Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2010_04

Archiwum > 2010

30 kwietnia 2010 - zaproszenie do Łubnian na długi majowy weekend

Zapraszamy!
30 kwietnia 2010 - dziś zakończono remont muru przy kościele

Dziś ostatni dzień remontu muru. wykonano prace kończące i po poludniu firma wykonująca opuściła Brynicę. Mamy nadzieję, ze zarówno ich praca zostanie doceniona przez mieszkańców, jak i zostaniemy zapamiętani bardzo pozytywnie.
Prace były prowadzone bardzo sprawnie i dzięki opiece Bożej sprawowanej nad wykonawcą udało się bez przeszkod zakończyć je w połowie przeznaczonego na to czasu.
Udało się wykonać parę pamiątkowych zdjęć, przy okazji których Bryniczanie pozdrawiają rodziny pracowników, czekające na ich szybki powrót do domu.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

30 kwietnia 2010 - wycieczka dzieci z brynickiego przedszkola do biblioteki na "Piknik z książką"

Dziś w ramach imprezy "Piknik w bibliotece" odbywającego się w Gminnej Bibliotece Publicznej oddział w Brynicy dzieci z Publicznego Przedszkola udały sie na wycieczkę, co zostało uwiecznione.
W bibliotece Pani Edyta Paprocka - starsza bibliotekarka, objaśniała dzieciom jej funkcjonowanie oraz co znajduje sie w jej zasobach.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

29 kwietnia 2010 - Święto Książki w brynickiej PSP

Ze względów organizacyjnych właśnie dziś społeczność szkolna uczciła to sympatyczne święto uroczystym apelem.


źródło - PSP Brynica

28 kwietnia 2010 - poprawiny po wczorajszej wycieczce w brynickiej PSP

Dzień po...
Wspomnienia, przyjaźnie stare i nowe, miłe rozmowy oraz likwidacja suchego prowiantu, który pozostał po wyprawie do Wrocławia.


źródło - PSP Brynica

27 kwietnia 2010 - uczniowie PSP na wycieczce we Wrocławiu

Uczniowie klas I - III spędzili dwa dni na wycieczce we Wrocławiu. Podróżowali pociągiem, spali w szkolnym schronisku, zwiedzali miasto oraz jego zabytki, głaskali na szczęście liczne krasnoludki...


źródło - PSP Brynica


27 kwietnia 2010 -remont muru dobiega do końca

Powoli dobiegają prace związane z remontem muru. Ich tempo było bardzo dobre, czemu też sprzyjała pogoda. Obecnie firma wykonująca dodatkowo wykonuje nowy murek w okolicy kapliczki św. Jana przy wejściu głównym tak, aby również w tym miejscu wygląd muru przypominał pierwotny a nie to, co oglądaliśmy przez ostatnie kilkadziesiąt lat.
Przy okazji kolejny raz prośba i przypomnienie kierowane do wszystkich chcących wspomóc remont finansowo o wpłaty u wyznaczonych radnych bądź osobiście u Proboszcza. Dla zwolenników wpłat elektronicznych przypominamy dane do przelewu:

ING Bank Śląski
86 1050 1504 1000 0022 7539 0769 - dla Polski
PL 86 1050 1504 1000 0022 7539 0769 - zagranica
kod SWIFT: INGBPLPW
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 Brynica

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


25 kwietnia 2010 - sfotografowane w Brynicy na ul. 1 Maja


24 kwietnia 2010 - kwietniowe jubileusze

ZŁOTE GODY


W Brynicy czas ślubnych jubileuszy. 50 lat temu w kwietniu, przed ołtarzem, sakramentalne - TAK – powiedziały sobie dwie pary:

GERTRUDA I WALTER KURC

oraz

GERTRUDA I FELIKS SOWA

Szanownym Jubilatom składamy najlepsze życzenia:


Niech płyną zatem dalej dni
I w sercach radość gości.
Będziecie sobie dalej szli
Razem do póżnej starości.


tekst i zdjęcie - Bernard Matros

23 kwietnia 2010 - mur przy kosciele już prawie gotowy

Od pewnego czasu nie było na stronie informacji o postępach prac przy remoncie muru. Wynikało to zarówno z ich wstrzymanai w okreśie świat jak i potem żałoby narodowej przez co pojawiało się niewiele nowości. Dziś zostanie to nadrobione poprzez umieszczenie zarówno zdjec z dzis jk i zrobionych wcześniej. Przy okazji kolejny raz zwracamy się o wsparcie remontu i pragniemy podziękowac tym, którzy już tego dokonali.Mur był już w dużym stopniu gotowy podczas bierzmowania i wizytacji biskupiej, co zostało zfotografowane.Dla zainteresowanych wpłatą podajemy numer konta:

ING Bank Śląski
86 1050 1504 1000 0022 7539 0769 - dla Polski
PL 86 1050 1504 1000 0022 7539 0769 - zagranica
kod SWIFT: INGBPLPW

Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 Brynica


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


23 kwietnia 2010 - spotkanie liderow Stowarzyszenia Odnowy Wsi w sprawie realizacji projektu

Wczoraj 22 kwitnia w Zespole Rekreacyjno-Restauracyjnym Berpol dzięki uprzejmości gospodarzy odbyło się spotkanie liderów Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica poświęcone realizacji projektu "Szlakiem Rud Żelaza". Było ono głównie omówieniem zadań jakie należy w związku z tym zrealizować.
Planowana impreza odbędzie się w sobotę 19 czerwca 2010 roku w Brynicy. W swych założeniach ma ona przypomnieć mieszkańcom istotny fragment historii miejscowości związany z wydobywaniem rudy żelaza będącej surowcem dla pobliskiej huty w Zagwiździu. Odbywało się to specjalnie wytyczoną drogą nazywaną przez mieszkańców "Rudnom halejom".
Jednym z głównych punktów czerwcowej imprezy będzie przejazd grup na rowerach szlakiem w stopniu takim na jakie pozwolą warunki. Dodatkowo uczestnicy będą mogli sami wybrac swój poziom zaawansowania.
Wstępnie przewiduje się 4 trasy:
1 - pomarańczowa dla dzieci (przejazd z boiska do Gospodarstwa Agroturystycznego "AGRORELAKS" z krótkim pobytem na jego terenie - około 4 km)
2 - zielona dla typowych "niedzielnych" rowerzystów (do Studzionki i z powrotem częściowo po szlaku rud - około 10 km)
3 - żółta dla bardziej zaawansowanych i miłośników rowerów górskich (wiodąca w większości po drogach leśnych do Zagwiździa i z powrotem - około 20 km )
4 - czerwona dla zawodowców i grup jeżdżących stale (wiodąca częściowo szlakiem jak i drogami asfaltowymi poprzez m.in. Pokój, Murów, Zagwiździe, Dąbrówkę Łubniańską - około 50 km)

Na trasach bedą wyznaczone punkty widowkowe jak i miejsca pozwalające na uzupełnienie napojów. Dodatkow przewidywany jest darmowy poczęstunek dla wszystkich zarejestrowanych uczestników.
Szczególy organizacyjne jak i informacja jak, kiedy i gdzie można sie zarejestrować do udziału w jednej z 4 grup już wkrótce zostaną zaprezentowane na stronie intenetowej.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

22 kwietnia 2010 - Święto Ziemiy w brynickiej PSP

W brynickiej szkole obchody Dnia Ziemi miały miejsce we środę i czwartek (21 i 22 kwietnia). We środę - poglądowa prezentacja multimedialna, natomiast we czwartek nauka poszanowania przyrody poprzez wiersze, piosenki, wystawki oraz ćwiczenia praktyczne.

źródło - PSP Brynica

20 kwietnia 2010 -Święto Czekolady w brynickiej PSP

Dziś (zamiast 12 kwietnia) w PSP było słodko z powodu Święta czekolady. Uczniowie zbierali opakowania czekolad ze świata - nawet japońskie i fińskie, poznali technologię produkcji tego smakołyku , pisali wiersze i czytali fragmenty książki "Charlie i fabryka czekolady". Oczywiście było conieco słodkości...

źródło - PSP Brynica

20 kwietnia 2010 - numer gazety Beczka z poczatku kwietnia jest już do pobrania

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać kolejny archiwalny 227 numer Beczki z poczatku kwietnia. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

17 kwietnia 2010 -Bierzmowanie oraz Wizytacja Biskupia

Dziś Zaszczycił nas swoją obecnością Jego Ekscelencja Biskup Andrzej Czaja - Ordynariusz Opolski. Było to związane z wydarzeniem duchowym dla grupy młodzieży z Brynicy oraz Grabczoka, czym jest bez wątpienia sakrament Bierzmowania. W mszy z tej okazji wzięło udział wielu ksieży z naszego dekanatu a także nasz Proboszcz Senior - ksiądz Radca Adam Polechoński. W homilii ł ksiądz Biskup nawiązał do symbolu jakim jest bierzmowanie dla każdego katolika i zobowiązania jakie to z sobą niesie.
Po mszy i spotkaniu z księżmi z dekanatu, które kończyło zarazem wizytacje biskupie jakie były przeprowadzane podczas bierzmowań, miało miejsce spotkanie z radami parafialnymi wsi Brynica oraz wsi Grabczok.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek14 kwietnia 2010 - wczorajsze prace na cmentarzu

Wczoraj na cmentarzu trwały prace przy strzyżeniu żywopłotu. Były one skutkiem zbyt małej liczby chętnych do pomocy przy przygotowaniach naszej nekropolii na sobotnia wizytę ks. biskupa Ordynariusza Andrzeja Czaji.
Przy okazji zwracamy sie z podziękowaniem dla Pana Dariusza Gruner z firmy "Gruner Service" za bezpłatne użyczenie nożyc spalinowych, które były niezbędne podczas prac.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

10 kwietnia 2010 - Żałoba z powodu śmierci Prezydenta Lecha Kaczńskiego oraz osób towarzyszących

Dziś około godziny 9.00 rano niedaleko Smoleńska w Rosji
doszło do tragicznej katastrofy lotniczej.
W katastrofie ponieśli śmierć:
Prezydent RP Lech Kaczyński,
jego małżonka Maria
oraz 95 innych osób z grona
najwyższych władz Polski,
jak i inne osoby o znaczeniu
społecznym i religijnym.
Wieczny odpoczynek racz im
dać Panie .
Rodzinom tragicznie zmarłych skladamy kondolencje łącząc się w żałobie:Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica z Prezesem Krystianem Czechem na czele
Rada Sołecka Wsi Brynica z Sołtys Kornelią Patrzek na czele
Rada Parafialna z Proboszczem Krzysztofem Mrozem
oraz inne organizacje działające na terenie wsi - OSP, Caritas, DFK, LZS

9 kwietnia 2010 -bryniccy uczniowie znów najlepsi

Kto będzie reprezentował GMINĘ ŁUBNIANY na konkursie recytatorskim?
Oczywiście, głównie uczniowie PSP w Brynicy!!!


żródło - PSP Brynica

9 kwietnia 2010 - test dla klas VI w PSP Brynica

Szóstoklasiści w czasie WIELKIEJ PRÓBY. Chyba jednak nie było źle. Po sprawdzianie - uśmiechnięte twarze!

źródło - PSP Brynica


9 kwietnia 2010 - prace przy cięciu żywopłotu na cmentarzu

Dziś już drugi dzień trwały prace przy wiosennym strzyżeniu żywopłotu na cmentarzu. Jak widać nie jest to praca łatwa i lekka, a przy tak dużej skali sięgającej ponad kilometra płotu z krzewów wymaga od pracujących ogromnego poświęcenia.
Porządki na cmentarzu są jednym z elementów przygotowań do wizytacji biskupiej, jaka będzie miała miejsce przy okazji bierzmowania 17 kwietnia.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


9 kwietnia 2010 - numer gazety Beczka zmarca jest już do pobrania

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać kolejny archiwalny 226 numer Beczki z marca. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

3 kwietnia 2010 -Zmartwychwstał Pan Nasz Alleluja!

Zmartwychwstał Pan Nasz Alleluja! Tą radosną nowinę usłyszeliśmy podczas tradycyjnej porannej rezurekcji. Mszę rozpoczęła procesja z symbolami Jezusa Zmartwychwstałego niesionymi przez strażaków. Nieśli oni także zapalone pochodnie z ogniem symbolizującym światło i Chrystusa. Za nimi podążały sztandary, ministranci, baldachim, orkiestra oraz wierni.
Procesja ta jest nie tylko elementem tradycji ale i przeżyciem duchowym dla każdego chrzescijanina o czym wspomniał podczas kazania ksiądz Proboszcz Krzysztof Mróz. Nawiązuje ona do odrodzenia duchowego wierzących, jak i powstania z martwych wiary tych, którzy upadli a znaleźli drogę do Pana.
Więcej zdjęć, które udało się zrobić w panujacym półmroku można zobaczyć w
galerii.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

3 kwietnia 2010 - Wielka Sobota i tradycja święcenia potraw

Dziś obchodzimy Wielką Sobotę. Nieodzownym jej elementem jest tradycja święcenia pokarmów. Zawarte w koszykach jajeczka, mięsa, słodycze sól mają swoją symbolikę o której wspomniał ks. Proboszcz przed ich święceniem. Jajko jest symbolem odradzającego się zycia na wzór zmartwychwania a sól symbolizuje ochronę przed zepsuciem. Licznie przybyli parafianie a najczęściej całe rodziny przynieśli barwnie przystrojone koszyki zawierające pokarmy, które będą spożywane podczas wilkanocnego śniadania po rezurekcji. Koszyczki świąteczne są też elementem radości dla dzieci, które to właśnie najczęsciej je niosły. Można zobaczyć to na zdjęciach w galerii.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

2 kwietnia 2010 - trwa całodobowe czuwanie przy Bożym Grobie

W kościele trwa całodobowe czuwanie przy Bożym Grobie. Wartę tradycyjnie pełnią strażacy z brynickiej OSP oraz ministranci.
Wszyscy pragnący wyciszenia i spotkania z Jezusem w spokoju mogą udać się o dowolnej porze nocy, czy nad ranem aby samemu doświadczyć obecności Syna Bożego w świątyni.
Tradycja całodobowego czuwania przy Bożym Grobie jest w naszej diecezji kultywowana już w niewielu kościołach. Brynica należy do tego wąskiego grona.
Na zdjęciach można też zobaczyć jak pięknie przygotowano inscenizację oddająca obraz spoczynku Jezusa w grobie. Szczegółowy harmonogram czuwania z podziałem na ulice można znaleźć na stronie parafii w
ogłoszeniach .


2 kwietnia 2010 - życzeniaNiech czas wielkanocny utrzyma nasze marzenia w mocy
i wszystkie życzenia okazały się do spełnienia
i aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości
abyśmy przez życie kroczyli w ludzkiej godności
i niech symbol Boskiego odrodzenia był
i dla nas celem do spełnienia.

Wesołych świąt.życzą członkowie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica

1 kwietnia 2010 - Msza Wieczerzy Pańskiej i obmywanie nóg

Dziś Wielki Czwartek. W kościele wspominamy Wieczerzę Pańską otwierającą okres triduum paschalnego. Dzień ten jest też świętem wszystkich kapłanów. Podczas kazania wspomniano o wadze i cieżarze posługi kapłana, jak też o radości czerpanej z jej pełnienia. Symbolem służby na wzór Chrystusa i apostołów jest obmywanie przez kapłana nóg dwunastu starszym mężczyznom podczas liturgii mszy. W Brynicy również tradycja ta jest pełniona, co widać na zdjęciach. Podczas mszy obecne były grupy służące przy ołtarzu a w szczególności ministranci i ministrantki z całej parafii, zarówno z Brynicy jak i z Grabczoka.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

1 kwietnia 2010 - życzenia urodzinowe dla Pana BaduryWczoraj obchodził urodziny Piotr Badura, znany Bryniczanin, redaktor naczelny "Beczki" a także wieloletni nauczyciel w PSP oraz zasłużony społecznik. Z tej okazji spóźnione, ale szczere życzenia Zdrowia, pomyślności, radości z życia, ciepła rodzinnego i spełnienia wszystkich wyznaczonych sobie celów.Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica z Prezesem Krystianem Czechem na czele oraz
mieszkańcy Brynicy

1 kwietnia 2010 - życzenia wielkanocne z brynickiej PSPNajlepsze życzenia świąteczne dla mieszkańców i sympatyków Brynicy
od społeczności szkolnej!


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego