresowne zaangażowanie oraz ciężka praca ludzi będących motorem rozwoju naszej miejscowości.
To dzięki takim osobom jak Krystian Czech - lider Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica, czy Marek Ciernia - sołtys wsi udalo się przeistoczyć takie miejsca jak centrum wsi, czy plac zabaw oraz wiatę na boisku w obszary funkcjonalne dla mieszkańców i po prostu ładne.

Nie są to jedyne fakty, które przesądzily o przyznanej nagrodzie "Lidera Odnowy Wsi" dla Brynicy ale stanowią swoistą wisienkę na torcie dopełniającą to, co dzieje się już od 2009 roku kiedy to Brynica zyskała tytuł Pięknej Wsi Opolskiej.
Fotorelacja z gali wręczenia nagrody już wkrótce o czym poinformujemy na łamach naszej strony internetowej.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

15 stycznia 2020 - Zaproszenie

Dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury zaprasza na "Rodzinne Kolęd Śpiewanie", podczas którego wręczone zostaną także nagrody dla uczestników dorocznego konkursu "Łubniańska Betlejka".
Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 stycznia w sali koncertowej Łubniańskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Opolskiej 53. Początek koncertu godzina 17:00. Śpiewanie kolęd uświetni Zespół Pieśni Ludowej SILESIA.

6 stycznia 2020 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w Brynicy!


6 stycznia 2020 - Zaproszenie


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego