Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2011_06

Archiwum > 2011

29 czerwca 2011 - Szlakiem Rud Żelaza 2011 - czas na podsumowanie

W tegorocznej - II edycji imprezy turystyczno-rekreacyjnej "Szlakiem Rud Żelaza" wzięło udział ponad 100 uczestników, którzy w różnych kategoriach (konnej, pieszej i rowerowej) przemierzyli wyznaczone szlaki. Główny szlak - Rudnia Aleja, prowadził do zabytkowej młotowni w Zagwiździu. Uczestników rajdu oprowadził po zagwiździańskiej izbie muzealnej wójt Murowa pan Andrzej Puławski. Po zakończonym rajdzie na terenie Agrorelaksu w Brynicy zorganizowano piknik oraz konkurencję w rzucie rudą (oryginalnym XIX wiecznym odlewem - około 8 kg wagi), a także konkurs wiedzy o Brynicy. Dokonano również symbolicznego wyboru "najpiękniejszej rudej" i "najprzyjemniejszego rudego". Rudą Miss została pani Laurencja Victoriana z Wodzisławia Śląskiego, rudym misterem pan Franciszek Sośnik z Dobrzenia Wielkiego. Cieszył także fakt llicznej obecności mieszkańców Brynicy biorących udział w porajdowym pikniku.
Pragniemy serdecznie podziękować za wszelką pomoc w przygotowaniu i zorganizowaniu imprezy: uczestnikom - Klubowi Rowerowemu Reider z Opola; Miłośnikom Turystyki Rowerowej z Dobrzenia Wielkiego, grupie reprezentującej Stowarzyszenie CIS z Łubnian z panią Klaudią Krawiec na czele, Stowarzyszeniu Nasza Wspólnota z Jełowej, mieszkańcom Brynicy , ks. Proboszczowi Krzysztofowi Mrozowi , Parafialnemu Zespołowi Caritas, mieszkańcom Grabczoka i Dąbrówki Łubniańskiej , gościom z Opola, Czarnowąs, Wodzisławia Śląskiego, a także panu redaktorowi Mariuszowi Jarzombkowi za relację imprezy na łamach NTO i Rozgłośni Polskiego Radia w Opolu.
Szczególne podziękowania pragniemy przekazać za wsparcie finansowe: Wójtowi Gminy Łubniany panu Krystianowi Baldemu, Wójtowi Gminy Murów panu Andrzejowi Puławskiemu oraz mieszkańcom Brynicy : sołtysowi - pani Kornelii Patrzek. Panom: Joachimowi Czorze, Joachimowi Kansemu z Surowiny, Sebastianowi Gruszce, Mateuszowi Sochorowi, Krystianowi Sochorowi, Benedyktowi Długoszowi, Klaudiuszowi Gallusowi, Grzegorzowi Soszyńskiemu. Dziękujemy Restauracji Berpol - Mieczysławowi Tyniorowi oraz Aleksandrze Łozińskiej z całym zespołem. Wyjątkową wdzięczność chcemy wyrazić pod adresem gospodarzy - rodziny Denderów - Renaty, Konrada oraz ich wspaniałych synów, a także pracującym podczas imprezy instruktorom jazdy konnej Agnieszce Luksa i Annie Stefan. W tym miejscu pragniemy przypomnieć, że autorem pytań konkursowych na temat wiedzy o Brynicy był pan Bernard Matros. Pomocą w przygotowaniu imprezy służyła również rodzinia Kowalczyków z Surowiny.
Głównym organizatorem II Szlaku Rud Żelaza było Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica. Jako prezesowi jest mi niezmiernie miło podziękować najbardziej zaangażowanym przedstawicielom stowarzyszenia w przygotowanie przedsięwzięcia Markowi Cierni, jego synowi Dominikowi, bratu Edmundowi Ciernii oraz nieocenionemu jak zawsze Krzysztofowi Marsolkowi.
Partnerem imprezy był Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej.

Krystian Czech

27 czerwca 2011 - Bliskość natury w brynickich okolicach, tym razem na Surowinie

Dziś prezentujemy kolejne fotografie pokazujące bliskość przyrody w okolicy Brynicy. Tym razem autorami zdjęć są Państwo Marsolek z Surowiny. Zobaczyli oni w niedzielny poranek słodkiego maluszka śpiącego pod jabłonką w ich ogródku. Gość był wyraźnie zmęczony po nocnych polowaniach i nawet nie zauważył, jak gospodarze zrobili mu pamiątkowe zdjęcia.
Wyglądął wyraźnie obruszony, gdy postanowili go połaskotać w szyję chcąc go dobudzić i pokazać mu miseczke z piciem. Gospodarze postanowili dalej mu nie przeszkadzać, aby mógł wypocząć w spokoju. Możemy jednak sądzić iż nie jest to ostatnia wizyta szacownego gościa u Państwa Marsolek po tak miłym przyjęciu.


tekst - Krzysztof Marsolek

26 czerwca 2011 - Audycja o Brynicy

Dziś po południu mogliśmy posłuchać o Brynicy i nie tylko w programie "Latający Ślązak" Radia Opole. Był on poswięcony m.in. niedawnej imprezie Szlakiem Rud Żelaza, jak i historii naszej okolicy. Można było posłuchać o wielu ciekawostkach historycznych. Swoją wiedzą dzielili się Krystian Czech z Brynicy oraz Rudolf Mohlek z Budkowic. Program przygotował i prowadził redaktor Mariusz Jarzombek. Zapraszamy wszystkich do słuchania Radia Opola, a szczególnie programów związanych z Brynicą.
Dla tych, którzy nie mogli tego posłuchać na żywo jest do pobrania zapis audycji w pliku .mp3 (rozmiar około 40MB) pod adresem www.brynica.opole.pl/audycje/ropole/2011_06_26_MJarzombek_Latajacy_Slazak.mp3

tekst i zdjęcie - Krzysztof Marsolek


Na zdjęciu red. Mariusz Jarzombek oraz Krystian Czech podczas nagrywania jednego z fragmentów audycji.

25 czerwca 2011 - Jutro o 15.05 w Radiu Opole audycja o Brynicy

Jutro o godzinie 15.05 w Radiu Opole zostanie wyemitowana audycja o Brynicy, a szczególnie o ostaniej imprezie Szlakiem Rud Żelaza. W ramach serii programów Latający Ślązak program obejmie swoja tematyką Brynicę, Zagwiździe i Murów. Będzi etakze wspominał o historii dekarstwa w Brynicy.
Już dziś wszystkich zapraszamy do słuchania Radia Opole zarówno tradycyjnie na czestotliwosci 101,2 MHz , jak i poprzez internet pod adresem : http://www.radio.opole.pl/posluchaj .
A oto opis zapowiedzi programu przygotowanego przez redaktora Mariusza Jarzombka:


na zdjęciu Mariusz Jarzombek "Jedzie na kole" z Brynicy do Zagwiździa


15:05 Latający Ślązak – Mariusz Jarzombek


Zgodnie z zapowiedzią Latający Ślązak wybrał się do Brynicy, skąd "na kole" ruszył w kierunku Zagwiździa i Murowa. Na miejscu udało mu się odkryć ślady tutejszego hutnictwa i górnictwa. Na koniec wszedł na dach, by sprawdzić kunszt brynickich dachdekrów. Relacje z tych wypraw w programie.

25 czerwca 2011 -W środę zakończył się rok szkolny, mamy wakacje

W ramach porządkowania zaległych materiałów nie opublikowanych jeszcze na stronie, prezentujemy dziś zdjęcia z zakończenia roku szkolnego w brynickiej podstawówce. Zdjęcia z części oficjalnej nadesłała Pani Sudoł, za co jej serdecznie dziękujemy. Obowiązki nie pozwoliły dotrzeć "nadwornemu fotografowi" Stowarzyszenia na czas, ale zawsze pomocna dłoń Pani Profesor pozwoliła na pokazanie tego co działo się podczas pożegnalnego spotkania uczniów, nauczycieli, rodziców i osób będących przyjaciółmi szkoły. W programie znalazlo sie miejsce na prezentację krótkiego spektaklu, jak i czas na podziękowania. Podziękowania miały też swój wymiar symboliczny w postaci okolicznościowych dyplomów. Jeden z nich trafił także do mnie, za co serdecznie dziekuję.
Po części oficjalnej odbyło sie małe spotkanie przy kawie dla nauczycieli oraz zaproszonych gości. Znalazł się także czas na pożegnania. Żegnano uczniów klasy IV, którzy zakończyli swoją naukę, i to zakończyli z bardzo dobrymi wynikami. Na zdjęciach widać, jak bliscy byli nauczycielom, a szczególnie Pani Dyrektor Justynie Tront.
W czasie wakacji będziemy prezentować inne materiały związane z szkołą i wydarzeniami na jej terenie z połowy czerwca, gdyż z powodu wielu imprez nie udało sie wszystkiego publikować na bieżąco.


zdjęcia - Danuta Sudoł, Krzysztof Marsole, tekst - Krzysztof Marsolek

25 czerwca 2011 - Goździk siny okazal się jednak nie taki siny a raczej kropkowany

W środę pisaliśmy, że poszukiwany przez nas goździk siny został odnaleziony na Surowinie. Okazało się to przedwczesnym, gdyż juz w piątek dotarło informacja od Pana Pawła Pech z Murowa, za co mu serdecznie dziękujemy. Jak słusznie zauważył pomimo ogromnego podobieństwa nie jest to poszukiwany kwiat.
Pomyłka wynikła z tego, iż od kilku dni nie mamy odpowiedzi na mail od Pana dr Weglarczyka z Poznania i przedwczesny entuzjazm spowodował opublikowanie informacji o znalezisku. Znalezisk zresztą jest więcej, m.in. przy drodze do Kup, czy w lesie na Grabczoku. Okazują się one jednak goździkiem kropkowanym. Poniżej przytaczamy list od Pana Pawła, aby pomóc w dokładniejszym szukaniu, a nawet przenieść dalsze poszukiwania na maj przyszłego roku:

"
Witam,

nazywam się Paweł Pech, jestem mieszkańcem Murowa i absolwentem botaniki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się roślinnością Borów Stobrawskich, m.in. prowadzę spis i rozmieszczenie roślin rzadkich i chronionych. Niestety roślina zamieszczona na zdjęciach to nie jest poszukiwany Goździk siny Dianthus gratianopolitanus a pospolity Goździk kropokowany Dianthus deltoides. Dla amatora obie te rośliny mogą być nie do rozróżnienia, gdyż rosną często na tych samych stanowiskach i pokrojem są bardzo podobne do siebie. Jednak, cechami pozwalającymi je odróżnić to: goździk siny nie posiada plam i kropek na płatkach, na szczycie każdej łodygi rośnie tylko 1 kwiat, kwitnie od maja do czerwca (czyli już praktycznie przekwitł, co dodatkowo utrudnia jego odnalezienie); goździk kropkowany posiada kropki ułożone w wzór na płatkach (jak sama nazwa wskazuje kropkowany), kwiaty rosną na rozgałęzionej łodyżce, kwitnie od czerwca do września (przez całe lato, a teraz jest w pełni kwitnienia i wszędzie go dużo).
Dane z literatury (Kącki i Dajdok, 1999) niestety nie potwierdzają występowania goździka sinego w tych okolicach, jednak nie znaczy, że jego tam nie ma. Poszukiwania sugeruje, że należałoby przerwać i w następnym roku w maju powtórzyć.
pozdrawiam Paweł Pech

Zakład Bioróżnorodności i Ochrony Szaty Roślinnej
Instytut Biologi Roślin
Uniwersytet Wrocławski "

Publikowane zdjęcie dokładniej pokazuje poszukiwanego "osobnika" , choć rosnący dziko ma trochę jasniejszy kolor - Krzysztof Marsolek

24 czerwca 2011 - Mamy nową stronę internetową w Brynicy

Od dziś rusza kolejna strona związana z Brynicą. Będzie to strona LZS Brynica. Dzięki niej dowiemy sie czegoś więcej o działalności Ludowego Związku Sportowego Brynica, jego historii, ale i aktualnych rozgrywkach, i co najważniejsze tego, co dzialo się na boiskach. Strona jest podstroną miejscowości Brynica, jednak podobnie jak strona parafii będzie administrowana i redagowana przez niezależny zespół. Podobnie jak poprzednie strony jest ona utrzymywana na serwerze i wspierana technicznie dzięki firmie MarCom z Brynicy.
Od zaangażowania ludzi i ich aktywnosci będzie zależeć ilość oraz jakość tego co tam się pojawi. Dziś strona jest dopiero w budowie, jednak wkrótce powinna się rozszerzyć o wiele nowych zakładek.
Jej adres to lzs.brynica.opole.pl a na stronie głównej miejscowości znajdziemy bezpośredni odnośnik.


Krzysztof Marsolek

23 czerwca 2011 - Dziś Boże Ciało i tradycyjna procesja do 4 ołtarzy

Dziś Święto Bożego Ciała. Ma ono silne ugruntowanie w tradycji chrześcijańskiej i jest jednym z największych świąt religijnych katolików. W dniu tym odbywają się w całym kraju procesje. W Brynicy do czterech ołtarzy znajdujących się w centrum miejscowości, a przygotowanych przez mieszkańców na ten szczególny dzień.
Dzisiejsza przebiegła z bardzo licznym udziałem parafian. Była połączona z mszą świetą koncelebrowaną przez ks. proboszcza Krzysztofa Mroza oraz ks. Radosława Chałupniaka. Jak co roku procesji towarzyszyła orkiestra oraz dziewczynki idące przed baldachimem i sypiące kwiaty.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolekzdjęcia w galerii pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=235


22 czerwca 2011 - Ostatnie przygotowania do uroczystości Bożego Ciała

Dziś wieczorem trwały ostatnie przygotowania do jutrzejszej procesji Bożego Ciała. Mieszkańcy z dużą pieczołowitością przygotowywali ołtarze, a czasem nawet tworzyli małe dzieła sztuki z traw i kwiatów. Wszystkiemu przyglądał się z cokołu pomnika w centrum wsi św. Michał, który od wczoraj ma rozpromieniona twarz dzięki pracy jaką włożyl w jego wyczyszczenie Pan Konrad Krupa. Panie przygotowujące ołtarz uplotły mu dodatkowo łańcuch z zielonych gałązek. Podobne prace trwały także przy starej remizie strażackiej oraz przy kapliczce św. Nepomucena. Później dotarli jeszcze mieszkańcy przygotowujący ołtarz obok kaplicy na przeciw zabytkowej remizy strażackiej.
Miejmy nadzieję, ze burza, która rozszalała sie w tej chwili za oknem nie wyrządzi zbyt wielkich szkód i będziemy mogli podziwiać owoce pracy Bryniczan w całej okazałości.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

22 czerwca 2011 - Relacja z zeszłotygodniowej wystawy cyklicznej DARA w Brynicy

W ramach cyklicznej imprezy "DARA" - Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego, Biblioteka w Brynicy zorganizowała dnia 16.06 o godz. 18.00 wystawę prac lokalnych twórców i artystów ludowych.
Podczas rozpoczęcia imprezy wszyscy goście wystawy uczcili minutą ciszy pamięć zmarłej Marii Czok - artystki sztuki ludowej, której piękne wyroby nieraz mogliśmy podziwiać. Słowa wstępne na temat prac lokalnych twórców i artystów ludowych wygłosił Pan Krystian Czech - Dyrektor Lubniańskiego Ośrodka Działalnosci Kulturalnej. Na wystawie można było obejrzeć prace "młodego pokolenia" ale także pokolenia "młodego duchem", jak również osiągnięcia znanych hodowców gołębi. Imprezie towarzyszyły takze zwiastuny filmowe Studia Filmowego SVK - FILM, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Swoje prace zaprezentowali: Iwetta Sochor absolwentka Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu (malarstwo), Sabina Sochor (malarstwo), Brygida Klimek (malarstwo), Żaneta Feliks (malarstwo), Sabina Patrzek (malarstwo, rzeźbiarstwo), Kinga Tokarz (malarstwo), Krzysztof Pek (znany hodowca gołębi-najlepszy w 2010r.), Jan Sowa (znany hodowca gołębi), Studio Filmowe SVK - FILM Łukasza Czecha.
Sabina Patrzek uczennica I klasy Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu. Uczestniczy w zajęciach plastycznych w opolskim ognisku plastyczny. Młoda artystka maluje martwą naturę, architekturę miejską i wiejska, ikony oraz rysuje i maluje portrety. Eksperymentuje kolorami aby odkreślić energię, żywiołowość, wrażenie.
Ulubioną techniką Sabiny jest rzeźba z wosku. Malarska pasja towarzyszy jej niemal od dziecka, jednak swoich planów na przyszłość Sabina na razie nie chce zdradzić.
Żaneta Feliks uczęszcza do I klasy Technikum Budowlanego im. K. Gzowskiego w Opolu. Większość prac Żanety to pejzaże : wiosenne, letnie, jesienne i zimowe; krajobrazy: gór, lasów, łąk, rzek, oczek wodnych. Ukazuje w nich zjawiska fizyczne zachodzące w przyrodzie. Jej pasją jest nie tylko malarstwo ale także sport. Swoją przyszłość chce wiązać z architektura.
Kinga Tokarz gimnazjalistka II klasy Zespołu Szkół w Kup. Na pytanie czy pasją jej jest malarstwo, Kinga odpowiedziała "najważniejsza z wszystkich". Marzeniem Kingi jest zdanie do Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu. Bierze czynny udział w konkursach plastycznych. Ulubioną techniką młodej artystki jest szkicowanie. Kinga uczestniczy również w grupie tanecznej w Dobrzeniu Wielkim pod kierunkiem Aleksandry Bieszaj.


tekst i zdjęcia - Aneta Sowa

22 czerwca 2011 - Jutro zakończenie sezonu piłkarskiego klasy A i ostatni mecz w Brynicy

Brynica słynęła kiedyś z doskonałych dekarzy, słynie także z przedsiębiorczości mieszkańców oraz walorów turystycznych. Jest jednak coś, co zawsze wyrózniało Brynicę wśród szarości wiosek tej wielkości i skąpym budżecie na inicjatywy społeczne. Tym czymś jest nasza drużyna piłkarska. Pomimo trudności finansowych, emigracji, niżu demograficznego i wielu innych problemów przed którymi dzień po dniu staje zarząd LZS Brynica ze swoim Prezesem - Jerzym Kilianem, brynicki klub wciąż utrzymuje sie w piłkarskiej klasie A.
W tym roku nie tylko utrzymał się w swej klasie, ale znalazl się w jej czołówce z bardzo dobrym dorobkiem punktowym. Juz w czwartek zakończenie sezonu i ostatni mecz LZS Brynica kontra Hetman Byczyna, który walczy o utrzymanie się w klasi A. Zapowiada się ciekawy, lecz trudny mecz dla brynickich zawodników.
Bardzo ważną rzeczą podczas meczu jest doping swoich kibiców, a zatem Bryniczanie powinni jak najliczniej przybyć na boisko o godzinie 17.00, aby dopingowac swoją drużynę!


tekst - Krzysztof Marsolek

21 czerwca 2011 - Poszukiwany i znaleziony

Jakiś czas temu kierowaliśmy do mieszkańców Brynicy i Surowiny prośbę o odszukanie rosnącego na naszym terenie goździka sinego. Było to następstwem prośby skierowanej do nas przez dr Karola Węglarskiego z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu.
Na apel odpowiedział Pan Arnold Marsolek z Surowiny, który przemierzając leśne ścieżki pod Surowiną odnalazł siedlisko poszukiwanego kwiatu i niezwłocznie nas powiadomił. Jak się okazuje goździk siny rosnący dziko w naszej okolicy nie wyginął i ma się całkiem dobrze.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


21 czerwca 2011 - W czwartek Boże Ciało, przygotowania trwają

Już w najblizszy czwartek uroczystości Bożego Ciała. Tradycyjnie przez centrum Brynicy przejdzie liczna procesja wiernych nawiedzających 4 ołtarze specjalnie przygotowane na tą okazję. Tradycją stało się również to, iż każdego roku ich przygotowaniem zajmują się mieszkańcy różnych części miejscowości.
Jeden z ołtarzy znajduje się co roku obok miejsca symbolicznego dla Bryniczan - pomnika poświęconego mieszkańcom, których tragiczne losy i śmierć były następstwem zawieruchy dwóch wojen, jakie przetoczyły się przez tą część Europy.
Niewzruszenie z cokołu pomnika spogląda na ich los i nasze obecne poczynania św. Michał Archanioł, to jest naczelnik aniołów walczących przeciw złym duchom, uzbrojony, z lancą w ręku, depczący czarta. Imię MICHAŁ znaczy (KTÓŻ JAK BÓG). Przypomina ono walkę, którą stoczył wódz Aniołów ze złymi duchami. Walka dobra ze złem trwa nadal. Po stronie Chrystusa walczą Aniołowie, święci i Kościół, a przeciw Chrystusowi - szatan i jego sprzymierzeńcy. W Starym Testamencie św. Michał był obrońcą ludu wybranego, obecnie jest obrońcą Kościoła. Prosimy go co niedziela aby przedstawił Bogu nasze modlitwy - (antyfona na ofiarowanie), aby był przewodnikiem dusz opuszczających ten świat i aby wziął nas w opiekę na sądzie ostatecznym.
Św. Michał spogląda z troską na Brynicę już od prawie stu lat, a kolejne pokolenia troszczą się o to, aby o nim nie zapomniano i aby symboliczne miejsce jego obecności było należycie utrzymane.
Dzięki wczorajszej pracy wykonanej przez mieszkańców ulic Powstańcow Śl., Stawowej, Krzywej i Młyńskiej miejsce mu poświęcone i sam pomnik nabrały nowego blasku.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

21 czerwca 2011 - Od pewnego czasu mamy Gminę Łubniany na bieżąco

Od pewnego czasu zainteresowani wydarzeniami w naszej gminie mogli zauważyc, iż strona Urzędu Gminy Łubniany www.lubniany.pl dostarcza na bieżąco informacje związane z tym, co dzieje się na jej terenie. W natłoku wydarzeń z początku tego miesiąca zabrakło czasu na śledzenie informacji tam znajdujących się. Od dziś w menu strony Brynicy znajduje się skrót do bezpośredniego otwarcia strony z aktualnościami Urzędu Gminy.
Wśród ciekawszych informacji możemy znaleźć wyróżnienie dla samorządowców z naszej gminy pod patronatem Marszałka Województwa opolskiego oraz Prezydenta RP. Były Wójt Dieter Wystub odznaczony został złotym medalem za długoletnią służbę w samorządzie, a obecny Sekretarz Gminy Pan Jerzy Musiał został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jako Członkowie Stowarzyszenia Odnowy Wsi, Bryniczanie i mieszkańcy Gminy Łubniany przyłączamy się do życzeń i gratulacji dziękując za lata pracy dla naszej miejscowości.
Wsród spraw bieżących Obwieszczenie Wójta Gminy Łubniany w sprawie obowiązku podłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej .
Znalazło sie także miejsce na informacje o Gminnych Zawodach Sportowo - Pożarniczych o Puchar Wójta .
Cieszymy się, iż pojawiło sie kolejne źrodło bieżacych informacji dla mieszkańców Brynicy, jak i całej Gminy Łubniany oraz trzymamy kciuki, aby zapał naszych nowych wlodarzy wytrwał próbę czasu.


tekst - Krzysztof Marsolek, fot. - Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze 19.06.2011 ze strony urzędu.20 czerwca 2011 - Szlakiem Rud Żelaza 2011 już za nami - cd.

Wśród konkursów rozgrywanych na imprezie znalazły sie także wybory rudych Miss i Mystera. Ideą było wybranie kogoś, kto ma naturalnie rude włosy lub jest najciekawiej przebrany. Zwycieżyli: Laurencja Victoriano z Wodzisawia Śl. ( nagroda ufundowana przez Zespół Rekreacyjno-Restauracyjny Berpol w postaci kolacji we dwoje) oraz Franciszek Sośnik z Dobrzenia Wielkiego ( nagroda ufundowana przez Gospodarstwo Agroturystyczne Agrorelaks w postaci jednodniowego pobytu z noclegiem i śniadaniem dla dwóch osób).
Swoistą atrakcję przygotowali strażacy z brynickiego OSP, którzy przybyli na teren imprezy swoim wozem bojowym na sygnale wprost z Zawodów Gminnych Jednostek OSP, gdzie odnieśli sukces. Zaprezentowali się w pełnym składzie w dłoniach trzymając puchar oraz dyplomy za zdobycie I miejsca w kategorii juniorzy, II w kategorii żeńskeij oraz III w kategorii seniorzy. Prezes OSP Pan Rudolf Woźnica z tej okazji odbył nawet rundę honorową na koniu pokazując, że nasi strażacy są nie tylko najlepsi w akcji, ale także potrafią się świetnie bawić wraz z wszystkimi mieszkańcami.
Organizatorzy podziękowali wszystkim gościom przybyłym z bliższa i dalsza na rajdy, a szczególnie Opolskiemu Klubowi Turystyki Rowerowej Rajder i Sekcji Turystyki Rowerowej z Dobrzenia Wielkiego oraz jeźdźcom z Stadniny Konnej Wodziany z Dąbrówki Łubniańskiej. Za rok kolejna, już III odsłona imprezy na którą serdecznie zapraszamy.

tekst i zdjęcia - Krzsyztof Marsolek

19 czerwca 2011 - Szlakiem Rud Żelaza 2011 już za nami

Szlakiem Rud Żelaza 2011 już za nami. W tym roku udzial w rajdach wzięło ponad 100 uczestników. Podążyli oni rowerami, konno bądź pieszo leśnymi ścieżkami do Zagwiździa lub bliższej Studzionki. Pogoda była trochę kapryśna, jednak po ich powrocie z tras ustabilizowała się.
Wsród wielu atrakcji przygotowanych dla uczestnikow rajdów, jak i gości przybyłych na wspólną imprezę znalazły się zawody pod nazwą "Rzut rudą", a więc prawie 8 kilogramowym kawalkiem przetopionej rudy żelaza, jaką transportowano przed ponad 200 laty szlakiem zwanym Rudnią Aleją (nim podążali rowerzysći i grupa konna do Zagwiździa). Zwycieżcami okazali się w kategorii dzieci do lat 15 - Sebastian Jendryca, kobiet - Bożena Oliwa z Łubnian, a w kategorii mężczyzn Tomasz Mojsiejewicz z Brynicy. Zwyciężcy otrzymali kolejno puchar Prezesa Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica - do lat 15, Puchar Wójta Gminy Murów - kobiety, Puchar Wójta Gminy Łubniany - mężczyźni. Wójt Gminy Murów Andrzej Puławski przybył osobiście do Brynicy, aby wręczyć puchar zwycieżczyni, jak również wcześniej oprowadzał uczestników rajdu po Muzeum Huty Zagwiździe.

Kolejnym konkursem, był quiz z wiedzy o Brynicy przygotowany przez Pana Bernarda Matrosa. Jego zwyciężcą po dogrywce okazała się Monika Jendryca z Brynicy.
Więcej na temat imprezy juz wkrótce, a już dziś można oglądać zdjęcia w galerii pod adresem
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=233


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

18 czerwca 2011 - Szlakiem Rud Żelaza - ruszamy już jutro o 14.00

Jutro od 14.00 na placu kolo Agrorelaksu rusza impreza Szlakiem Rud Żelaza . Wszyscy, którzy mają sprawne rowery, lubia dalekie spacery lub jeżdżą konno mogą wziąć udział w rajdach jednym z 5 przygotowanych szlaków.

Najmłodsi będa mogli skorzystać za darmo z dmuchanej zjeżdżalni, minikaruzeli dla dzieci do lat 7 oraz innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów
.

Wszyscy jesteśmy zaproszeni!


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


Na zdjęciach uczestnicy zeszłorocznej imprezy jadący szlakiem pomarańczowym dla najmłodszych oraz bawiący się na dmuchanej skoczni

18 czerwca 2011 - Dziś kończy 92 lata Pani Anna Jaźwińska

Dzisiaj 18.06.2011 r. p. ANNA JAŹWIŃSKA kończy 92 lata.


W związku z tym składamy jej serdeczne życzenia urodzinowe, długich lat życia w zdrowiu, szczęściu i zadowoleniu w otoczeniu rodziny, dużo błogosławieństw Bożych i wszyscy śpiewamy jej

- 100 lat -

Bernard Matros

http://www.youtube.com/watch?v=iqLwHyQWNqo&feature=related

16 czerwca 2011 - Dziś wieczorem koło Agrorelaksu przygotowania do imprezy Szlakiem Rud Żelaza

Drodzy członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica

Dziś - czwartek - o godzinie 19:30 na terenie Agrorelaksu (teren treningowy za laskiem) przygotowywane będzie miejsce związane z niedzielną imprezą. Serdecznie zapraszam (kto może) do pomocy. Jeżeli to możliwe informację można przekazać dalej.

Pozdrawiam:

Krystian Czech

15 czerwca 2011 - Program Radia Opole na żywo z Agrorelaksu w Brynicy

Dziś Brynica prezentowana była na żywo w Radiu Opole podczas południowego programu z serii "Radio na Szlaku". Program na miejscu z Gospodarstwa Agroturystycznego Agrorelaks prowadziła Halina Nabrdalik . Podczas kilku wejść wypowiadali się Konrad Dendera - wlaściciel Agrorelaksu, Krystian Czech - lider Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica, Agnieszka Luksa - instruktor jeździectwa oraz Mieczysław Tynior - właściciel Zespołu Rekreacyjno - Restauracyjnego Berpol. Po krótce przedstawili oni walory turystyczne miejscowości, jej silne strony i atrakcyjność oraz ofertę dla odwiedzających. Krystian Czech omówił także działania jakie są prowadzone w zakresie imprez organizowanych na terenie Brynicy, współpracę organizacji i podmiotów w ich organizacji oraz zaprosił na najbliższa imprezę odbywająca sie na terenie Agrorelaksu - Szlakiem Rud Żelaza.
Słuchacze mogli się także dowiedzieć o lokalnych zwyczajach kulinarnych, posłuchać o tym, co to są bratkartofle i o specjale Berpolu - kotlecie ala Berpol.
W tle słychać było zwierzęta nieodzwownie towarzyszące gościom gospodarstwa, a więc konie, psa, koty i daniele. Konie są tym, co wyróżnia Agrorelaks wśród gospodarstw agroturystycznych i są jego największym atutem.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

zdjęcia w galerii pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=232

15 czerwca 2011 - I "Turniej Przyjaźni" w Brynicy, który odbył się 4 czerwca br.

Dnia 4 czerwca 2011 roku odbył się w Brynicy turniej piłki nożnej pod hasłem: „Turniej Przyjaźni”. Pomysłodawcą i organizatorem tej imprezy był Daniel Sobota, który udostępnił również teren na którym odbył się turniej. Inicjatywa spędzenia aktywnie wolnego czasu przyciągnęła zwolenników gry w piłkę nożną, w ten sposób udział w rozgrywkach wzięło aż 5 drużyn: „Tartak Sochor”- Brynica, „Zielone Wilki”- policja kryminalna Opole, „Schnapsfreunde”- młodzież z Brynicy, „Esteves Zagwiździe” i „Vitroterm Murów”. Rywalizacja była zacięta, ponieważ każdy z graczy pragnął zwycięstwa swojej drużyny i zdobycia pucharu rozgrywek. Po wszystkich rozegranych meczach sytuacja punktowa wyłoniła zwyciężcę, którym okazała się drużyna „Esteves”. Dzięki sprawnej organizacji imprezy przez Daniela, pomocników z jego drużyny, znajomych, rodziców i nie tylko; „Turniej Przyjaźni” okazał się wielkim sukcesem i przyniósł wszystkim wiele miłych wrażeń. Tym samym brynicka młodzież udowodniła również, że potrafi ambitnie i aktywnie wykorzystać czas wolny.

zdjęcia z imprezy w galerii pod adresem http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=231

tekst i zdjęcia - Patrycja Imiełowska

14 czerwca 2011 - Strategia rozwoju Gminy Łubniany - konsultacje społeczne w Brynicy

Dziś wieczorem na sali OSP odbyło się spotkanie przedstawicieli brynickich samorzadowców i szefów organizacji działających na terenie wsi z przedstawicielem firmy konsultingowej opracowującej Strategię Rozwoju Gminy Łubniany do 2020 roku. Na sali znajdował sie także przedstawiciel Urzędu Gminy, z-ca Wójta Gminy Łubniany - Krzysztof Urbanek koordynujący prace oraz pracownik UG - Sebastian Kansy, który jest także mieszkańcem Brynicy (Surowiny).
Spotkanie jest częścią szerszego programu konsultacji, a dokładniej części poświęconej zagadnieniom społecznym. Dyskusja w swych wątkach wyszła także poza sprawy społeczne wchodząc na takie obszary jak biznes, infrastruktura, demografia. Jednak było to konieczne dla przedstawienia wszystkich problemów, jak i koncepcji rozwoju i charakterystyki ogólnej dziś i jutra Brynicy. W dyskusji omawiano także te same kwestie w skali makroregionalnej, a w szczególności pod kątem plusów i minusów Gminy Łubniany w odniesieniu do gmin ościennych. Udział radnego Powiatu Opolskiego - Konrada Dendery oraz radnego Gminy Łubniany - Marka Cierni pozwolił na merytoryczne odniesienie się do niektórych zagadnień poruszanych z punktu widzenia możliwych działań ukierunkowując dyskusję. Obecność Sołtys Wsi Brynica - Kornelii Patrzek, Prezesa Stowarzyszenia Odnowy Wsi - Krystiana Czecha oraz Prezesa OSP - Rudolfa Woźnicy dopełniało ramy reprezentacji spraw społecznych mieszkańców.
Podczas dyskusji przewijały się między innymi wątki związane z drogami, chodnikami w aspekcie bezpieczeństwa; agroturystyką i turystyką jako potencjalnie najsilniejszymi zasobami naturalnymi Brynicy; małej i średniej przedsiębiorczości jako siły napędowej budżetu gminy i szansy na stymulowanie rozwoju oraz wiele innych zagadneiń istotnych dla mieszkańców.
Szczegóły i wnioski z konsultacji będa wkrótce prezentowane na stronie Urzędu Gminy Łubniany www.lubniany.pl , gdzie ma się także pojawić specjalny formularz umożliwiający mieszkańcom bezpośredni udział w pracach poprzez nadsyłanie własnych uwag.
Spotkanie nawiedził też na chwilę redaktor Nowej Trybuny Opolskiej - Mariusz Jarzombek, który przybył do Brynicy, aby zarejestrować krótkie nagranie prezentujące imprezę Szlakiem Rud Żelaza, odbywającej się już w najbliższą niedzielę.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


14 czerwca 2011 - Sianokosy po dawnemu

Przejeżdżając dziś przez Brynicę można było zobaczyć bardzo ciekawy widok. Przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Śl. i Stawowej dano przykład tego, jak kilkanaście, a raczej już kilkadziesiąt lat temu zwożono siano z łąk. Wykonawcą tego były rodziny Cebulów i wspomagający ich nie tylko dobrym słowem, ale i siłą swych rąk ksiądz Henryk Kałuża. Praca miała raczej charakter rozrywki i piknikową atmosferę, gdzie wszyscy wręcz cieszyli się tym iż mogą powrócić do dzieciństwa, kiedy to w ten sposób naprawdę ciężko pracowano.
Dziś już w Brynicy i okolicy nie pracuje się przy sianie w ten sposób, gdyż zarówno mechanizacja jak i wymóg czasu spowodowały zmianę sianokosów z wydarzenia o charakterze społecznym w czysto agrotechniczny proces obróbki trawy.

Swoisty piknik rodzinny przygotowany przez rodziny Cebulów dostarczył wiele radości najmłodszym, co widać na zdjęciach, jak i dał okazję do rodzinnego spotkania jej członków, którzy przybyli z daleka i mieli rzadką okazję do spotkania się i powrotu na chwilę do swojego dzieciństwa.
Ksiądz Kałuża pokazał przy okazji, że człowiek buduje swą wartość i charakter w rodzinie, poprzez wspólną pracy i wzajemną pomoc. Dziś już doświadczamy tego coraz rzadziej i kolejne pokolenia nie pamietają jak sąsiedzi wspólnie kosili i zwozili łakę po łące wspomagąc siebie aż wszyscy mieli gotowe.
Przy okazji nasuwa się myśl, iż warto by czasem urządzić tak tradycyjny pokaz pracy na roli, aby dzieci, wnukowie i prawnukowie mogli dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach oraz tym, co kiedyś było w Brynicy codziennością.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Więcej zdjęć można zobaczyć w galerii pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=230

13 czerwca 2011 - Wspomnienia z wycieczki do Krakowa

W piątek dotarły do nas pozdrowienia z Krakowa . Wczoraj nadeszły zdjęcia pokazujące co widzieli wycieczkowicze. Przedstawiają one migawki z pobytu uczniów w Bochni i w Krakowie. Trzy dni szybko minęły, ale tyle się wydarzyło, że będzie co wspominać...


źródło - PSP Brynica
Zdjęcia przedstawiają m.in. park archeologiczny, kopalnię, Kraków: wykonane pod rynkiem (podziemia Sukiennic) oraz widok na Kościół Mariacki


10 czerwca 2011 - Szlakiem Rud Żelaza 2011 już za tydzień!

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica
zaprasza
Szlakiem Rud Żelaza
1
9 czerwca 2011 godz. 13:00
Gospodarstwo AGRORELAKS w Brynicy (ul. Leśna)

W programie:
13:00-15:00 zbiórka/zapisy uczestników. Zgłoszenia można dokonać wcześniej – formularz na stronie
www.brynica.opole.pl

od 14:00 darmowa zjeżdżalnia dla dzieci, zabawa, animacje
15:00-18:00 rajd – start AGRORELAKS

Grupa I – rowery górskie – Brynica Agrorelaks-Zagwiździe(zabytkowa młotownia)- Dąbrówka Łubniańska(okolice Studzionki)-Brynica Agrorelaks
Grupa II rowery szosowe – Brynica Agrorelaks -Zagwiździe(zabytkowa młotownia)- Dąbrówka Łubniańska(okolice Studzionki)-Brynica Agrorelaks
Grupa III piesza i rowery górskie - Brynica Agrorelaks - Dąbrówka Łubniańska ( Studzionka)-Brynica Agrorelaks
Grupa IV – konna -Brynica Agrorelaks - Zagwiździe(zabytkowa młotownia)- Dąbrówka Łubniańska(okolice Studzionki)-Brynica Agrorelaks

Po zakończeniu rajdu wspólny piknik
w programie:
Konkurs "Rzut Rudą" o puchar wójta gminy Łubniany, wójta gminy Murów i prezesa Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica
Wybór najpiękniejszej – "miss rudej" (główna nagroda kolacja we dwoje w Berpolu w Brynicy)
Wybór najprzystojniejszego – "rudego mistera" (główna nagroda nocleg ze śniadaniem dla dwóch osób w Gospodarstwie AGRORELAKS w Brynicy
Konkurs wiedzy o Brynicy w/g Bernarda Matrosa ( o nagrodę sołtysa wsi Brynica)
Rudny Show - program artystyczny

fot. Szlakiem Rud Żelaza 2010 - Krzysztof Marsolek
Ważna informacja: Uczestnicy poniżej 18 roku życia bez opiekunów muszą podczas rejestracji dostarczyć pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w rajdzie rowerowym/pieszym !

10 czerwca 2011 - Pierwsze spotkanie w sprawie tegorocznych dożynek już w poniedziałek

W poniedziałek 13 czerwca o godz. 20 w sali OSP w Brynicy odbędzie się spotkanie z mieszkańcami ul. Powstancow Śl. w sprawie tegorocznych dożynek.

Zapraszają:
Sołtys wraz z Radą Sołecką
Na zdjeciu Dożynki 2009 organizowane przez brynicką młodzież i ich starostowie fot. Krzysztof Marsolek

10 czerwca 2011 - Pozdrowienia nadesłane z Krakowa

Uczestnicy wycieczki z klas IV, V i VI PSP w Brynicy bardzo serdecznie pozdrawiają z Krakowa. We czwartek rano przyjechali do Krakowa z Bochni, gdzie nie tylko zwiedzili kopalnię soli, ale również w kopalni tańczyli na dyskotece, grali w piłkę i w tym nietypowym podziemnym hotelu spali. W Krakowie zwiedzili na razie Stare Miasto, a jutro wybierają się na Wawel. O wszystkich swoich przygodach opowiedzą po powrocie.


Nadesłane przez brynickich wycieczkowiczów

10 czerwca 2011 - Zmarła Pani Maria Czok, zasłużona mieszkanka Brynicy

Dziś dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarła wielka Bryniczanka, osoba zasłużona dla lokalnej społeczności - Pani Maria Czok. Była lokalnym animatorem działań społecznych, szefową Parafialnej Zespołu Caritas a także artystką sztuki ludowej, której piękne wyroby nieraz mogliśmy podziwiać. Jej brak będzie dla społeczności brynickiej niepowetowaną stratą.
Łącząc się z rodziną w żalu, składamy im wyrazy najgłębszego współczucia.

Członkowie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica
z jego liderem Krystianem Czechem
Różaniec w intencji zmarłej w niedzielę o godzinie 17.00 a pogrzeb w poniedziałek o godzinie 11.00 .

9 czerwca 2011 - Zaproszenia na imprezy kulturalne

Biblioteka Publiczna w Brynicy i Łubniański Osrodek Działalności kulturalnej zapraszają na imprezy cykliczne.

8 czerwca 2011 - Archiwalna Gazeta Beczka z maja 2011

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać 246 numer Beczki z maja 2011 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

8 czerwca 2011 - Bliskich kontaktów z przyrodą w Brynicy ciąg dalszy - wieczorna wizyta "batmana"

...spotkania z dziką przyrodą w Brynicy nie powinny nikogo dziwić....
-prawda :)

Ostatnio przeżywamy prawdziwy wysyp kontaktów międzygatunkowych.

Tym razem jest to Nocny Łowca.

I nie usłyszysz łopotu jego skrzydeł,
nie dostrzeżesz go na tle czarnego nieba.

Ale gdy nocą zawita omyłkowo do Twego pokoju - nie panikuj.
Nie rzuci się na Ciebie, nie wplącze we włosy.
Spójrz w te oczy - co w nich widzisz? On sam jest bardziej przerażony od Ciebie.
On chce tylko abyś pomógł mu odzyskać wolność.
Weź duży kosz. On spokojnie pozwoli Ci się złapać. Jakby czuł że chcesz mu pomóc.
Będziesz miał okazję na własne oczy przekonąć się, że nie ma w nim żadnej agresji skierowanej ku Tobie.
Zwróć mu wolność, ona jest bezcenna dla wszystkich gatunków na naszej Planecie.

Uśmiechnij się, właśnie przyżyłeś niepowtarzalne spotkanie z Naturą.

tekst i zdjęcie - Dariusz Kownacki

p.s. Dla wszystkich oglądających filmy z serii Drakuli informacja, iż nietoperz jest naszym przyjacielem i sprzymierzeńcem w walce z owadami, w tym komarami i muchami . Tylko parę gatunków jest krwiożernych, ale nie są to nasze brynickie "batmany" - K.M.

7 czerwca 2011 - Szlakiem Rud Żelaza już za 10 dni, jutro zebranie organizacyjne na sali OSP o godz. 19.00

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica serdecznie zaprasza do udziału w II imprezy turystyczno-rekreacyjnej pod hasłem Szlakiem Rud Żelaza, która odbędzie się 19 czerwca 2011. Impreza nawiązuje do XIX wiecznej tradycji wydobywania, przetapiania i transportowania darniowej rudy do pobliskich hut – szczególnie huty w Zagwiździu. Z tamtych czasów zachowała się do dziś „Rudzka Aleja”, którą ówcześni mieszkańcy Brynicy surowiec transportowali, a która od zeszłego roku stała się lokalnym szlakiem turystycznym, łączącym obie miejscowości.

Bylibyśmy wdzięczni aby zachęcić do udziału w imprezie swoie rodziny, znajomych, przyjaciół.

Organizowana w ramach Odnowy Wsi impreza ma na celu promocję jej walorów kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Najważniejszym przesłaniem jest jednak tworzenie mieszkańcom naszej miejscowości, naszej gminy i gościom kolejnej oferty kulturalnej, dzięki której będą mieli okazję do spotkania, wypoczynku oraz wzbogacania swojej wiedzy na temat naszego regionu.


UWAGA - Kolejne spotkanie organizacyjne 8 czerwca 19.00 - sala OSP/GBP w Brynicy


Miejsce imprezy Gospodarstwo Agroturystyczne AGRORELAKS w Brynicy.

Program:

14:00 – zbiórka uczestników

15:00 – 18:00 – rajd(trasy rowerowe, piesza i konna) – z przewodnikami organizatora

18:00 – piknik zespołem muzycznym, konkursy, gry i zabawy

Od godziny 14:00 dla dzieci darmowa zjeżdżalnia, animacje


W tym roku organizatorzy przygotowali 5 tras, w tym jedną z dwoma alternatywnymi odcinkami o różnym stopniu trudności.


1 - trasa czerwona łatwiejsza, biegnąca od Agrorelaksu w kierunku Grabczoka, Murowa i Huty w Zagwiździu w całosci drogą asfaltową

2 - trasa czerwona trudniejsza, biegnąca od Agrorelaksu w kierunku Grabczoka, lasem po Rudniej Aleji do Murowa i Huty w Zagwiździu częsciowo drogą leśną

3 - trasa brązowa konna od Agrorelaksu lasem po Rudniej Aleji do Huty w Zagwiździu

4 - niebieska (piesza - Nordic Walking) z Agrorelaksu, leśną drogą o nazwie "Jełowska" w kierunku kapliczki i cudownego źródełka Studzionka

5 - żółta rowerowa z Agrorelaksu, leśną drogą o nazwie "Jełowska" w kierunku kapliczki i cudownego źródełka Studzionka


Trasy te biegną nieznacznie inaczej jak na mapie z zeszłego roku, gdyż tym razem startujemy w Agrorelaksie. Nie jest jednak to żaden problem, gdyż każdej z grup towarzyszyć będzie osoba prowadząca, wyznaczona przez organizatorów.
Już dziś można dokonywać rejestracji do uczestnictwa w rajdzie na specjalnym formularzu pod adresem http://www.brynica.opole.pl/szlakiem_rud_zelaza_2011_formularz.html lub na miejscu tuż przed rozpoczeciem imprezy od godziny 13.00


Więcej na temat Gospodarstw aAgroturystycznego na jego stronie internetowej www.agrorelaks.com.pl .
Na temat Muzeum Huty Zagwiździe na stronie www.mlotownia.republika.pl .Z radością zapraszamy na spotkanie - Krystian Czech
prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica

7 czerwca 2011 - Poszukiwany goździk siny występujący w okolicy Brynicy

Pod koniec zeszłego tygodnia dotarła do nas prośba dr Karola Węglarskiego z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu dotycząca rośliny występującej na naszym terenie. Jak pisze, jest jednym ze współautorów Polskiej Czerwonej Księgi Roślin inwentaryzującej rzadkie i ginące gatunki roślin. Zajmuje się m.in. goździkiem sinym (Dianthus gratianopolitanus). W okolicy Brynicy podawane jest stanowisko tego gatunku - jednak bardzo ogólnikowo: Brynica, Dąbrówka Łubiańska, Surowina - Masów. Stąd prośba kierowana do mieszkańców o wskazanie miejsca, gdzie jeszcze można znaleźć poszukiwany kwiat (pokazany na zdjęciu).
Wszystkich, którzy coś wiedzą prosimy o kontakt pod adresem kontakt@brynica.opole.pl lub telefonicznie 601559504 . Szczególnie mile widziane nadesłane zdjęcia w celu przesłania do weryfikacji, czy to dokładnie poszukiwany kwiat.

tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcie - dr Karol Węglarski

7 czerwca 2011 - Narodziny niedaleko Berpolu

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, iż w Brynicy obcowanie z dziką przyrodą jest czymś naturalnym. Jakiś czas temu można było zobaczyć jastrzębia z gościnną wizytą w biurze tartaku Sochorów, a dziś możemy zobaczyć zdjęcia z Gróbku pokazujące dopiero co narodzoną sarenkę. Miało to miejsce prawie że na ogrodzie restauracji Berpol, a dokladniej 20 m od niego. Nie wszyscy wiedzą, iż natura przygotowując sarny do niebezpieczeństw czychających na ich potomstwo ze strony drapieżników obdarowała je zdolnością chodzenia już niecałą godzinę po narodzeniu. "Nasz malec" prezentowany na zdjęciach miał również niespełna godzinę od swoich narodzin, a już zdołał czmychnąć fotografującemu. Pomagała mu w tym matka swoim charakterystycznym nawoływaniem.
Zachęcamy innych posiadaczy aparatów do dzielenia się swoimi zdjęciami pokazującymi bliskość natury w okolicach Brynicy i ich nadsyłanie na adres kontakt@brynica.opole.pl .

zdjęcia - Karol Buchmann, tekst - Krzysztof Marsolek

6 czerwca 2011 - Wczoraj modliliśmy się o powołania i spotkali na kawie z księdzem jubilatem Krzysztofem

Wczoraj podcza popołudniowego nabożeństwa Bryniczanie modlili się wraz z ksiedzem jubilatem Krzysztofem Mrozem o powołania zakonne i kapłańskie, które ku jego i naszej trosce nie pojawiły się w brynickiej parafii od ponad wielu lat. Liturgia była uświetniona przez gościnny występ chóru „Cantilene” istniejącego przy Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej .
Po nabożeństwie ksiadz jubilat udal sie wraz z zaproszonymi przedstawicielami organizacji działających na terenie miejscowości oraz mieszkańcami wspólpracującymi bezpośrednio z parafią, do sali Państwa Cebula na wspólną kawę i poczestunek. Spotkanie poprzedzone było życzeniami skadanymi przez gości.


Podczas imprezy przygrywała lokalna orkiestra dęta, występowały dzieci z przedszkola oraz szkoly, a także pokazano prezentacje multimedialną obrazująca życie i późniejszą pracę duszpasterską księdza Krzysztofa Mroza.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolekzdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć w galerii pod adresem: http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=229

5 czerwca 2011 - Występ chóru Vinzenz Pallotti Kirchenchori z Hamburga

Dziś podczas porannej sumy gościliśmy chór Vinzenz Pallotti Kirchenchor, który przybył do Brynicy aż spod Hamburga. Ich występ dla Bryniczan był wyjątkowym przeżyciem dla obecnych i pokazł możliwości drzemiące w ludzkim głosie.
Chór śpiewał przy akompaniamencie Brynickich organów, które po remoncie sprzed kilku lat są instrumentem muzycznym o pełnej wartości nadającym się do tego rodzaju wykonań.

Mszę świętą koncelebrowaną sprawował wraz z proboszczem ksiądz Krzysztof, który przybył wraz z chórem z parafii pod Hamburgiem. Tą niewątpliwą atrakcję kulturalną dla Brynicy przygotował Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej, a dokładnie Krystian Czech - jego dyrektor.
Już wkrótce zainteresowani będą mogli nabyć płytę z filmem i zapisem dźwiękowym występu przygotowanym przez
SVK Studio Filmowe, firmy Łukasza Czecha z Brynicy.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


zdjęcia prezentujące występ chóru, jak i koncelebrowaną mszę można zobaczyć w galerii pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=228

4 czerwca 2011 - 25 lat kapłaństwa księdza Krzysztofa Mroza

Dziś obchodziliśmy Jubileusz 25 lat świeceń kapłańskich księdza Proboszcza Krzysztofa Mroza. Uroczystośc ta posiada zarówno wymiar duchowy, przeżywany podczas mszy dziękczynnej z tej okazji, jak i wymiar osobisty podczas spotkania z gośćmi i rodziną zaproszonymi do wspólnego stołu. Oczywista jest w tym momencie obecność zarówno najbliższych członków rodziny jubilata, jak i przyjaciół. Nie zabrakło także przedstawicieli instytuacji współpracujących z księdzem proboszczem w obszarze społecznym z wójtami Gminy Łubniany - Krystianem Baldym i Gminy Murów - Andrzejem Puławskim na czele. Na mszy oraz na sali byli także obecni zaproszeni księża z Dekanatu Siołkowickiego do którego nalezy Parafia Brynica oraz inni księża związani z Brynicą a wśród nich ksiądz senior Adam Polechoński oraz Bryniczanin - ksiądz Henryk Kałuża.
Jutro o godzinie 15.00 nabozeństwo w intencji nowych powołań kapłańskich a po nim spotkanie księdza Proboszcza z zaproszonymi Bryniczanami.
Będzie to okazja do wyrażenia osobistej wdzięczności za pracę na naszej parafii oraz do złożenia życzeń. Dziś ze względu na napięty harmonogram czasowy życzenia w kościele składali tylko reprezentanci dzieci z Grona Marii, przedstawiciele Brynicy wraz z Surowiną, delegacja Grabczoka oraz delegaci z parafii Rusocin - poprzedniej parafii księdza Krzysztofa. Później na sali oficjalni reprezentanci Samorządów, Szkoły, Przedszkola, a także Rady Parafialnej i Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica.
Na sali przygotowano program artystyczny z udziałem dzieci z przedszkola i szkoły oraz wystąpił zespół Silesia wsparty akordeonem Dariusza Kownackiego. Całość była przeplatana prezentacją multimedialną pokazującą na zdjęciach i filmach przegląd wydarzeń z życia proboszcza jubilata.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

zdjęcia z tych wydarzeń możemy zobaczyć w galerii w dwóch albumach:
- msza dziękczynna pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=226
- spotkanie na sali pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=227

Zaproszenie do wspólnej modlitwy


2 czerwca 2011 - Zaproszenie na niedzielę

Od dziś do niedzieli będzie gościł na Opolszczyźnie chór Vinzenz Palotti, działający przy jenej z parafii w Hamburgu. W naszym regionie odbędą sie dwa koncerty (występy) chóru: 4 czerwca o godz 18:30 w Katedrze Opolskiej oraz 5 czerwca o godzinie 10:30 w kościele parafialnym p.w. św. Szczepana w Brynicy. W programie usłyszyszymy między innymi mszę C-dur "Wróbla msza" W. A. Mozarta


W imieniu współorganizatorów:
Krystian Czech
Dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury


więcej informacji o chórze na stronie http://www.heilig-geist-hamburg.de/chor.aspx (w jęz. niemieckim)

2 czerwca 2011 - Dzień Dziecka w Krasiejowie

Dzień Dziecka to wielkie święto i trzeba je spędzić inaczej niż dzień powszedni. W tamtym roku dzieci bawiły się w grodzie w Byczynie, a tym razem w DINOPARKU w Krasiejowie. Atrakcji i uśmiechów było wiele.

źródło - PSP Brynica

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego